Plate.im 10 bin üyeye ulaşarak yeni özelliklerini geliştirmeye hız verdi
Girişim

Plate.im 10 bin üyeye ulaşarak yeni özelliklerini geliştirmeye hız verdi

 • Webrazzi Startup '13'ün Demorazzi bölümünde gelecek vaadeden girişimlerden biri olan Plate.im, 6 aylık süre içerisinde hızlı büyümesini sürdürdü.

plateim-mini-logoWebrazzi Startup '13'ün Demorazzi bölümünde gelecek vaadeden girişimlerden biri olan Plate.im, 6 aylık süre içerisinde hızlı büyümesini sürdürdü. Girişimden kısaca bahsetmek gerekirse bir iPhone uygulaması olan Plate.im (itunes) trafikteki kullanıcıları birbirleriyle tanıştıran bir sosyal ağ görevi üstleniyor.

3 kişilik çekirdek bir ekiple geliştirilmesi devam eden uygulama 6 ay gibi bir sürede 10 bin kullanıcıya ulaşmış. plate.im'i en fazla kullanan ülkerin başında %79 ile Türkiye ardından ABD, Rusya, Almanya ve diğer Avrupa ülkeleri olduğu servisin kurucu ortağı Serkan Erdoğmuş'un aktardığı bilgiler arasında.

iPhone uygulamasını kullanıcılardan aldıkları geri dönüşler ve kendi planları içerisinde hızla iyileştirmeye ve yeni özellikler eklemeye devam ettiklerini aktaran ekip, özellikle Android kullanıcıların çok fazla talep aldıklarını ve yakın zamanda uygulamanın Android sürümünü geliştirmeye başlıyacaklarını belirttiler. 

screens-tr

Bunun yanında mevcut uygulamda kullanıcıların ortalama geçirdiği süre 2 dakika 14 saniye iken kullanıcı başına yapılan ortalama plaka / marka / model arama sayısı ise 24 olduğu aktarılan bilgiler arasında. Yatırım durumlarıyla ilgili ise Türkiye’den iki, yurtdışından ise bir firmadan görüşme talebi geldiğini bir yatırımcıyla görüşmelerinin sürdüğü bununla birlikte yeni yatırım ve işbirliklerine açık olduklarını, yatırım ile daha hızlı büyüyeceklerini aktaran Serkan Erdoğmuş uygulamaya ekleyecekleri yeni bir özellikle ilgili de bilgiler paylaştı.

Ekip, Plate.im’in odak noktasının "ulaşımın sosyal ağı" olmak ve  bunun için MOVE adını verdikleri konum tabanlı bir servis üzerine çalıştıklarını belirttiler. MOVE'den bahsetmemiz gerekirse kısaca her türlü ulaşım bildirimini yapabileceğiniz, diğer sosyal ağlarla entegre bir hizmet. Bu sayede arkadaşlarınızın nereye gittiğinden anlık olarak haberdar olabileceksiniz. Bu sosyal aktivitelerinize dilediğiniz arkadaşlarınızı dahil etmenizin en basit yolu olması hedefleniyor.

Yorumlar (5)
 1. Ali Horuz Ali Horuz

  Fena fikir değil, dilerim tüm dünyada hızla yayılır. Android sürümü çıkarsa deneme şansım olacak.

 2. Pelin Güler Pelin Güler

  Güzel uygulama. Başarılı olacağına inanıyorum. Yalnız profil fotomu nasıl değiştireceğimi bulamadım.

 3. Hüseyin Hüseyin

  Neden %79'la en fazla kullanan ülke Türkiye ? Nasıl bir trafiğimiz varsa artık uygulama kullanıyoruz trafikte :)

 4. Ahmet Yandeviren Ahmet Yandeviren

  Şimdi hevesinizi kırmak istemem güzel bir şeyler ortaya çıkarmaya çalışıyosunuz eyvallah. Ama benim bu Türk girişimcilerde gördüğüm bir nokta var oda hiç bir girişimcinin ayağı yere basmıyor arkadaş. Azıcık realistik hedefler koyun. 2013'ün sonuna kadar 250 bin üye demişsiniz, 2013'ün bitmesine 1 ay var 10 bin üyeye yeni ulaşmışsınız. Bu yatırım alırken sizin dezavantajınıza olacak birşey.

  2. olarak bu projeyi Türkiye'de değil bir önce yurtdışına çıkarın. Yurtdışında "privacy" kelimesi unutalı çok zaman oldu.

  Son olarakta bana göre bir sorunu çözmüyor bu girişim. "Trafikte sosyalleşme" nedir yani. "Ohh biraz internette sosyalleşelim ooohh biraz da trafikte sosyalleşelim ohhh ohhh sosyalleşiyorum ohhh". Ben trafikte canım sıkılsa açarım facebook'tan arkadaşlarımla mesajlaşırım, twitterdan sohbet ederim. Başka bir araçta ki insandan banane? "Dur bakalım şu arabadaki kimmiş" mi diyecem.

 5. Ayhan Baris Ayhan Baris

  trafik kazalarını arttırmasın?

  özelliklede türkiyede, araba içinde güzel kız görmüş "maço" sürücüleri düşünürsek!