Türk Telekom, interneti hızlandırmak için Akamai ile önemli iş ortaklığına imza attı
Teknoloji

Türk Telekom, interneti hızlandırmak için Akamai ile önemli iş ortaklığına imza attı

Türk Telekom, yayınladığı internet durum raporları ile hatırlayabileceğiniz içerik dağıtım ağı ve bulut bilişim sağlayıcısı Akamai ile önemli bir iş ortaklığına imza attı.

Londra'da gerçekleştirilen imza töreninde imzalar Türk Telekom Genel Müdürü Tahsin Yılmaz ve Akamai CEO'su Tom Leighton tarafından atıldı. Türk Telekom ve Akamai arasında yapılan iş ortaklığı ile, Türk Telekom'un kurduğu mevcut internet altyapısının en yüksek verimlilikle kullanılabilmesi sağlanacak. Ayrıca, yüksek veriği trafiğine sahip sosyal medya ve video sitelerine erişimde de büyük hız ve performans artışı, yapılan bu anlaşma ile mümkün olacak.

İnternet erişim hızı iki katına çıkıyor

Türk Telekom Medya İlişkileri Müdürü Nuray Tarhan'ın TT Blog'da yayınlanan yazısı ile detayları aktarılan iş ortaklığıyla birlikte içerik sahibi şirketler, Türkiye'de ve yurtdışında onbinlerce sunucu üzerinden erişilebilen dev bir içerik dağıtım ağının gücünden ve avantajlarından yararlanma fırsatını yakalayacak.

Anlaşma ile ilgili açıklamalarda bulunan Türk Telekom Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, yaptıkları iş ortaklığının, içerik sağlayıcılardan medya kuruluşlarına ve son kullanıcılara kadar internet sektöründeki tüm oyunculara maliyet ve erişilebilirlik konularında avantajlar sunacağının altını çizdi.

Tüm dünyadaki web trafiğinin yüzde 15-30 civarını taşıyan Akamai, anlaşma yaptığı içerik sağlayıcıların sitelerine yönelik web trafiğini dünyanın farklı noktalarında bulunan 141 binin üzerinde sunucusuna yönlendiriyor. Anlaşmanın biz son kullanıcılar için en güzel yanı, günümüzde sıkça kullanılan sosyal ağlara ve video sitelerine erişimde iki katına kadar performans artışları sağlayacak olması.

Yorumlar (10)
 1. Türk telekom interneti hızlandırırsa sanırım arabalar kendiliğinden uçmaya başlar, gözlüklerimiz otomatik olarak google glass olur... Zor iş zor!

 2. Guru Fasulye Guru Fasulye

  2 sene once demistim, https://twitter.com/guru_fasulye/status/162481041850892289

  Akamai'den sonra Amazon da gelicektir :)

  1. Saim Daim Saim Daim

   Büyük adamsın, fütüristsin. appleın yeni ceosu sen olmalıydın

   1. Guru Fasulye Guru Fasulye

    Senin yasinda olsaydim, muhtelemen, rahmetli steve'in emaillerinin fotografini koymam gerekirdi sanirim bu bu yoruma:)

 3. yıllar önce bir video izlemiştik cem yılmazlı :D daha o reklamdaki hızı göremedik..rekabet olmadıkça hızlı iletişim çok zor..

 4. Yazarbk Yazarbk

  Türk telekom aboneliğimi geçen ay iptal ettim. 8 MBPS, 50 GB adil(!) kullanım kotalı internete 64 lira ödüyordum. Şimdi Superonline ile 25 MBPS hıza ,54 lira ödüyorum. Türk Telekom bir şeyler yapmazsa telafisi olmayan kayıplar yaşayacak

 5. Yeni binaya 9 ayda internet getiremiyorsa isterse ışık hızında olsun çokta önemli değil.

 6. Huseyin Huseyin

  Hız konusunda TTnetin söyledikleriyle kimseyi inandıramaz.

  Bu habere gülecek kadar bile önemsemedim yorum yazmadan direk geçecektim. Ancak işin içinde bulut altyapı sağlayıcılığına soyunan bir Türk Telekom olma ihtimaline karşı yorum yazayım dedim. Sosyal medyanın sağlayıcılarının Türk telekomun tarafından sunulan yada erişebileceği bir noktadan bulut hizmetinden faydalanmaları çok korkutucu geliyor. Her ne kadar Akamai bu hizmeti sunuyor ve gerekli güvenliği alacak olsalar da işin içinde Türk telekom olunca bana yinede korkunç geliyor.

  Şöyle ifade edeyim ki ben gezinti.com ayda 4-5 kez reddetmekten bıktım, reddettikten sonra browserımdan giden verilere baktım ve oda ne kabul etmediğim gezinti.com'a veri gidiyor. Daha sonra host dosyasından gezinti.com bulunduğu sunucu verilerin gittiği sunucuları falan hep engelledim. İşte Türk Telekomun kişisel veriye gösterdiği özen burada.

  Şöyle bir korkunç durum daha var ki bunu mahkeme kararlarına karşı yapabiliyorlar !!!

  1. Mahkeme kararına gore hicbir kurumsal şirket karsı gelemez. Bu şirketlerin kendi hukuk birimleri var. Türk telekom bulut altyapı sağlayıcılıgına soyunmuyor. zaten en büyüklerinden biri. Telekom pazarın coguna sahip oldugu icin negatif yonleri daha fazla gozukuyor. ama diğer iss ler in durumları Turk telekom dan iyi degil.

 7. Isa Koç Isa Koç

  Türkiye'nin hemen hemen her noktasını bırak daha istanbulda bile tüm ilçelerde Türktelekom'dan başka fiber hizmeti veren yok. İlçemizin sınırına sen de 4 sene ben diyim 5 sene önce superonline fiber internet hattını getirdi, orada bıraktı. Hele ki yakınında bile geçse eğer bir toplu konut sitesi değilseniz vermeye bile tenezzül etmiyorlar, bizde telekoma muhtaç oluyoruz.