Girişimciler ülkelerindeki girişimcilik ekosistemine not verdiler. İşte Türkiye’nin notları...

Girişimciler ülkelerindeki girişimcilik ekosistemine not verdiler. İşte Türkiye’nin notları...

Girişimcilik ülke ekonomileri için son derece önemli bir kavram. Ülkemizde de bunun önemi özellikle son yıllarda çok daha net anlaşılmaya ve yansımaları görülmeye başladı. Girişimcilik ile ilgili pek çok etkinlik ve seminerde vurgulanan devletlerin girişimcilik politikaları konusu ise apayrı bir önem sahip.

Her devlet için ülkesindeki girişimciliğin gelişmesi sürdürülebilir ekonomik kalkınma ve istihdam gibi açılardan büyük önem taşıyor. Peki devletler girişimcilik ekosistemine ne kadar katkıda bulunabiliyor veya belki de daha doğru bir ifadeyle; ne kadar ayak uydurabiliyorlar?

Sizlere duyurduğumuz Global Girişim Haftası içerisinde bu konuyla ilgili bir araştırmanın ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz…

Kauffman Foundation'ın aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 100’ün üzerinde ülkede yaptığı araştırmada girişimciler kendi devletlerinin girişimciliğe ne kadar destek olduklarına dair notlarını verdiler.

Bölgesel olarak bakıldığında ülkelerindeki girişimciliğe desteğin en iyi durumda olduğunu söyleyenler Avustralya ve Okyanusya bölgesinden çıktı. Kuzey Amerika ise ikinci sırada geliyor. Doğu Avrupa ise sıralamada en düşük puanı alarak sonuncu sırada yer aldı. Raporda başarılı notları ile özellikle dikkat çeken ülkeler arasında Kanada, ABD ve İngiltere yer alıyor.

rapor-turkiye

Türkiye'nin notları çoğu konuda ortalamanın altında

42 sayfalık raporun tamamında incelenen tüm bölgeleri ve ülkelerin durumunu görebilirsiniz. Biz Türkiye’nin durumuna biraz daha yakından bakacağız. Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında Türkiye’nin en iyi durumda olduğu konu rekabetin yasalar çerçevesinde işliyor olduğu. Bu konuda Türkiye 38 ülke arasında 12. sırada yer alıyor.

Türkiye’nin bir sonraki en iyi sıralamaları ülke çapında şirket kurmanın kolay olması ve devletin ilgi kurumlarındaki yetkililerin yeterince bilgili ve dürüst olmaları konularında. Türkiye her iki konuda da 38 ülke arasında 22. sırada.

Vergi yasalarının gelişmeyi desteklemesi ve kalifiye iç gücü bulmanın kolaylığı konuları ise Türkiye’nin en düşük sıralamada yer aldığı konular. Türkiye araştırmaya göre ilkinde 36. ikincisinde ise sonucu sırada yer alıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.