Turkcell'in yerli akıllı telefonu Turkcell T40'ı inceledik
Mobil

Turkcell'in yerli akıllı telefonu Turkcell T40'ı inceledik

Turkcell, 2 Ekim'de satışa sunduğu Türkiye'nin ilk yerli akıllı telefonu Turkcell T40'ı kullanma ve inceleme fırsatı bulduk. Tasarım ve donanım açısından Turkcell mühendislerinin elinden geçen Turkcell T40, performans açısından çok tatmin edici sayılmaz. Ancak fiyatı ve Turkcell'in sunduğu katma değerli hizmetler açısından satın alınabilecek bir akıllı telefon.

Turkcell şimdiye kadar satışa sunduğu T serisi akıllı telefonlarda toplam 1 milyon adet satış yapmıştı. Bu yılın 2. çeyrek finansal sonuçlarına göre yurtiçinde 34,7 milyon abonesi olan Turkcell'in hedefi T40 ile daha iyi bir satış grafiği yakalamak. Şu anda Çin'de ZTE üretilen T40'ın üretimini yurt içine çekmek de esas hedeflerden biri.

Sözü fazla uzatmadan Turkcell T40 incelememizden çıkan sonuçlara geçelim.

Turkcell T40 Tasarımı

Turkcell T40'ın ölçüleri 126 mm x 64.8 mm x 10.85 mm. Ağırlığı 135 gram. 4 inç boyutundaki ekranın alt kısmında 3 dokunmatik tuş (geri, anasayfa, seçenekler) var. Ekranın sol üstünde şarj ışığı, onun biraz sağında da görüntülü görüşme için ön kamera yer alıyor.

turkcell t 40 fotograflari resimleri

Çıkarılabilir ve farklı tasarımlara sahip klasik arka kapak yumuşak mat bir dokuya sahip. T40'ın ses tuşları sağ üst kısımda, mikro USB şarj girişi yer alıyor. Üstte solda kulaklık girişi, sağda ise açma kapama düğmesi yer alıyor. Arka kısımda flaşlı kameranın yeri malum ve sol alt kısımda SRS sertifikalı Surround (çevresel) ses çıkışı veren hoparlör yer alıyor.

Televizyon reklamlarında da konu edilen gürültü azaltıcı ve HD ses alışverişi sağlayan 2 mikrofondan öndeki dokunmatik tuşlarının altında, diğeriyse arka kameranın yanında. Tasarım açısından Turkcell T40'ın başarılı olduğunu, 4 inçlik ekranın ideal bir tutuş sağladığını söylemek pekala mümkün.

Turkcell T40 İşlemcisi

Turkcell T40'ta çift çekirdekli 1,2 GHz hızındaki Qualcomm 8225 işlemci yer alıyor. Bu işlemcinin T40 için doğru ve yeterli bir tercih olduğu söylenebilir. Zaten Turkcell'in T40'ın üretiminde Qualcomm ile birlikte çalıştığını da açıklamıştı. Diğer yandan Turkcell arayüzüyle Android 4.1.2 sürümünü kullanan T40'ta 1 GB dahili hafıza var ve bu kombinasyonun çalışma performansı ancak orta seviyede konumlandırılabilir.turkcell t40 incelemesi ozellikleri

Turkcell T40 Pil Ömrü

Benzer fiyatlı telefonlar genel olarak 1200-1500 mAh civarında pillere sahipken T40'ın 1600 mAh gücündeki Li-Ion pili ideal koşullarda 240 saate kadar bekleme ve 480 dakika konuşma süresi sunuyor.

