Doğa Girişim oyunlaştırılmış sosyal ağ Crushmania'ya yatırım yaptı
Yatırım

Doğa Girişim oyunlaştırılmış sosyal ağ Crushmania'ya yatırım yaptı

Doğa Koleji, English Time Dil Okulları, DoğaMar gibi markaları bünyesinde bulunduran Doğa Grup’un erken aşama yatırım şirketi olan Doğa Girişim oyunlaştırılmış sosyal ağ olarak tanımlayabileceğimiz Crushmania'a yatırım yaptı. Henüz yatırım ile ilgili net açıklama gelmese de rakamın 200 bin TL civarında olduğunu tahmin ediyoruz.

Kısaca Crushmania'ya göz atacak olursak Furkan Anarat ve Cem İpekçi tarafından kurulan gizlilik üzerine dayanan oyunlaştırılmış bir sosyal ağ projesi. Sosyal ağ ve oyunlaştırma kavramlarını birleştirerek sosyal ağı bir oyun olarak sunan Crushmania kullanıcı davranışlarından yola çıktıkları bilgi ile insanların birbirlerine olan ilişkilerini bir oyun olarak kullanıcıya sunuyor.

crushmania-sayfa-goruntus

Facebook ile giriş seçeneğinin yanında kişi bilgileri ile de giriş yapılabilen Crushmania'da kullanıcı siteye aktardığı bilgiler ve kazandırdığı arkadaşlarından puan kazanıyor. Kazandığı puanları ise arkadaşlık sitelerine benzeyen model profilini ziyaret edenleri görüntülemek için ve yeni bir kişi ile tanışmak için harcıyor.

Crushmania'nın farklılaştığı noktayı, kullanıcıya kimlerin ilgisinin daha yakın veya daha uzak olduğunu tanımlayan algoritma olan Crushbubbles. Bu algoritma ile kullanıcının sistemdeki hareketlerinden insanların birbirine olan yakınlık-uzaklık haritası çıkartılıyor. Böylece kullanıcılar kendilerine ve merak ettiklerine en yakın insanları görebiliyorlar.

Doğa Girişim tarafına bakacak olursak Sosyal Garaj programından da tanıdığınız Özgür Bayraktar, bir süre önce yatırım şirketinde İnternet Yatırımlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak göreve başladı. Özgür'ün göreve gelmesiyle birlikte Doğa Girişim'in internet  yatırımlarının artacağını umuyoruz.

Konuyla ilgili şirketlerden doğrulama geldiğinde ya da ek bilgiler alırsak haberi güncelleyeceğiz.

Yorumlar (3)
 1. bir suredir takip ettigim bir uygulamaydi. ozellikle yeni tasarimi ile daha kullanici dostu ve bilgi verici olmus. crushbubbles gercekten cok enteresan, bir suredir oynuyorum, sonsuzluga dogru giden enteresan bilgiler cikartiyor onume. (puanim bitti o ayri)

  gelistirici arkadaslarin emegine saglik. Turkiyeden boyle girisimler cikmasi , yatirimci ilgisinin eticaret agirlikli olmaktan servislere dogru kaymasinda da yardimci olacaktir gorusundeyim.

 2. 2 sorum var:

  Facebook login i kullanarak, facebook uzerinden alinan bilgileri, baska bir sosyal ag yaratmak icin kullanmak yasak degil mi?

  Facebook, bu siteyi facebook login i kullanmaktan ban lerse, arkadaslik bilgileri nereden toplanacak?

  1. Berhan Kongel Berhan Kongel

   Facebook'tan alınan bilgileri başka bir sosyal ağ için kullanmak teoride yasak değil. Uygulamanın Facebook'a open graph üzerinden içerik paylaşımına izin vermesi şartıyla Facebook buna sesini çıkartmıyor. Çünkü kendileri de kısa vadede hiç bir şeyin Facebook'a rakip olamayacağını biliyorlar. Olası bir rakip olma durumunda da erişimi kesmek yerine girişimi satın alıyorlar. :) Buna izin vermelerinin nedeni 3. parti uygulamalardan gelen paylaşımların onlara daha çok trafik, daha zengin içerik, daha çok etkileşim ve dolayısıyla daha çok para kazandırıyor olması. Zaten Open Graph'i de sırf bunun için geliştirdiler. Bu yüzden sadece MessageMe gibi Facebook'tan bir çok bilgiyi alıp, karşılığında Facebook Timeline paylaşımına izin vermeyen uygulamaların erişimini kesiyorlar.