Spotify artık akıllı telefon ve tabletler için ücretsiz
Mobil

Spotify artık akıllı telefon ve tabletler için ücretsiz

Online müzik dinleme servisi Spotify, iOS ve Android versiyonlarında artık ücretsiz olarak hizmet sağlayacak. Ücretsiz modelin tek eksi yanı, bünyesinde reklamlar barındıracak olması. Ancak Spotify deneyiminin artık ücretsiz olması da Spotify açısından güzel bir gelişme.

20 milyon üyesi bulunan Spotify'ın, sadece 6 milyon üyesinin ücretli üyeliğe sahip olduğunu düşünürsek, Spotify'ın kendini ücretsiz yaparak reklam üzerinden daha fazla para kazanması çok olası görünüyor.

Spotify, bu sabah merkez ofislerinin bulunduğu New York'da düzenlediği etkinlikte mobil versiyonu bundan sonra ücretsiz olarak da sunacağını duyurdu. Şirketin CEO'su Daniel Ek, Spotify ile ilgili bazı bilgiler de paylaştı. Geçtiğimiz yıl tam 4,5 milyar saat müziğin stream edildiği Spotify'da, tam 1,5 milyar adet müzik listesi bulunuyor.

Bu yılın Eylül ayında Türkiye pazarına giren Spotify'ın CEO'su Daniel Ek, Spotify'ın başka ülkelere açıldığının müjdesini de bu etkinlikte verdi. İçlerinde Bolivya, Bulgaristan, Şili, Kolombiya, Kosta Rika, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, El Salvador, Guatemala, Honduras, Macaristan, Malta, Nicaragua, Panama, Paraguay, Peru, Slovakya ve Uruguay'ın bulunduğu yeni 20 ülkede Spotify bundan sonra kullanılabilecek. Giriş yaptığı yeni ülkelerle birlikte, toplamda 55 pazarda aktif olarak yer alacak Spotify, ücretsiz mobil versiyonla da yaygınlığını artıracak.

Yorumlar (10)
 1. Ücretsiz derken neden net bir açıklama yapılmıyor. Yani çevrimdışı dinlenebilecek mi? Aylık 10 TL ödemek için geçerli neden ne olacak?

 2. Ersin Eroğlu Ersin Eroğlu

  Spotify'ın daha çok yol alması lazım Türkiye'de. Türkçe müzik tarafı çok eksik.

 3. Levent Sönmez Levent Sönmez

  Sanırım daha ücretsiz olmadı.Çünkü hala müzik dinlemek için premium üyelik istiyor.

 4. Levent Sönmez Levent Sönmez

  Şu an itibari ile şarkıları ücretsiz olarak dinleyebiliyoruz.

 5. Cok fazla internet paketi tuketirmi ki bu uygulama? Hani yolda falan dinlersek sorun olur mu?

  (Iphone kullaniyorum)

 6. Biz niye aldik o zaman arkadas :)

 7. Ohh sonunda ücretsiz fakat reklamlarla çıkarırlar bu parayı bunlar =)

 8. Barbaros Barbaros

  Ücretli üyelere reklamsız müzik dışında premium hizmetler sağlamalı ki kullanıcılar para ödemeye devam etsin. Yoksa ücretli müşterilerinin bir çoğunu kaybedecektir.

 9. Bunu ben ücretsiz olarak pek sayamıyorum çünkü listenizi karışık olarak oynatıyor, albümleri karışık olarak oynatıyor. Yani sistem direk istediğin şarkı yerine albümünü oynatmaya yönelik.

  6 defa da şarkıyı ilerletme hakkın var.

  Radyo özelliği için ücretsize iyi denebilir belki.

 10. Bahar Bahar

  Ya ben spotify kullanıcısıyım tabletimde dinliyorum şarkıları ve modem kullanıyorum.ben şimdi spotifya ücret mi ödüyorum ödüyorsam modeme yazılacak öyle değil mi?

  Bi de, bi zahmet ücretsiz olsun.indirme oranı kesin

  süper düşerrrr.

  Ayrıca bi sitede ücretli olacak,bi sitede ücretsiz olacak diyor

  biz ne yapcaz?