akakce.com, "kazık yemeye doymadınız mı?" sloganıyla çektiği reklam filmlerini yayınladı
E-Ticaret

akakce.com, "kazık yemeye doymadınız mı?" sloganıyla çektiği reklam filmlerini yayınladı

akakce

Türkiye'nin en büyük fiyat karşılaştırma platformlarından biri olan akakce.com, dikkat çekici iki adet reklam filmi hazırladı.

Filmleri gerek sosyal medya kanallarından gerekse akakce.com ana sayfası üzerinden insanlara duyuran akakce.com, reklam filmlerinde kazık yemeye doymadınız mı? gibi iddialı bir slogan kullanmayı tercih etmiş.

Kampanya için Twitter'daki hashtag ise #yoksakazikyersin şeklinde. Kampanyanın web sitesi ise akakce.com/kzk adresinde yer alıyor.

Konuyla ilgili olarak akakce.com yetkilileriyle konuştuğumuzda, reklam filmlerinin yalnızca online mecralar için hazırlandığı yani TV kanallarında gösterilmeyeceğini öğrendik. Ayrıca yine aldığımız bilgiye göre bu kampanyayla beraber sosyal medya ve viral pazarlama dünyasında çok daha aktif ve agresif bir akakce.com görmeye başlayacağız.

Kısa bir süre önce yayına aldığı yeni özellikle beraber kullanıcılarının ürünler için fiyat ekleyebilmesine izin veren, dolayısıyla lokalizasyon anlamında önemli bir adım atan akakce.com, bu kampanyayla beraber sosyal medya ve pazarlama dünyasında da agresif bir hale bürünmüş oldu.

akakce.com'un hazırladığı bu kampanya dahilinde çektiği ikinci filmi buradan izleyebilir, ya da kampanya için hazırlanan web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar (39)
 1. saçmalamış akakçe

  Bir ara MediaMarkt bakmadan almam APTALMIYIM reklamlarını değiştirmişti.

  Burda KAZIKLANMAK kelimesi içerisinde bulunduğumuz SERBEST piyasa da malesef ANLAMSIZ olmaktadır.

  Ben aynı ürünü bir başka firmadan daha pahalıya satabilirim. Bu kazıklamak değildir. Belki ben o ürünün arkasında bir takım hizmetler veriyormdur ?

  Mesela

  Keknosa dan alınan bir Notebook 'un müşteriye özel hale getirmek ve onun isteklerini gerçekleştirmek ve sorun olduğunda arayabileceği bir NUMARA veriyorsam ve aradığında sorununu çözüyorsam ? Bu pahalı olmaz AVANTAJLI olur.

  Ayrıca hiçbir şekilde bu hizmeti vermeden daha pahalıya sattığım bir ürünü bir başkası DAHA AZ KARLA satıyor olması BENİ KAZIKÇI yapmaz.

  Kısaca AK AKÇE saçmalamış.

  Verdiği fiyatların bir çoğuda geçerli değil.

  1. Gökhan Çoker Gökhan Çoker

   Sattığı ürün hakkında müşterisine en ufak bir bilgi dahi veremeyen bilgisiz satıcılar ile iş yapmaya çalışıp, tek kriteri ucuz olmak ise "avantajlı alışveriş"

   "En ucuz satmanın yolu" tedarikçiden XML alıp stoksuz çalışmak ise itibar etmeyiniz.

   Birde akakçede maalesef resmi Türkiye garantili ürünler ile paralel ithlar ürünlerin ayrımı iyi vurgulanamıyor. Satış sonrası hizmetlerde üründe bir aksilik yaşan bilir sadece.