T40 için özel olarak geliştirilen "Pil Koruma" modu açıkken ideal pil ömrü 18 - 24 saat ama ben T40'ı genelde 12 saat civarında kullanabildim. Prizdeyken 2 saatte dolan T40'ı elinizden düşürmediğiniz takdirde bu süre yarı yarıya düşebiliyor. Aynı şekilde ışık ve bağlantı seçeneklerine dikkat etmeniz durumunda da bu süreyi 2 katına çıkarabilirsiniz.

turkcell t40 incelemesi

Bu noktada önemli bir noktanın altını çizmek istiyorum. Google Play'in otomatik güncellemeler yapıyor olması Android telefonlarda pil ömrünü beklenmedik şekilde azaltabiliyor. Benim kullanıdığım süredeki Google Play güncellemelerinin sıklığı da bu anlamda etkili olmuştur. Dilerseniz otomatik güncelleme seçeneğini telefon kurulumu sırasında kabul etmeyerek bu durumdan kurtulabilirsiniz.

T40'ta normal kullanımda bir ısınma sorunu yok. Şarj esnasında telefonu aktif olarak kullanmanız durumunda metalik kamera çerçevesi ısınabilir ki, bu durumda T40 güvenlik amacıyla şarjı kesebiliyor.

Turkcell T40 Kameraları

5 MP fotoğraflar çekmenizi sağlayan Turkcell T40'ın flaşlı arka kamerası yüz tanıma, HDR özelliğiyle çekim yapabilme ve otomatik sahne tanıma gibi özelliklere sahip. Panoramik fotoğraf özelliği de yer alıyor ve 864 x 480 çözünürlüğe kadar video çekimi yapabiliyorsunuz.

(Aşağıdaki Turkcell T40 ile çektiğim bazı fotoğrafları ve videoyu görebilirsiniz. )

Turkcell T40'ın kamerası "Sıfır Deklanşör Gecikmesi (Zero-Shutter Delay)" ile tanıtıldı ama gündüz çekiminde net kareler yakalamak için dikkatli olmak gerekiyor. Kameranın gece çekimi çok iyi değil ama flaş kullanarak daha iyi sonuçlar almak mümkün.

Görüntülü görüşmede karşı tarafın ekran boyutu önemli ama 0.3 MP'lik ön kamera iletişim için yeterli bir çekim kalitesi sunuyor. Hiç yoktan iyidir denilebilir.

Hemen ekleyelim; Turkcell T40'ın depolama hafızası 4 GB ve MicroSD kart desteğiyle 32 GB'ye kadar yükseltilebiliyor.

Turkcell T40 Ekranı

Turkcell T40'ın kapasitif ekranı 4.0 inç boyutunda. IPS tipi ekran 480 x 800 (WVGA) çözünürlükte. Güneşli günlerde ekran parlaklığını artırmanız gerekse de bu seviyedeki telefonlar için gayet uygun.

Dokunmatik performansı fena sayılmayacak hassasiyette olan Turkcell T40, dokunmatik telefonlarla yeni tanışanlar için pekala kabul edilebilir. Üst düzey telefonlarla kıyasladığınızda ise elbette yanıt süresi biraz ağır kalıyor.

Turkcell T40 uygulamaları ve diğer detaylar

Turkcell T40'ta Turkcell'in uygulamaları dikkat çekiyor. T-Market, Turkcell Müzik, Turkcell TV, Mobil Asistan, Turkcell Cüzdan, Turkcell Yolbilgisi, Turkcell Video, Turkcell Online İşlemler, Turkcell Akıllı Depo ve Kurulum Yöneticisi uygulamaları Turkcell'in sunduğu katma değerli hizmetler arasında.

turkcell t40 incelemesi ekran goruntusu

Çoğunlukla Turkcell abonelerinin bu uygulamalarla faydalanabileceği hizmetlerden bazıları şunlar;

 • Sesli sorgu ile hava durumu ve yol bilgisini her an öğrenmek (Mobil Asistan),
 • İlk 12 ay boyunca 5 GB'a kadar dosyalarınızı ücretsiz olarak bulutta saklamak (Akıllı Depo),
 • Ücretli üyelikle cepten televizyon ve film seyretmek (Turkcell TV) veya müzik dinlemek (Turkcell Müzik),
 • Belli kategorilerin seçilmiş uygulamalarını hızlıca telefonunuza indirmek (Kurulum Yöneticisi)
 • NFC ve mobil cüzdan ile cüzdanınızı cep telefonunuzda taşımak (Turkcell Cüzdan)

