Avrupalı kitlesel fonlama platformu Seedrs, kendisi için bir haftada 2.1 milyon sterlin topladı
Yatırım

Avrupalı kitlesel fonlama platformu Seedrs, kendisi için bir haftada 2.1 milyon sterlin topladı

Pay karşılığı kitlesel fonlama platformlarından Seedrs, Avrupa'ya açılma ve agresif büyüme planları için kendi platformu üzerinden bir haftada 2.1 milyon sterlin topladı.

Yüzde 12.66'lık pay karşılığında 750 bin sterlin talebiyle yola çıkan Londra merkezli şirket, istediği kaynağı bir kaç saat içinde toplayınca hedef yükseltti. Sunduğu pay oranını akabinde yüzde 30'a yükselten Seedrs, ilk haftanın sonunda 850 yatırımcıdan yaklaşık 2.1 milyon sterlin yatırım toplamayı başardı.

Şirketin kendi platformu üzerinden gerçekleştirdiği işlem, bugüne dek yapılan kâr payı karşılığı kitlesel fonlamaların da en büyüğü ve en hızlısı. Seedrs'a yatırım tutarları 10 sterlin ile 125 bin sterlin arasında değişiyor.

Bize ulaşan bilgiye göre Seedrs bu kaynağı Avrupa çapında büyüyerek platforma üye küçük/erken dönem girişimleri Britanya dışındaki yatırımcılara da açmak için kullanacak.

Şirketin sadece Britanya vatandaşı olan 27 binden fazla kayıtlı üyesi bulunuyor. Üyeler, platform üzerinden kaynak arayan erken dönem girişimlere 10 sterlinden başlayan yatırımlar yapabiliyor ve yatırımları oranında kâr payı kazanıyor.

Henüz 17 ay önce kurulan platform, bugüne dek toplam 51 proje için 4.5 milyon sterlin kaynak toplanmasına aracılık etti.

Yorumlar (3)
 1. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Türkiye'de sosyal fonlamada durum ne yasal olarak mümkün mü mümkünse nasıl bir yol izleniyor? fonlayanlar şirkete gerçek ortak mı oluyor yoksa kooparatif mi kuruluyor?

  webrazzi veya bilenler bu konuda okuyucuları aydınlatırsa çok makbule geçecek.

  1. Ali Cihan Tüfekçi Ali Cihan Tüfekçi

   Merhaba. Araştırdığım kadarı ile bu sistem Türkiye hukukunda "izinsiz halka arz" olarak geçiyor. 5 yıla kadar hapis cezası var. Bir yandan devlet kendi halkını dolandırıcılara karşı korusa da Seedrs gibi girişimler hayal olarak kalmış oluyor.

   Kaynak : http://www.spk.gov.tr/indexcont.aspx?action=showpage&menuid=3&pid=4

 2. Haberiniz için teşekkürler webrazzi ekibi.

  4.5 milyon sterlinlik bir kaynak toplanabilmesi gerçekten olayın ciddiyetini gözler önüne seriyor.

  Seedr gibi platformlar ülkemiz için henüz hayal olsada, şimdiden webin geleceği noktayı görmemiz açısından çok güzel bir örnek diye düşünüyorum...