Türkiye'de yeni bir topluluk destekli yatırım toplama platformu: Fongogo.com
Yeni Girişimler

Türkiye'de yeni bir topluluk destekli yatırım toplama platformu: Fongogo.com

Dünyada, özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde, oldukça fazla sayıda başarılı örneğine rastladığımız topluluk destekli yatırım toplama platformlarının Türkiye'de bugüne kadar birkaç isim pazara girmeye çalıştıysa da henüz başarıyla ülkemizde işlediğini söylemek güç. Bugün ise sizlere pazarın yeni oyuncusu Fongogo'yu tanıtacağız.

Üç kurucu ortak (Ali Çebi, Ali Tirkeş, Louise U. Westerlind) olmak üzere 6 kişilik bir ekibe sahip olan Fongogo, bir süredir alpha olarak hizmet veriyordu. Ancak bugün platform üzerinde yeni bir kampanya yaratmak mümkün hale geldi, yani bir anlamda Fongogo resmi açılışını yapmış oldu.

Yapı olarak yurtiçi ve yurtdışındaki diğer topluluk destekli yatırım toplama platformlarından belirgin bir farkı olmayan Fongogo'nun kurucu ekibiyle konuştuğumuzda bazı noktalarda farklılaştığını anlıyoruz. Fongogo şimdiden çok sayıda önemli kurum/kuruluşla ve üniversite ile çeşitli iş ortaklıklarına gitmiş. (Endeavor Türkiye, Girişim Fabrikası,Stage-Co, Koç Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi)

Bu bağlamda proje ekipleri ile yakın çalışacak olan Fongogo, gerektiğinde proje sahipleri ile yukarıda saydığımız isimleri buluşturabilecek. Bu arada şu an için yalnızca Türkçe olarak yayın yapan platform kısa bir süre sonra İngilizce başta olmak üzere diğer dillerde de faaliyet göstermeyi planlıyor.

Fongogo'da yurtdışından projelere destek olabildiğiniz gibi yurtdışından da proje açabiliyorsunuz. Ödeme ise PayPal ile online olarak yapılıyor. Fongogo'nun gelir modeli ise birey, şirket, ve sivil toplum kuruluşlarının açtığı projelerden yüzde 7 + KDV servis bedeli almak üzerine kurulu.

fongogo-speed-test

Oldukça detaylı olarak hazırlanmış Sıkça Sorulan Sorular Sayfası'nda merak ettiğiniz soruların yanıtlarını arayabilirsiniz.

Ülkemizde daha öncesinde topluluk destekli yatırım toplama alanında çok sayıda oyuncu piyasaya adım atmıştı. Ancak hem destekçi toplama hem de hukuksal bazı problemlerden dolayı bu oyuncuların iyi bir gidişat içinde olduklarını söylemek güç. Fongogo ise yukarıda öne çıkarmaya çalıştığımız etmenleri avantaja çevirip bu alanda büyümeye çalışacak, girişimle ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (7)
 1. Ahmet Burhan Ahmet Burhan

  Ismi cok yaratici buldum, nereden geliyor acaba..

 2. tekerlekli sandalye'ye ihtiyacımız var arkadaşıma ama alamıyoruz istediğimiz sandalye 15 bin tl bir destek istebiliyor muyuz ? bu siteden

 3. Türk halkı para vericek ve karşılığı t-shirt ? Ahahahahahaha saçmalamayın :) Bı projenin tutmasına imkan yok.

  Not: Bende Türk'üm ve sırf bir proje tutsun diye hayrından para vermem.

 4. Merhaba. İlk aşamada mümkün olduğu kadar çok projenin eklenmesi içeriğin arttırılması super olur. Harika bir proje ve umarım en kısa sürede ekosisteme girer.

  Tebrikler ve bol şanslar.

 5. Atilla Oğuzhan Atilla Oğuzhan

  Fongogo.com ekibine başarılar diliyorum. İsim falan da bence pek önemli değil. Bizim görmediğimiz taraf olan perdenin arkasındaki ekip, yapılan iş ve emeğin çok önemli olduğuna inanıyorum. Ülkemizde girişimcilere destek olmak amacıyla kurulan her türlü girişimin, kuluçka merkezlerinin, hızlandırma programlarının, melek yatırım ve sermaye fonlarının, ülkemizi teknolojik, istihdam, refah ve zanginlik içinde yaşam açısından, özellikle gelecek nesil için hep bir çıta daha yükselteceğine inanıyorum. Türk halkı hayırseverdir. Tişört hediye değil de hiç birşey olmasa bile inandığı, beğendiği ve kendisinde takdir uyandıran her türlü işe yardımda bulunanacak binlerce insanın var olduğuna inanıyorum.

 6. Amaç Dizayn Amaç Dizayn

  Benzer projeler burada tanıtılmıştı aslında onların ne aşamada olduğunu da karşılaştırmalı verseniz güzel olur.

  İmece usulü yardımlaşma Osmanlıdan bu yana var. Bunu sanala yeni yeni geçiriyoruz.

 7. Biraz eleştirisel olacak fakat, iyi cesaret, Cin fikirli arkadaslarimiz,

  crowdfunding henuz ulkemizde yasal degilken, Para toplamak suçken, Aynii yardim topluyormus gibi gorunup. Vermis oldugunuz maddi yardim bir kılıfla tshirt'e cevirilmiş. Sanki yapmış oldugunuz yardim karşılığında tshirt aliyormussun gibi.

  Tamamen iyi niyetli bir isin icerisine bu kadar cinlik sokuldugunda, nerede kaliyor işin hayirli tarafi, nasil guvenecek insanlar bu kadar cinlikten sonra.