T40'taki Android arayüzü ise Turkcell'e ait. Ana menü sayfalarında Kartlar menüsü dikkat çekiyor ki bu bölümde mesajlar, takvim, Facebook, haberler vb. uygulamaların içeriğini alt alta sıralanıyor. Bunun dışında genel olarak Android'in klasik özelliklerine sahip diyebiliriz.

turkcell t40 incelemesi ekran goruntusu 2

Turkcell T40'ta yer alan özel ve yerel mesaj ve hatırlatma seslerinin yanında arayanı reddedip tekrar arama seçeneği heralde hiç bir telefonda olmayan bir kısayol olarak sunuluyor. Bir arama geldiğinde tercih dairesini ilgili alana (en alttaki) sürükleyerek kolayca tekrar (karşı) arama yapabiliyorsunuz.

Ana ekrandaki hızlı erişim tuşları da son gelen kısa mesajlara, aramalara ve e-postalara hızlıca göz atmanızı sağlıyor.

Kulaklık ve Radyo

Turkcell T40 kulaklıkla müzik dinleme konusunda maalesef isteneni veremeyen bir akıllı telefon. Müzik sesi kulaklıklara çok iyi iletilmiyor ve bu da sokak gibi açık ortamlarda kulaklığı kullanmayı neredeyse imkansız hale getiriyor. Farklı kulaklık denediğimde de sonuç pek değişmedi ve T40 ile gelen mikrofonlu kulaklığı bilgisayarda tuşlardan bağımsız çalışmadığı için kullanamadım.

Diğer yandan T40'ta dahili radyo bulunmuyor ki aslında düşük seviye telefonlarda aranan bir özellik. Büyük ihtimalle Turkcell internet üzerinden radyo dinlenmesini teşvik etmek için bu seçimi yapmış.

Bana göre yerli bir telefon için olmazsa olmazlardan biri tam Türkçe tuş takımı olmalıydı ama bu Turkcell T40'ta varsayılan seçenekler arasında yer almıyor. Ancak ek uygulamalar sayesinde elbette Türkçe tuş takımına sahip olmak mümkün.

Son olarak fiyat konusuna değinecek olursak; Turkcell T40'a taahhütsüz 499 TL'ye, 24 ay taahhütle de ayda 34 TL ödeyerek sahip olmak mümkün. Farklı desenli kapakları ise 29 TL'ye satışa sunuluyor.

Yorumlar (53)
 1. Volkan Volkan

  Kullanılan resimde "Hafıza azalıyor" simgesi var :) Ne ile karşılaşacağımızın sinyali verilmiş.

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Evet, kullandığınız uygulamalara bağlı olarak 4GB hafızayı kısa sürede doldurabilirsiniz. Ben sadece 1 kaç şarkı atmıştım.

   1. Şule Lale Şule Lale

    hiçte değil cihazı kullanıyorum pil dışında cihazdan gayet memnunum 34 tane şarkı ve 5 tane oyun yükledim sorunsuz bir cihaz

   2. Mustafa Mustafa

    Fırat Bey. Aynı telefon bendede var 280 tane sarkı var abartmıyorum ve 2 tanede oyun var hafıza kartı kullanıyorum 2 GB hafıza kartım var ve daha telefonun hafızasının %90 ı bos yanı nasıl doldurunuz anlamadım eyer o kadar hemen doluyosa telefonunuzda sorun var demektır :)

  2. Onur Mikail Onur Mikail

   hayır alakası bile yok ben kullanıyorum ve hafızası yeterince fazla

 2. Fatih Bostancioğlu Fatih Bostancioğlu

  Ahh Turkcell Ahh çek şunun fiyatını 299 TL ye ver hatlar ile birlikte 1 Gb internet paketli mobil dünyası biraz daha karışsın işte :)

 3. Kerem Kerem

  Ne yani, Turk celin, Türk mühendislerinin yaptığı (!) Türkiye'nin ilk yerli akıllı telefonunun klavyesinde tam Türkçe tuş takımı mı yok ? Umarım ben yanlış anlamışımdır...

