Lady Gaga yeni klibini müzik endüstrisinin düşman olduğu BitTorrent üzerinden dağıtacak

Lady Gaga yeni klibini müzik endüstrisinin düşman olduğu BitTorrent üzerinden dağıtacak

P2P dosya paylaşımı denildiğinde ilk akla gelen BitTorent, özellikle film ve müzik sektörü tarafından pek de sevilmiyor. Korsan konusunda haksız sayılmayacak kötü bir şöhrete sahip olan BitTorrent üzerinden paylaşılan film ve müzik parçalarına savaş açan telif hakları savunucuları dönem dönem bu konuda kullanıcıların ceza almasını sağlayabiliyor olsa da soruna köklü bir çözüm üretebilmiş değiller.

Uzun yıllardır bu konu ne zaman gündeme gelse her zaman söylediğimiz; eğlence sektörünün P2P dosya paylaşımı yapısı ile bu şekilde mücadele etmesinin bir sonuca varmasının nedeyse imkansız olduğu. Asıl yapılması gereken torrent’i görmezden gelmek yerine uygun bir model ile P2P ağları birer dağıtım kanalı olarak kullanmanın yolunu bulmak.

Bu konuda farklı adımlar atılmış olsa da, Lady Gaga’nın yeni video klibini ve kamera arkası görüntülerini BitTorrent Bundle üzerinden dağıtacak olması bu konuda farkındalığı artırmak adına önemli bir adım olabilir...

BitTorrent’in Ekim ayında Vice ile bu konudaki iş birliğini duyurmuştu. BitTorrent Bundle adı verilen bu yapı müzik, film ve sesli kitap gibi farklı içeriklerin sahiplerinin eserleri ile ilgili içerikleri BitTorrent üzerinden dağıtmasına imkan sağlıyor.

Fakat Bundle üzerinden dağıtılan çoğunlukla eserlerin kendileri değil, tanıtımına yönelik promosyon amacıyla üretilmiş içerikler. Kullanıcıların kendi e-posta adresleri ile kayıt olmalarının ardından onlara hayranı oldukları kişi veya gruplara ait içerikleri ücretsiz sunan bu yapının yeni misafiri ise Lady Gaga.

Lady Gaga’nın yönetmenliğini Terry Richardson’ın yaptığı Do What U Want şarkısının klibi ve kamera arkası görüntülerinin ilk kez BitTorrent üzerinden dağıtılacak. Bu da Lady Gaga’nın son derece geniş hayran kitlesinin BitTorrent ile yakından tanışması anlamına geliyor.

Bakalım Lady Gaga, daha önce Madonna, Moby ve LinkinPark gibi isimlerin yer aldığı BitTorrent Bundle’a daha olumlu bir imaj kazandırabilecek mi…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.