  2. Huseyin Huseyin

   Bırakın akakeceyi google üzerinden arama yapıp ürün almak isteyen kişi bile en az 5 internet sitesini ziyaret edip "genel Türk yaklaşımı olarak telefonla aramak yada gidip görüşmek" gibi birebir ilişkiden sonra ürünü satın alıyor. Kaldı ki akakceyi bilen bir kişi zaten bunun farkındadır ve gerekli araştırmasını yapacaktır. Bu tür sitelerin fiyat karşılaştırma sitesi olduğunu lütfen unutmayınız. Burada en ucuzunu alın yönlendirilmesi yok sadece farklı seçenekleri bize sunuyor ve çok da işe yarıyor. Hani buradan yönlenme ile alacağınız bir Sony ürününün her mağazada ayrı kalitede olması mümkün değildir. Sadece geri hizmetleri ayırt edici olur. Bunun içinde sayfa içerisinde satıcıya ait yorumlar kısmı var. Sonuçta pahalıya almakta o ürüne verilen hizmetin iyi olacağı anlamına gelmez değil mi?

   Reklam konusunda ise çalışma güzel olmuş :) ancak viral olması zor gibi me geldi. Aslında odak noktası çok güzel seçilmiş, videolar için daha çok paylaşıma yönelik daha komik videolar seçilebilirdi diye düşünüyorum. Belki reklam insan yediği kazığı tanımaz mı denilen kısımda bitirilse bence çok daha neşeli olabilirdi ? Yinede güzel olmuş başarılar.

 2. Akakce'yi uzun zamandır takip eder, kullanırım o kadar da ak değiller. Özellikle fiyat karşılaştırması yapılan sitelerde en ucuz fiyat veren siteden alışveriş yaparken 2 kez düşünün, firmayı da 3 kez arayın yoksa verdiğiniz paranın karşılığı olan ürün elinize geçmeyebilir bile. Umarım barındırdıkları sitelerin takibini yaparlar da kaliteleri artar.

 3. Emrah Işıklı Emrah Işıklı

  çok keyifli bir reklam filmi olmuş :)

 4. Kaan Türkoğlu Kaan Türkoğlu

  E-ticaret alanında hizmet veren bir firma için oldukça yanlış bir stratejiden yola çıkarak hazırlanmış bir reklam. E-ticarete olan güvenin yerlerde süründüğü ülkemizde birde kazık yemeyin mesajını tüketiciye bu şekilde vermek düşündürücü. Bir ürünü başka bir siteden 1 TL dahi farklı fiyata satan siteyi kazıkçı durumuna düşürmek "ayağına kurşun sıkmak"la eşdeğer. Bir üründe kazıkçı olan site diğer üründe en iyisi. İş ortaklarını tüketiciye art niyetli yaklaşan kurumlar olarak göstermek akakce.com'a ne kazandırır merak ediyorum. Reklam milyonlarca tık alsa bile beğenilirlik ve bilinirlik aynı oranda artmayacağı işiniz oldukça zor.

  1. Tebrikler, son derece doğru bir yorum yapmışsınız. Hizmet satmaya çalışıp beraber büyüyeceği iş ortakları yanında tüm e-ticaret sitelerini potansiyel kazıkçı olarak niteleyip ne elde etmeyi umuyorlar anlaşılır gibi değil. Böyle bir yaklaşım yerine tüketicilere sundukları avantajları daha iyi vurgulamaya çalışmaları gerekirdi. Tamamen yanlış bir iletişim stratejisi.

 5. Brindis Brindis

  ''kazıklanmak'' veya ''kazık yemek'' hoş ifadeler değil. İkincisi her ucuz mağaza iyi mağaza anlamına gelmiyor. Ürün tedarik sürecinde gecikme, iade işleminde gecikme, telefonda muhatap bulamama... birçok sorun çıkabiliyor

 6. Reklam bana çok itici geldi.

  0:21 - 0:31 arası güzel.

 7. Volkan Küçük Volkan Küçük

  Bunlar bizim ve benzeri ülkeler de görünecek olaylar. Ben a firmasında 500 TL olan malı hepsiburada.com'dan 520 TL'ye alırım. Aradaki 20 TL hepsiburada.com'un marka değeri ve arkasında duyulan güvenin farkıdır. Bu çok akıllı stratejiyi uygulamaya sokan arkadaşlar şunu hiç mi düşünmemişler = Örneğin akakce.com sitesinden A ürünü 10 tane farklı fiyatla listeleniyor. O zaman bu mantıkla bakılırsa en ucuz ürün en ucuzu diğer 9 ürün kazıkçı. Yani akakce.com'daki ilk sıradaki firmanın dışındaki tüm firmalar KAZIKÇI. Sizin zekanızda bu kadar işte :)

  1. Murat Celen Murat Celen

   Hocam mevzuyu cozumlemedeki yeteneginiz karsisinda hakikaten nutkum tutulmus durumda. Tebrik takdir hepsi size. Cok yasayin.

