Google'ın uzmanlar için pazar yeri Helpouts açıldı
Bilgi Kaynakları

Google'ın uzmanlar için pazar yeri Helpouts açıldı

Helpoutsby-google-logoGoogle işin uzmanları ile görüntülü deneyim paylaşma aracı olan Helpouts'u blogunda duyurdu. Google'ın uzun zamandır geliştirmelerde bulunduğu Google+ Hangouts görüntülü konuşma temelinde çalışan Helpouts'ta uzmanlar ilgilenen kişilere belirlediği fiyat üzerinden canlı paylaşımda bulunabiliyor.

Hangouts servisi ile kullanıcıların arkadaşları ile video ve ses bazında ücretsiz görüşmesine olanak tanıyan Google, Helpouts ile bu servisinde fayda yaratarak gelir elde etme modelini bulmuş. Google "gerçek yardım, gerçek insan, gerçek zaman" sloganıyla tanımladığı Helpouts'u kısaca uzmanlar için pazar yeri diyebiliriz. Helpouts'ta Google'ın gelir ise uzmanların ücretli olarak sunduğu tüm eğitimlerden %20 komisyon.

Daha önce internet üzerinden zaman karşılığında, para karşılığında eğitim paylaşımlarının örneklerini görmüş olsak da Google'ın oyuncu olarak bu alana dahil olmasıyla oyun biraz daha kızışıcak görünüyor. Ücretsiz olarak sunulan uzmanlık paylaşım videolarına da önemli bir alternatif olacak Google Helpouts'u birlikte inceleyelim.

Tanıtım videosunda uzmanlık paylaşımların çeşitliliğine ve mekandan bağımsız her an ulaşabilmeyi konu alan Helpouts'un üzerinde durduğu nokta ise hayatı kolaylaştırması. Video temelli Uzmanlık paylaşımları için pazar yeri olan Helpouts'a Google'ın "tek hesap tüm Google" stratejisine uygun olarak Google hesabı ile giriş yapılabiliyor.

Helpouts'ta uzmanlık tavsiyeleri almak isteyenler için müzik, eğitim, yemek yapma, modanın da bulunduğu 8 kategori belirlenmiş. Uzmanlık tavsiyesi verenlerin ücretleri ile birlikte aldığı yorumların listelendiği sayfada ilgilenenler eğitim ile ilgili ön videoyu ulaşabiliyor ve eğitim için tarih belirleyerek eğitimi alabiliyor.

heplouts-ekran-goruntus

Müşteri edinmede ve müşteri sadakatini sağlamada markalar için önemli bir kaynak olabiliecek görünen Helpouts'ta Sephora yerini çoktan almış. Kozmetik ürünlerin perakendeciliği konusunda dünyanın en büyük markalarından olan Sephora makyaj üzerine eğitimler hazırlamış.

Google'ın arama motoru haricinde yayıncılık üzerine yaptığı bir başka adım olan Helpouts'un ne kadar başarılı olacağı içeride yer alan uzmanların sayısı ve kalitesine bağlı olarak değişecek. Google'ın ürünü olması ve ücretsiz sunulan içeriklerle önemli bir trafik yakalayacağını şimdiden söylememizin mümkün olduğu Helpouts'un uzun zaman içerisinde ne kadar başarılı olacağını birlikte göreceğiz. 

Yorumlar (6)
 1. %20 çok ciddi bir komisyon oranı, ciddi eleştirileri şimdiden almaya başlasa da konu Google olunca yine çok satacak bir servis olacaktır diye düşünüyorum

 2. %20 komisyon ciddi bir rakam, bence bunun hakkı %8 falan olmalıydı ama işin içinde google olunca çok kazan çok ver mantığı da oluyor.

 3. Engin Murat Şahin Engin Murat Şahin

  İnternette artık ücretsiz kaliteli içerik dönemi yavaş yavaş kapanacak.Konularında uzman kişilerin oluşturduğu kaliteli içerik geleceğin içerik modelini oluşturacak.Böylece içerik sahipleri hem çok iyi paralar kazanıp hemde kaliteli içeriğin internet üzerinde gelişmesine katkı sağlayacaklar.

  Google bu servisi ile bunu anlamış olmalı.Fakat canlı eğitim olayı ile bence normal videolu eğitim olayı arasında pek bir fark olmasa gerek.Bu çok artı bir avantaj değil.Ayrıca videolu eğitim servisi veren birçok site var.Google knol ile wikipedia ya karşı olan rekabetini kaybetmiş ve bu servisi kaldırmıştı.Google yeni bir knol vakası ile karşılaşmaz umarım...

 4. Volkan Küçük Volkan Küçük

  Google artık işin suyunu çıkarmaya başladı. Her şeye el atıp tekel ortamlar yaratıyor. Bence ileride webrazzi okuyucuların çoğu yaptığı işi google yapmaya başlayacak.

  1. Huseyin Huseyin

   Kesinlikle haklısın ve Google bütün sempatisini kaybediyor. Sanki bu alanda yeterince girişim yokmuş gibi.

   Şuradaki bir başka konuda açıklamıştım :

   https://webrazzi.com/2013/10/24/google-arama-sonuclarinda-banner-reklami-test-ediyor/#comment-683581

 5. Ülkemizde uzmantv bunu güzel yapabilirdi. Elindeki şansı kaçırdı.

  Ben buna benzer bir olayı 2 sene önce eğitim alanında yapmak istedim ama malum ülkemiz "olmaz/tutmaz" tafrası....