Put.io, Bitcoin ile ödeme almaya başladı

2009'da kurulan Put.io, Türkiye'de üretilen en yenilikçi girişimler biri olarak adından uzun süre gündemimizde kaldı. Şimdilerde sessiz sedasız tüm dünyadan üyelerine hizmet vermeye devam eden servis, Bitcoin ile ödeme almaya başlamış.

Bitpay entegrasyonunu tamamlayan Put.io'ya isteyen kullanıcılar yıllık veya aylık ödemelerini Bitcoin ile yapabiliyor.

Pilli Network'ün kurucularından Hasan Yalçınkaya'nın projesi olan Put.io, bir süre freemium modelini uygulamaya geçirmişti. Bu süreçte 108 bin yeni üye kazanan girişim, 1 Aralık itibariyle ücretsiz modeli tamamen kapatmış. Şimdilerde Put.io kullanmak isteyen herkes bedelini ödemek zorunda :)

put-io-bitcoin

Kurulduğundan beri Put.io üyesi olan Amerika'lı online talk show sunucusu Bruce Wagner'ın teklifiyle Bitcoin'i dahil etme fikri ortaya çıkmış. Bitcoin'in başından beri destekçisi olan ve çeşitli konferanslar düzenleyerek Bitcoin'i anlatan Wagner, Bitpay ile Put.io'yu da tanıştıran isim olmuş.

Dosya indirme ve izleme konusunda büyük kolaylık sağlayan Put.io, Bitcoin ile ödemeyle ne kadar geri dönüş alır bilemiyorum. Zaten şu anda piyasada çok fazla satın alınabilecek bitcoin olmadığı için aktif kullanımın da çok kolay olacağını söylemek zor. Kurumlardan bağımsız dijital para birimiyle yapılan bu entegrasyonun daha çok bir destek niteliğini taşıdığını söyleyebiliriz. Bitcoin'in değeri belli bir durağanlığa ulaştığında yeni para biriminin kullanımına daha çok şahit olacağımızı düşünüyorum.

Put.io tarafında Bitcoin entegrasyonu dışında başka gelişmeler de var. Kısa süre önce Roku uygulaması yenilenen servis, kullanıcıların televizyonları üzerinden Put.io'ya bağlanıp burada depoladıklarını görüntüleri izleyebilmelerine imkan tanımış. Henüz test aşamasındaki Roku uygulamasında, opensubtitles üzerinden altyazı bulup videoya eklemek de mümkün. Kullanıcının sahip olduğu tüm cihazlar üzerinden stream edilebilir içeriğe ulaşmasına çalışan Put.io için televizyonlara ulaşmak birinci öncelik taşıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.