  2. Nedim Demirel Nedim Demirel

   Süper yorum. Çok akıllıca. Umarım bu ve benzeri reklam çekmek isteyenler fikir üretirken iyi düşünürler.

 8. Çok kaba ve rahatsız edici bir reklam olmuş, o el hareketi falan nedir öyle ya, arkadaş arasında bile yapılmaması gereken hareketi reklam filmine koymak hayal kırıklığı.

  1. Brindis Brindis

   kesinlikle ayıp benim de dikkatimi çekti o hareket ki zaten kazık yemek, hatta yemeye doyamamak çok kötü tabirler. Biraz fazla sunan mağazaları da direkt ''kazıkçı mağaza'' gibi gösterek yermiş

 9. Ayhan Baris Ayhan Baris

  hatun akakçe ile tanişiyor uygun fiyat bluyor , reklam filminin sonunda kazık hala hatunun yatagında gülüyor.

  yani akakce kullanasn da kullanmasan da kazık yiyeceksin mesajı veriyor.

  reklam filmi olmamış.

 10. Kazık yeme kavramı hiç olmamış!

  1. Olmaz öyle şey bizim memlekette zira, adını dahi yazamayacağım o kelime görülmüş şey değildir :)

 11. Kazık yemiş insanları siteye çekmek istiyorlarsa neden onlarla aşağılayıcı derecede dalga geçiyorlar viral olsun diye mi ? Akakce yi çok severim kurulduğundan beri geleceğin işi derim her hamleleri düzgün ama bu video kesinlikle olmamış.

  Kazık yiyipte kara kara düşünen bir insanın dramını komediyle harmalanyıp bir video hazırlasalar çok daha başarılı olabilirdi.Bunu da siyah beyaz ekranda yapalardı sonra ekran birden renklenirdi.Eski nesil çok kazık yedi siz yemeyin gibi birşey yapabilirlerdi.1 dk da bu benim aklıma geldi siz bunca zaman neler yapabilirdiniz..

 12. Tek kelimeyle rezalet olmuş!

 13. çok kütü bir reklam filmi olmuş.inşallah televizyonlardada yayınlamazlar.

 14. Batur Kahveci Batur Kahveci

  Benim sitem Akakçede çıkıyor olsa hemen kaldırtırdım. Çünkü en ucuz fiyatı veren site dışındaki tüm siteleri kazıkçı olarak damgalıyor. Fiyat karşılaştırma sitesi değil kazıkçıları listeleme listesi.

  En ucuz fiyat en iyi maliyet değildir. değilir!

  eticaret sitelerini ucuza mal kapatma yerleri olarak göstermekten vazgeçin artık. eticareti sadece ucuza mal bulmak olarak öğrettiğiniz tüketici ile ne eticaret siteleri ilerleyebilir ne de onlara bu tür hizmetler sunan yapılar.

  1. Nedim Demirel Nedim Demirel

   Çok doğru

 15. Fırat Şentürk Fırat Şentürk

  Hayatımda gördüğüm en kaba, en itici reklam.

  “Kazık yemek” lafını müstehcenliğe vurarak seviyelerini göstermeleri ve bir ürünü en ucuza satmayan siteleri kazıkçı ilan etmeleri akıl alır şey değil.

  Üniversitelerin reklam pazarlama bölümlerindeki derslerde okutulacak kadar ibretlik bir reklam kampanyası.

  Dünyayı kurtaran adam filmi bile çok daha mantıklı ve sempatikti.

