Twitter özel mesajları şifreleyerek mahremiyet alanını artırmayı planlıyor

Twitter özel mesajları şifreleyerek mahremiyet alanını artırmayı planlıyor

twitter-mahremiyetGoogle’dan Facebook’a kadar pek çok firmanın adı son zamanlarda mahremiyet konusundaki sorunlar ile birlikte anılır hale geldi. Devletlerin dünyanın önemli sitelerinin kullanıcılarına dair verilere ulaşabildiği iddiaları, kullanıcıların söz konusu sitelere karşı olan sempatisinin de azalmasına neden oluyor.

İnternet şirketleri de bu konuda kullanıcı mahremiyetini artıracak çözümlerini üretmeye çalışıyorlar. Google Analytics kullanıcılarının son dönemli en büyük sorunu olan trafik sağlayan anahtar kelimelerin kaybolarak yerini “not provided” belirsizliğine bırakmasının bir nedeni de aslında bu.

NSA’in pek çok internet sitesini yakından takip ettiği ile ilgili haberlerde adı diğerlerine göre çok az geçen bir site var: Twitter. Her ne kadar Twitter mahremiyet ihlallerinden en az etkilenen site gibi görünüyor olsa da, bu konuda hala yapılabilecek bir şeyler var gibi görünüyor…

Twitter’ın bu konudaki ilk planı kullanıcıların kendi aralarında mesajlaşmalarını sağlayan sistemi şifrelemeyi hayata geçirmek. Şifrelenmiş bu özel yazışmalar bu sayede meraklı gözlerden bir kademe daha gizlenmiş olacak.

Hatta iddialar Twitter’ın kullanıcıların kendi aralarında mesajlaşmalarını sağlamak için bağımsız bir yapı hazırlayabileceği yönünde. Güvenli özel mesajlaşma için bu konuda girişimlerden birini satın alması da çok sürpriz olmaz.

Konuyla ilgili sanırım en ilginç detay Twitter gibi bir plaformun nasıl olup da mahremiyet ihlallerinin en az yaşandığı platformlardan biri olduğu. Halbuki mahremiyet konusunda en çok sıkıntı yaşan aktivistlerin en aktif oldukları ağlardan biri Twitter ve bu yüzden NSA ya da benzeri yapıların birinci hedefi olması gerekirdi.

Twitter’ın en büyük avantajı hemen her türlü iletişimin hali hazırda herkese açık bir şekilde gerçekleşiyor olması. Twitter bu anlamda Gmail veya Facebook duvarınız gibi gönderi veya paylaşımlarınızın sadece belirli bir kısımın tarafından görülebildiği bir platform değil.

Platforum mahremiyet güvenliğini sağlamayı gerektiren en önemli bölümünün  tweet’ler değil DM’ler olması Twitter’ın da işe buradan başlamasına neden olmuş durumda.

Peki sizce sosyal ağ siteleri ve platformlar kullanıcıların mahremiyetini korumak adına üzerlerine düşeni yapıyorlar mı?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.