Sanatçılar Spotify'dan ne kadar kazanıyor?
Müzik

Sanatçılar Spotify'dan ne kadar kazanıyor?

Sanatçıların ne kadar kazandığı, ne kadar vergi ödediği geleneksel medyanın merak ettiği konulardandır. Bizi işin o yönü değil ama, dijital dünyada müzik pazarlama ve satışının ürettiği rakamlar ilgilendiriyor. Örneğin çevrimiçi müzik servislerinden sanatçılara ne kadar'telif' gidiyor? Kategorinin liderlerinden Spotify'ın açıkladığı rakamlar çarpıcı.

30 milyon abonesiyle dünyanın sayılı müzik platformlarından Spotify sanatçılara ödediği rakamlarla ilgili detaylı bilgi paylaştı. Eylül ayında ülkemizde de hizmet vermeye başladığını duyurduğumuz Spotify her çalan şarkı için 0.6 dolar cent yani yaklaşık 1 kuruş ödüyor. Rakamı biraz daha detaylandırırsak Spotify 100 defa çalan bir şarkı için yaklaşık 1 TL telif ücreti veriyor.

100 şarkı için 1 TL rakamı genel kabulde düşük görünse de Spotify, örnek olarak paylaştığı rakamlarda 1 milyon defa dinlenen bir şarkı için isim vermeden en çok bilinen video paylaşım sitelerinden birisinin telif ödemesinin iki katını ödediklerini vurgulamış.

 

Payments-per-1mRakiplerinden farklılaşarak sanatçılarla çalışma koşullarını şeffaf bir şekilde paylaşan Spotify, üye sayısına dair detaylı rakamlar da veriyor. Dinleyicilerden yaklaşık 720 milyon dolar gelir elde eden Spotify'dan 6 milyon kullanıcı ücretli, 24 milyon kullanıcı ise ücretsiz yararlanıyor. Ücretli kullanıcılara uygulanan tarifeler genelde 9.99 ÜlkeParaBirimi şeklinde uygulanıyor.

free-premium-user-growth

 

Spotify, gelirlerinin 500 milyon dolarlık kısmını telif olarak sanatçılara ödüyor. Burada dikkat çeken noktalardan biri, 2009 ve 2010'da neredeyse ücretli abonesi bulunmayan Spotify'ın kayda değer büyüklükte telif ücreti ödemiş olması.total-annual-royalty-pay-out

 

Yorumlar (9)
 1. Ertan Atay Ertan Atay

  Grafik kullanıcı sayısını 25 milyon gösteriyor ama siz kullanıcı sayısını şirket bilgilerinde "10 milyondan fazla" diye veriyorsunuz. Evet 25 milyon da 10 milyondan fazla ama doğrusu 25 milyon kullanıcısı var demektir. Haberlerde özellikle rakamsal bütünlükler önemlidir.

  1. A. Buğra Ferah A. Buğra Ferah

   Merhaba Ertan Bey,

   Şirket bigileri Webrazzi Veritabında olup yazıdan bağımsız yer almaktadır. Veritabınana kaydolup değiştirilmesini istediğiniz bilgileri belirtebileceğiniz gibi ilgili şirketin yetkilileri kendi bilgilerini düzenleyedebilir.

   1. Ertan Atay Ertan Atay

    Bir de "veritabanı" yazabilseniz olacak bu iş, ha gayret :)

 2. 0.6 dolar mı cent mi? Dolarsa 1 lira 22 kuruş yapar. 100 şarkı için 122TL eder. Cent ise farklı sonuç çıkar. Hesabı gözden geçirin bence :)

  1. Cent'i sadece dolar kullanmiyor. Euro da cent kullaniyor. 0.6 dolar cent demek, 1 cent'in 0.6'si demektir.

 3. Ayhan Şahin Ayhan Şahin

  Bu ödenen 0.6 Dolar sanatçıya ödeneden telif mi yoksa plak şirketine ödenen ücret mi? ya da toplam mı?

 4. Mert bir sus yahu.

  %2'si zeki olan bir canlı türünden ne bekliyorsam.

 5. Bu yazıda dikkatimi çeken 2009 ve 2010'da ücretli üyesi bulunmayan spotify'ın milyon dolar telif ödemesi. İşte girişim yaparken risk, vizyon bu şekilde olmalı. Hadi şirketi kuralım ve 12 ayda başabaş noktasına gelip para kazanalım mantığı değil. Bu mantıkla 6 ayda batan şirketleri görüyoruz.

 6. Bizim de Fizy 'miz vardı, sonra Turkcell aldı, mahvetti. Tabi birde Fizy shop 'ta spiderman falan satıyorlardı. O fena "FAIL".