 16. Aşırı itici bir reklam.

 17. akakçede olan firmaların yerinde olsam ilk sırada değilsem çıkardım bu sistemden. Diğerleri kazık demekki

 18. Enver Gökmen Enver Gökmen

  subliminal ve çok itici bir reklam. Hem sonuçta kazık yeme dediği firmalar çalıştığı firmalar onlardan listeleme başına ücret alıp da üstüne bir de kazıkçı diyor. Burada sanırım akakçe çalıştığı firmalara kazık atmış oluyor.

  Bir de fiyat tek kriterse bir milyoncularla çalışssın akakçe.

 19. Saçma bi reklam...

 20. Selim Güngör Selim Güngör

  Yüzyılın en saçma, en itici, en basit ve en kötü oyuculuğun sergilendiği reklam filmini bize sunduğu için Akakce ekibine teşekkürler.

 21. Kadir Cevik Kadir Cevik

  Usenmedim, herkesin yazdigini tek tek okudum.

  Arkadas kurban olayim, bi pencere acin, kafanizi cikarin ve deriin bir nefes alin, beyninize kan gitsin. Sonra tekrar goruselim.

  @webrazzi bu sozum de size: "looser paratoneri" diye bi kategori acmanizi oneriyorum. Kimi yazilarinizi tam tanimlayacak gibi. Gorunuse gore bu da oyle :)

  1. Kıymet Kıymet

   Komik değil, yaratıcı değil. Birçok kişi ortak fikre sahip. Malesef bu yazılanları okuyan akakçe çalışanları veya fanatikleri (varsa) memnun olmayacaktır haliyle. Malesef düş kırıklığııııı. ''Olmaması gereken reklamlar, yanlış stratejiler'' Ders konusu olarak sunulabilir.

   Kocaman sivri bir kazık, abuk subuk kazık mı girdi hareketi vs vs vs vs

 22. Reklamın iyisi kötüsü olmaz derler ya bu reklamda öyle yapılmış galiba.. Akakçe belki hitini bu aralar artırabilir ama eticaretle uğraşan şirketlerin epey tepkisini çekecektir..bir ürünü pahalıya satmak kazıklamak değildir.. Ben teknosadan bir mause aldım ve mausemi yere düşürdüm bozuldu teknosaya gittim ve 1 aylık mausem bozuldu dedim hiç kontrol etmeden yenisini verdiler.. şimdi bu firma piyasadan 5 tl fazlaya sattığı bir malda kazık yemiş mi oluyorum yoksa verdiğim 5 tl ile anında değişimi olan bir firma ile mi çalışmış oldum.. üstelik hata benim hatamdı.. internette 30-50 tl fark kazıklanmak değildir.. Müşteri memnuniyeti için fiyatı yüksek tutup bunu ileriki hizmet ve değişim için kullanan firmaların kullandıkları bir statrejidir.. Akakçe reklamı yalnış olmuş..

 23. Royal miydi neydi, beyaz eşya markası vardı bir tane ve kendisinden ucuza ürün almayıp da başka firmadan alanlara resmen salak diyordu reklam videosunda. Akakçeyi şimdiye kadar çok sever ve kullanırdım ama bu reklam filmi bir çok kişi için olduğu gibi benim için de dönüm noktası oldu artık.

 24. Mustafa Sencer Mustafa Sencer

  Birkaç yeni kullanıcı kazanmak için kendi iş ortaklarına kazıkçı damgasını vurmak ne kadar doğru bir strateji olabilir ki? E-ticaret ile ilgili herkesin sadece fiyat üzerinden yapılacak rekabetin sektörü nasıl etkileyeceğinin farkında olması lazım. Bu şekilde yapılan ve yapılacak her iletişim aslında bu sektörden ekmek yiyen herkes için tehlikeli. Doğru düzgün müşteri hizmetleri sunmak, güvenilir bir tedarikçi olabilmek için harcanan emek ve sermayenin karşılığının kazıkçı statüsü olmaması gerekir. E-ticaret ile uğraşıyor olsaydım daha ciddi tepki gösterebilirdim ama bol bol internetten alışveriş yapan biri olarak sadece ürüne değil ürünü satın aldığım süreç ve sonrasında aldığım düzgün ve güvenilir hizmet için belli bir fiyat farkını gönül rahatlığıyla öderim ve kendimi de reklamdaki kazık kılığındaki arkadaşı "yemiş" gibi hissetmem.

