Temmuz'da Türkiye'ye açılan Line, 3. çeyrekte 100 milyon dolar gelir elde etti

Temmuz'da Türkiye'ye açılan Line, 3. çeyrekte 100 milyon dolar gelir elde etti

Ülkemizden Turkcell'in BİP ile yerel oyuncu olarak dahil olduğu mobil mesajlaşma pazarında, küresel oyuncular artan rekabete rağmen büyümelerini sürdürüyor. Temmuz ayında ülkemize giriş yaptığını duyurduğumuz Line, 3. çeyrek finansal raporunu açıkladı.

Açıkladığı raporda bir önceki çeyreğe göre %58.3 büyüyen Line'ın toplam gelirleri 156 milyon dolar olarak belirtilirken, net geliri ise 100 milyon dolar olarak açıklandı. Toplam gelir ile net gelir arasında bu farkın Google Play mağazası ve App Store'a ödenen %30 komisyon olarak belirtildiği rapor Google ve Apple'ın sadace uygulama pazarından elde ettiği gelir adına da önemli bir bilgi sunuyor.

Güney Koreli popüler arama motoru Naver’in bünyesinde geliştirilen Line'ın toplamda 280 milyon kayıtlı kullanıcısı bulunuyor. 19 ayda 100 milyon kullanıcıya ulaşarak hem Facebook'tan hem de Twitter'dan daha hızlı büyüme gösteren mesajlaşma uygulaması, açıkladığı gelir ile kullanıcılarının sadece kayıtlı olmadığnı aynı zamanda aktif olduğunu da gösteriyor. line-3-ceyrek-2013

2011'in Haziran ayında yayına giren Line, en büyük rakibi Whatsapp'ın alternatifi olmasının haricinde sosyal ağ özelliğine de sahip. Line, haber akışı ile kullanıcıların arkadaşlarının uygulamada neler yaptığını gösteren ve markalarla kullanıcıların iletişim kurabilmesine olanak tanıyor. Kullanımı ücretsiz olan Line'in gelirleri ise uygulama içi satın almadan geliyor.

Asya kültürünün etkisi ile anime karakter ile çıkartmaların geniş bir çeşitlilik ile sunulduğu uygulamanın gelirlerinin yarıdan fazla kısmı da buradan geliyor. Line çıkartma satışı yönüyle gelir modeli oturmamış ABD'li Path gibi oyunculara da örnek oldu. ABD'de girişim ekosisteminin olumlu etkisi ile uygulamaların bu hızda büyümesi ve bir çeyrekte 3 haneli milyon dolar gelir elde etmesine alışkın olduğumuz dünyada, uzak doğudan gelen bu haber ile umarım ülkemizden de başarılı örnekleri göreceğimizi ümit ediyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.