Türk Telekom, interneti hızlandırmak için Akamai ile önemli iş ortaklığına imza attı

Türk Telekom, interneti hızlandırmak için Akamai ile önemli iş ortaklığına imza attı

Türk Telekom, yayınladığı internet durum raporları ile hatırlayabileceğiniz içerik dağıtım ağı ve bulut bilişim sağlayıcısı Akamai ile önemli bir iş ortaklığına imza attı.

Londra'da gerçekleştirilen imza töreninde imzalar Türk Telekom Genel Müdürü Tahsin Yılmaz ve Akamai CEO'su Tom Leighton tarafından atıldı. Türk Telekom ve Akamai arasında yapılan iş ortaklığı ile, Türk Telekom'un kurduğu mevcut internet altyapısının en yüksek verimlilikle kullanılabilmesi sağlanacak. Ayrıca, yüksek veriği trafiğine sahip sosyal medya ve video sitelerine erişimde de büyük hız ve performans artışı, yapılan bu anlaşma ile mümkün olacak.

İnternet erişim hızı iki katına çıkıyor

Türk Telekom Medya İlişkileri Müdürü Nuray Tarhan'ın TT Blog'da yayınlanan yazısı ile detayları aktarılan iş ortaklığıyla birlikte içerik sahibi şirketler, Türkiye'de ve yurtdışında onbinlerce sunucu üzerinden erişilebilen dev bir içerik dağıtım ağının gücünden ve avantajlarından yararlanma fırsatını yakalayacak.

Anlaşma ile ilgili açıklamalarda bulunan Türk Telekom Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, yaptıkları iş ortaklığının, içerik sağlayıcılardan medya kuruluşlarına ve son kullanıcılara kadar internet sektöründeki tüm oyunculara maliyet ve erişilebilirlik konularında avantajlar sunacağının altını çizdi.

Tüm dünyadaki web trafiğinin yüzde 15-30 civarını taşıyan Akamai, anlaşma yaptığı içerik sağlayıcıların sitelerine yönelik web trafiğini dünyanın farklı noktalarında bulunan 141 binin üzerinde sunucusuna yönlendiriyor. Anlaşmanın biz son kullanıcılar için en güzel yanı, günümüzde sıkça kullanılan sosyal ağlara ve video sitelerine erişimde iki katına kadar performans artışları sağlayacak olması.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.