Bitcoin önce rekor kırdı sonra yüzde 25 değer kaybetti
Finans

Bitcoin önce rekor kırdı sonra yüzde 25 değer kaybetti

Bitcoin İnternetin sanal para birimi Bitcoin, her geçen gün daha fazla ilgi çekmeye devam ediyor. Başlangıçta sadece bireysel kullanım açısından tercih edilen Bitcoin; yavaş yavaş daha geniş kitleler, şirketler, girişimciler ve yatırımcılar tarafından da benimsenmeye başladı.

Merkezi bir kontrol mekanizmasına sahip olmamasının avantaj ve dezavatajlara neden olduğu internetin para birimi ile ilgili Londra’da düzenlenen etkinliği sizlere aktarmıştık. Bunun dışında Bitcoin ile ilgili gelişmeleri de paylaşmaya devam ediyoruz.

Geçtiğimiz bir kaç gün ise Bitcoin açısından oldukça hareketli geçti. Silkroad baskını ardından çakılan Bitcoin 400 dolara yaklaştı fakat ardından sert bir düşüş daha yaşadı…

Ekim ayında Silkroad sitesinin kurucusu Ross William Ulbricht’in FBI tarafından tutuklanması ve sitenin kapatılması Bitcoin’in değerinin 130 dolardan 85 dolara düşmesine neden olmuştu.

Fakat çabuk toparlayan Bitcoin, Ekim sonunda 200 dolar seviyesine ulaşmış ve Kasım boyunca da hızlı artışını sürdürmüştü. Öyle ki 9 Kasım’da 395 dolar sınırına kadar ulaştı fakat burada kalıcı olamadı. Hemen ertesi gün yaklaşık yüzde 25 düşüş yaşayan Bitcoin 300 dolara geriledi, bu yazı hazırlanırken ise 344 dolar civarındaydı.

Bitcoin

Bitcoin için halen yolun başında olduğunu söylemek yanlış olmaz. O yüzden bu tip dalgalanmaların sık görülmesi pek de sürpriz değil. Ayrıca kendi ekosisteminin yeni yeni olgunlaşıyor olması, şu aşamada manipülasyona da açık olmasına neden oluyor. Bu sorunların daha uzun vadede doğal bir süreç içerisinde ortadan kalkması ve Bitcoin’in daha istikrarlı bir yapıya kavuşması muhtemel görünüyor.

Diğer yandan Bitcoin’in değerini asıl yükselten gelişmeler ticari olarak kabul gördüğü alanların yaygınlaşması ile mümkün oluyor. Yakın zamanda Almanya’nın Bitcoin’i kısmen tanıması bu anlamda önemli bir gelişme sayılabilir. Fakat Ekim ve Kasım’daki bu hızlı yükselişin nedeni Çinli Baidu’nun Bitcoin’i (belli oranda da olsa) kabul etmeye başlaması oldu.

Bu sırada benzer diğer bir haber de Shopify’dan geldi. E-ticaret altyapısı Shopify da müşterilerinin sanal mağazalarında Bitcoin ile ödeme kabul etmelerini sağlayan BitPay’i desteklemeye başladığını duyurdu. Bu gibi gelişmelerin devam etmesi Bitcoin’in değerinin önümüzdeki dönemlerde artma ihtimalini de yükseltiyor.

Peki sizce Bitcoin daha ne kadar artar?

Yorumlar (2)
  1. Emir Sivis Emir Sivis

    Editörler parayi bircoine yatirdilar galiba. Bu sistemin haberleriyle doldurmayin siteyi lütfen.

  2. ABD Senatosu’nda Güvenlik ve İç İşleri Komisyonu bitcoin'i soruşturacak. Bu yüzden düşüş yaşandı diye düşünüyorum. Baidu gibi çinde oldukça güçlü bir sitenin bitcoin'i kabul etmesiyle birlikte özellikle çin piyasası bitcoin'in tırmanışa geçmesini sağladı. Geçtiğimiz nisan ayında ebay ın da bitcoin ile ilgili araştırıyoruz belki ileride kabul edebiliriz açıklaması yine artışa geçmesine neden olmuştu. Böyle devam ederse 2015 yılına kadar 1000doları geçmesi pek zor görünmüyor. Bitcoin'e yapılacak engellemeler ve güvenlik açıklarını konu alan haberler çıktığında çakılan bitcoin, yeni kullanım alanlarının artmasıyla değer kazanıyor. Yatırım yapmak isteyenler için tavsiyede bulunmak oldukça zor. Bitcoin madenciliği ile ilgilenenler için de trenin çoktan kaçtığını söylemek gerek. Her ay %75-80 arasında zorluk seviyesine ulaşan madencilik için şu an ki gpu üreticileri de daha güçlü ve az enerji tüketen kartlar üretmek için çalışmalarda bulunduğunu belirtmekte fayda var.