 25. Ethem Turhan Ethem Turhan

  Online alışverişi 'ucuza al' algısından sıyırıp, 'kaliteli hizmet', 'kolay alışveriş' gibi değerleri ön plana çıkarmaya çalışıyoruz uzunca bir süredir. Bu sektörün tam ortasında duran ve bu işi iyi bildiğini sandığımız akakce.com nasıl olur da 'kazık yeme' sloganı ile iletişim yapar aklım almıyor.

  Tüm e-ticaret sitelerini tepkilerini koymaya davet ediyorum. Hepiniz 'kazıkçısınız' demek ki, markalaşmaya da çalışmayın, boşa gitmesin. Yalnızca en ucuzu olmaya çalışın.

  Bu kadar saçmalık görmedim. Tüm yorumları yazanlara da tebrikler, herkes çok güzel noktalara değinmiş.

  2. reklam filmini de göremedik ayrıca.

 26. İki tane yorumum olacak:

  1. Akakçe'ye: Yarın birisi sizin verdiğinizi düşündüğünüz hizmeti daha ucuza verdiğinde sizin tabirinizle "kazıkçı" duruma düşeceksiniz, o zaman çıkıp da ama bizi ziyaret eden çok, marka değerimiz var, güveniliriz falan diye ağlamayın. Ucuz olmayan herkes kazıkçıdır, biz de kazıklanmamak için ucuzun ucuzu kimse ona gideriz.

  2. Webrazzi'ye: 10 ve 11 Kasım günlerine ilişkin yorumlar nerede? Kraldan fazla kralcı olmaya gerek yok, yorum istiyorsanız bu şekilde müdahaleler etmeyeceksiniz. Haberi yaptığınız site kırılır veya üzülür diye düşünüyorsanız, kendi düşen ağlamaz.

 27. Pavlov's Partner Pavlov's Partner

  Reklamın akışı da çok iyi değil. 'Kazık' adam da çok itici.

 28. Barış S. Barış S.

  Yapılan yorumlar internet ve bilişim camiası elitistliğini resmen gözler önüne sermiş. Ne kadar da alıngan bir milletmişiz de haberimiz yokmuş. Yaşlısından gencine, halk ağzına yapışmış argo kalıplardan belki de en az "kaba, kırıcı, itici" diye düşünebileceğimiz bir kalıp olan "kazık yemek", bir anda kıyameti koparmış. Kusura bakmayın, bizim mahallede diğerinden 1 lira dahi fazla satan market kazıkçı markettir.

  Yıllardır kullanırım, teknofiyat, ucuzu, akakce vs. Bir karşılaştırma sitesi nihayetinde, listede en tepedeki ucuz, diğerleri kazıkçı anlamı çıkarıyorsanız buradan tebrik ediyorum. Buradan almanız gereken paylardan biri "sazan gibi atlama, aç siteyi araştır, incele, fiyatlara bak" önermesidir.

  Daha uygun fiyata varken gidip pahalı almışsan "kazık yemişsindir", keriz misin derler adama, gülerler, aynısından bilmem nerde şu kadar gördüm derler. Heh işte o aynısından şu kadara gördüğünüz yerlerdir fiyat karşılaştırma siteleri.

  Gayet tadında olmuş reklam, halktan olmuş en azından.

  1. Ruzzgar Ruzzgar

   10 tl daha ucuza aldığınız bir ürünün arızalı çıkması sonucu yaşayacaklarınız sorunlar nedir biliyormusunuz.. 10 tl daha fazla fiyata satanlar asla kazıkçı değildir gerçek anlamda pazarlamayı ve insanları memnun etmeyi bilen bir firma doğru planlama yapar ve ürün ve hizmete göre fiyat çeker.. 1 tl fazlaya satan marketçiye kazıkçı denebilir ama ticari ahlakta 10 tl fazla satmak kazık değildir..

