İskandinavya'nın e-ticaret karnesi açıklandı, en çok parayı Norveçliler harcıyor [Analiz]

İskandinavya'nın e-ticaret karnesi açıklandı, en çok parayı Norveçliler harcıyor [Analiz]

İskandinavya yüksek yaşam standardı, yüksek kişi başına gelir, iklim ve farklı açılardan e-ticaret açısından önemli potansiyele sahip bir bölge. Nordik ülkelerinde yaşayanlar arasında e-ticaret her geçen gün yaygınlaşıyor ve İskandinav ülkelerindeki kullanıcılar en çok "sık alışveriş yapma alışkanlıkları ile ön plana çıkıyor.

PostNord'un raporunda yer alan bilgilere göre, 2012 yılında 14.4 milyon kişinin internetten online olarak bir şeyler satın aldığı İskandinav ülkelerinde, e-ticaret geçen yıla nazaran yüzde 15 civarında büyümüş. Her ne kadar İskandinav ülkelerinde ülkemize nazaran düşük nüfuslar söz konusu olsa da, Danimarkalıların yüzde 35'i, Norveçlilerin yüzde 34'ü, İsveçlilerin yüzde 28'i ve Finlerin yüzde 19'u ayda en azından bir defa online alışveriş yapıyor. Yılda ortalama 983€'luk alışveriş yapan Norveçliler, Norveç'i İskandinavya'da "online ortamda en çok para harcayan ülke" konumuna getiriyor.

Global anlamda İskandinav ülkelerine e-ticaret pazarının önemli bir ilgisi var. Pek çok internet girişimi ve tabii ki e-ticaret sitelerinin vikinglerin diyarına ilgisi büyük. Ayrıca Forrester'ın açıkladığı bir başka rapora göre, 2013 ve 2014 yılında da Nordik e-ticaret pazarında çift haneli sayılarda büyüme bekleniyor.  İskandinav ülkeleri, sosyal medya üzerinden kullanıcılara cevap vermede de dünya genelinde üst sıralarda (Norveç, Danimarka, İsveç ilk 10'da) bulunuyor.

online-alisveris-ilk10-nordic

Hemen yukarıdaki grafikte de görebileceğiniz gibi, ev elektroniği, giyim ve kitap alışverişi İskandinavlar için ilk üç sırada yer alıyor. Özellikle online olarak kitap satışının bu kadar yüksek olması oldukça sevindirici bir gelişme. Hatta sadece İsveç'e baktığımızda, İsveçlilerin online ortamda en çok satın aldıkları ürünlerin kitap kategorisinde olduğunu görebiliyoruz. Finlandiya'da ise en çok giyim alışverişi yapılıyor. Online alışveriş yapan, Danimarkalı ve Norveçlilerin yarısı da en az bir defa ev elektroniği ürünlerini internetten sipariş etmişler. 2012 yılında toplam 6.3 milyon İskandinavyalı, ev elektroniği ürünlerini e-ticaret siteleri üzerinden satın almış.

İskandinavya, en çok İngiltere'den ürün sipariş ediyor

İskandinavlar, yurtdışından da sipariş veriyorlar ve bölgenin lojistik lideri İsveç. İskandinavya'da yaşan e-ticaret tüketicileri, en çok siparişi İngiltere'deki e-ticaret sitelerinden veriyor. İkinci sırada ise ABD yer alıyor, listenin üçüncü sırasında ise İskandinav bölgesine yakınlığı ile Almanya bulunuyor. İskandinavlar yabancı sitelerden en çok giyim ve ayakkabı siparişi veriyorlar. Bu anlamda da Nordik pazarında önemli bir açık bulunduğu söyleyebilir, hatta Türk e-ticaret siteleri için de bir hayli değerli ve irdelenmesi gereken bir sonuç. Yakın gelecekte ülkemizde yurtdışına doğru büyümek isteyen e-ticaret şirketleri için değerlendirilebilecek bir pazar olabilir.

nordicregion-flows-ecommerce

Mobil e-ticarete ilgi düşük ancak potansiyel var

İskandinavya ülkeleri hem genele bakıldığında, hem de teker teker incelendiğinde mobil e-ticaret ile çok fazla içli dışlı değil gibi gözüküyor. Ancak artan akıllı telefon kullanımıyla birlikte, mobil e-ticaretle ilgili rakamlar da artış gösterecek ve bu da, mobil e-ticaret alanında İskandinavya'da ciddi fırsatlar olabileceğinin bir kanıtı.

Kargoda en sabırsız Danimarka, sabır taşı Finlandiya

Yapılan araştırmada, İskandinav ülkelerindeki ortalama teslimat süreleri de dikkate alınmış. Açıklanan rakamlara göre Danimarkalıların, yüzde 49'u, kargolarının en geç 3 günde teslim edilmesini bekliyorlar. Kargonun ilk 3 günde eline ulaşması konusunda beklentisi en düşük ülke ise sadece yüzde 23'lük Finlandiya.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.