 4. Zafer Zafer

  tamamen yerli dedikleri olayda sadece martı sesi ve vapur sesi var bunun yanında farklı kapaklar var.yazık ne diyelim,Gebze adına yazık...

  1. Turkcell resmen yersen diyor işte. Milletin bu yerli aşkı oldukça biz de böyle saçmalamalar olur. Türk firmalarının yerli ile ne anladıkları gerçekten şüpheli.

  2. telefonda hs ses özelliği var dıye aldım sesim karşı tarafa o kadar kötü gidiyorki telefonu çarpasım geliyor bumudur türk mühendisliği ya

   1. bende aldım aynı telefondan ses süper gidip geliyo

   2. Şule Lale Şule Lale

    bendede var sesim çok iyi gidiyor ayrıca 3g si olması ayrı bi güzel

 5. Hakan Hakan

  Şu iki cümle ne acayip;

  "Turkcell mühendislerinin elinden geçen Turkcell T40"

  "Şu anda Çin’de ZTE üretilen T40′ın üretimini yurt içine çekmek de esas hedeflerden biri."

  Birincisi, Turkcell'in mühendisleri nereli? İkincisi, bu ürün Çin'de üretiliyor. Çinliler tarafında, Çin'in teknolojisiyle.. Keza Vodafone Smarttab 1 de ZTE tarafından üretilmişti.

  Bu ürünün neresi yerli, 'insan bazen hayret ediyor'...

 6. Enver Gökmen Enver Gökmen

  madem yurt dışında yaptırıyorsun yap 800-900 liraya doğru düzgün hafızası ram'i işlemcisi olan birşey yaptır.

 7. Çinde sadece board yapılıyor. Montaj gebzede. Lütfen haksızlık etmeyin. Kim boardı ülkesinde üretiyorki!

  1:1 iphone yapıp android atabilirlerdi 900 tl ye canavar bir telefonun olurdu. Burada amaç herkesi akıllı telefon sahibi yapmak bence. 500 liraya 2 çift ayakkabı alırsın ancak.

  Soru şu olmalı neresi geliştirilebilir?

  Yapıcı eleştiri yaparsak en azından feedback olur.

  Hiç bir telefon yerli odaklı uygulama sunduğunu iddia edemez hepsi nette var. Android olduğu sürece hepsi download edilebilir kullanılabilir. Ancak turkcell asistan'ı geliştirseler mesela!

  Araba kullanıtürken whatsapp tan konuşarak mesaj atsak! Türkçe dil desteğini tanısa.

  Turkçe klavye default gelse!

  Fiyatı 399 olsa gibi...

  Ama burada eleştri yapan arkadaşların zaten akıllı telefonu var. O yüzden doğal olarak yetmediği özellikler olduğu söylenebilir.

  Ben 2007 de windows mobile kullanıyordum. Elimde stylus ile ekrana dokunuyordum.

  Nerelere geldik o günlerden. Unutmamak lazım. Bu bir iyi niyettir ve başarıdır bence.

  T50 çıkar o daha iyi olur.

  Devrim marka arabayı unutmayın.

  1. Yalçın Sari Yalçın Sari

   2 Gün önce aldım. Keşke Önce yorumlara baksaymışım. Her şeyi geçtim, GPS uydularını niye bulamıyor. Maxiplus5 almıştım bu konuda çok çok iyiydi.