   Müşteriye bir ürün satarken

   Ürün Hakkında Bilgi ister Mail veya telefonala buna cevap vermek bir maliyettir.(Müşteri Hizmetleri)

   Kargolanmış bir ürün için sizi arar ve buda bir maliyettir..(Müşteri Hizmetleri)

   Şubeleşmiş bir firmaysanız Ürünü servise göndermek yerine size gelir.(Müşteri Hizmetleri)

   Ürün arızalır olur geri gönderir kargo ücretini siz ödersiniz buda bir maliyettir.

   Ama daha ucuza ürün satıp gereken yerlerde destek vermezseniz asıl bu şekilde kazıkçı firma sıfatını alırsınız. 10-20 tl ile değil

   1. Mazlum E-Ticaretçi Mazlum E-Ticaretçi

    Barış S. nin yorumuna katılıyorum. Herkes ne kadarda alınganmış yok kazık iticiymiş bilmem neymiş. Regal'in ve Media Markt'ın reklamlarından sonra sempatik bile diyebiliriz. :)

    @ruzzgar

    2006 yılından 2011 yılına kadar cimri, ucuzu, akakce vb. fiyat karşılaştırma sitelerini çok aktif kullandım. Hedefim her üründe fiyat olarak ilk 5'te yer almaktı. Bunu başardım ve ayda ortalama 220.000 TL cirolara ulaştık. Kar marjımız evet %30 değildi ama sektörde büyük oyunculardan sıyrılmanın en kolay yolu buydu. Ve sizin bahsettiğiniz bu müşteri hizmetleri desteğinin sadece birini desteklemedik. Sadece servis konusuna karışmıyorduk. Eğer bu strateji suistimal edilmezse ve "açgözlülük" yapılmazsa gayette bu sitelerde ucuz ürün satılıp müşteri hizmetleri üst düzeyde tutulabilir. Bazı ürünleri %5 kar marjıyla bazı ürünleri ise maliyetine satmamıza rağmen 8 çalışan ile her şeyi yapabiliyorduk.

    Telefonu açmayı bile maliyet olarak yazmışsınız. Markafoni mi, hepsiburada mı herkes ? Günde 30.000 - 50.000 gönderi mi yapıyor herkes ? Günde 1000 telefon mu geliyor ? İlk aşamada 1 kız alırsın telefonlara da bakar müşterileri de bilgilendirir mailleri de cevaplar. Sonra yoğunlukla paralel olarak personeli arttırırsınız. Abartmayın Allah aşkına. :)

    Bunun haricinde 10-20 TL genellemeniz de yanlış bence. 1000 TL'de 20 TL önemsiz ama 100 TL'de 20 TL %20'ye tekabül ediyor. Para değeri olarak evet kayda değer değil ancak yüzdesel olarak yüksek bir oran.

    Tabi ki demek istediğim gidin en ucuzundan alın demek değil. Benim takıldığım nokta X maliyeti olan standart bir ürünü fahiş fiyatlara(2X vb.) satılmasını desteklemiyorum, uygun bulmuyorum. Üstüne birde bunu hizmet satıyoruz, markalaşıyor vb. kılıfına uydurmak komik. Hemde satış tarafında olmama rağmen. :) Rekabet iyidir ve tüketiciye yarar. Bu tarz fiyat karşılaştırma siteleri hem tüketicinin KAZIKLANMASINI önler hemde satış tarafının daha yaratıcı olmasını sağlar. İşin kolayına kaçmak ne güzel. O maliyet bu maliyet yok markalaşıyorum deyip 1'e al 2'ye sat. Ne güzel. :) Müşteri demez mi bana mı markalaşıyorsun diye ? :)

    E-Ticaret o kadar kolay değil ve olmamalı da!

    Bi zahmet o kadar kar marjı koyup milleti KAZIKLAMAYIN böyle durumlar ortaya çıkmasın. :)

    SORU: İlla pahalı satarak mı markalaşılır ?