 8. Merhaba..ben de t40.i turk muhendisler yapti diye tercih ettim..tabiki yerli uretim varken yabancilari zengin etmeye gerek yok..sadece video cekimini begenmedim zoom ozelligi yok yada ben bulamadim..resimi de gece iyi cekmiyor flas olmasina ragmen

 9. telefonun hızına kimse laf atamaz fiyatına göre süper hızlı şimdi aspalt8 yüklüyorum denicem kaldırcakmı bu telefonda sevmediğim özellikler yüklediğim şeyler menüde rasgele bir yere konuyo yeri değiştirilmiyo telefona indirdiğim şeyleri harici hafıza kartına aktaramadım öyle bir şeçenek yok googlede yükleme yeri sd yazıyo gidip telefona yüklüyo anlamadım birde telefonun özelliklerinde hafıza 4gb yazıyo bendeki neden 2 gb

  1. bu sorulara cevap verebilecek biri yokmu

   1. Ergenekon Ergenekon

    Ozaman aldığın mazaya geri götür ve değişim iste sonuçta tüketici hakkı diye bişe var imalat hatası olabilir.

   2. Mustafa Mustafa

    Telefonun hafızası 4gb ama kullanılabilen alan 2,37gb.Geri kalanı sisteme ayrılmıştır.Endişe etmeyin.Kullanma klavuzunu incelediğinizde de göreceksiniz.Uygulamaları telefona yüklediğinde hafıza kartına taşırsınız ama hepsini değil.Telefonu rootlayarak bu sorunu çözebilirsiniz ama durduk yere telefonunuzu garanti dışına çıkarmayın derim.Umarım yararlı olmuştur.

 10. Engin Kerim Engin Kerim

  Kullanışlı bir telefon fiyatıda uygun alınabilir Turkcell le

 11. Ali Hikmet Ocak Ali Hikmet Ocak

  t40,ı bende aldım inanın çok harika bir telefon ,kullanım yönünden görünüm yönünden hakikaten adamlar yapmış bu telefon anca bu kadar kullanışlı ve güzel olabilir ,tavsiye ederim ,yerli malı türkün malı hayırlı işler.

 12. Yıldırım Onay Yıldırım Onay

  T 40 telefonun en önemli eksikliği cihazı tümüyle sessiz mod a alsanız bile açılış logo müziğinin kısılması veya kapatılmasına kumanda edememeniz.

  Bu durum sessilik gereken ortamlarda cihazın kullanımını olumsuz etkiliyor.

 13. Bende aldim gayet memnunum ama yazilim guncellemesi yapinca ortadaki ev tusuna basili tutunca uygulamalar geliyodu guncelleme yapinca uygulamalar sagdaki tustan aciliyo

 14. Cesur Cesur

  meraba ben birşey sormak istiyorum öncelikle T40 telefonunda masaüstündeki o haberler ve reklamları nasıl kaldırabilirim acaba ?

  1. Mustafa Mustafa

   Ustune basılı tut ve asagıda ok cıkıyor o oka getır tutugun seyı ve orda x işeri var onun ustune getır tmmdır

 15. Ramin Ramin

  doğrumu anladım?: normal radyosu yokmuş, sadece internetten dinlemek mümkünmüş...

 16. Sadık Sadık

  alalı 10 gün oldu...internete giremiyorum...servise gönderelim 10 gün sonra gelir dediler..program atacaklarmış...ne bicim bir iş anlıyamadım..

 17. Derviş Derviş

  Ben T40 kullanıyorum ama telefonun şarjı 1 saatten fazla dayanmıyor bunun için ek batarya çıkarılması gerekiyor bence :/

 18. bende 3 oyun var clash of clans top eleven flappy bird sonra vine var face var watsap varquutlok var youtube var akıllı depo adobe aırvar ve telefonda 4 gb deil dahili hafızası 2 gb şu an bende 1.9 kullanım alanı var 462 mb de boş var aldığıma bin pişmanım

  1. Burhan Burhan

   t 40 aldığımdan beri google player yüklemek nasip olmadı 200 tane adres yeniledim genede kabul etmiyor aldığıma bin pişmanım

 19. Sedat Elçi Sedat Elçi

  Arkadaşlar bizim şirketten verdiler bu telefonu

  t40 özelliği gereği izlenilebiliyormuş bilginiz varmı?

 20. Aydın Aydın

  iki kere ses kolonu patladı garantiden değişti ama iki ay oldu alalı

 21. Hiç alakası yok ben orjinal klavye kullanıyorum t40 da ve tamamen TÜRKÇE ve şu an t40ımla yazıyorum yorumu

 22. yaa bu telefon subway surfers gibi oyunları yükleyebiliriz dimi

  1. rahat rahat yüklersin hiçde kasmaz bence çok güzel teflefon çin malı olabilir ona bakarsanız apple nin ekranlarını sharp yapıyor ama ona ağzınızı açıp birşey diyemiyorsunuz

 23. Vedat Vermez Vedat Vermez

  T40'ın yüksek sesli açılış müziği sabahları stres yapıyor. Mutlaka kaldırmak gerekir. Eğer bilseydim kesinlikle T40 almazdım. :(

  1. Mustafa Mustafa

   telefonunuzu guncelledınızmı turkcell t40 bendede var bende ılk acılısta sesı cıkıyodu guncelleme yapınca o ses kalktı guncelleme 4.1.2 olması gerekıyor ama sız yınede bı bakın guncellemelerıne :) olmassa turkcell bayısıne göturerek bilgi alınız

 24. Nilay Kurular Nilay Kurular

  ya be ödemeli yapıyorum ama bağlsntı hatası yada MMIkodu diye nasıl ayarlrm

  1. Sercan Mutlu Sercan Mutlu

   o sebeekeden kaynaklanan sorun bnde t 40 kullanıyorum bndede oluyo

 25. Misafir Misafir

  türkcellin kendi uygulamalarını silebiliyormuyuz ?

  1. evet turkcellin kendi uygulamalarını silebilirsin ama telefona root atman gerekir.root atınca bazı firmalar garantiden çıktı diyebiliyolar bunu da göz önünde bulundurmalısın :)

 26. Selam bsy sormak istiorm t40 almadm daha ama almayii dusunuorm acaba ne yapmaliym cevap verirseniz çok mutlu olurum arkadaşlar:)))

  1. Sümeyye Sümeyye

   Bende almadım almayıda düşünüyorum arkadaslar whatsaap yüklenırmı bılgı verınız tesekkurleer

   1. Evet ben whatsaap yükledim. Ayrıca telefonun klavyesinde tusların üzerine basıp biraz bekletirseniz harflerin bütün hallerini bulabilirsiniz. Örn: ūùúüu gibi... Bu telefonda tek sikayetim fotoğraf ve video konusunda iyi çekim yapamaması. Fotoğraf ve video icin bu telefon kesinlikle alınmaması gerekenlerden. Ayrıca satarken sorun çıkıyor diye duydum çünkü hat telefonuymuş. Yerli diye almıştım pişman oldum mühendislerimiz kendilerini gelistirmeli bence.

 27. en fazla bir sene dayanıyo iğrenç bir telefon hafızas ıçok çabuk doluyo ve bazı eksik fonksüyonlarvar

 28. uygulamaları taşıyamıyom yardımcı olurmusunuz

 29. Tuğba Tuğba

  bir şey sormak istiyorum t40 da kamera önceleri gayet iyi çalışıyodu ama şimdi ön kamerada takılı kaldı normal kameraya geçiş yapamıyorum ve telefonun el feneri ve flashı da çalışmıyor fabrika ayarlarına sıfırladım sorun hala devam ediyo ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun

 30. Abdullah Demirtas Abdullah Demirtas

  telefona 20 oyun atsanda bisey olmuyor denedim

 31. Ben t 40 ı 1 yıldır kullanıyorum ön kamerasının bu kadar kötü olduğunu bilsem vermezdim okadar para aklınız varsa almaıyn şarjıda en fazla 3 saat dayanıyor.

 32. Abi bende t 40 kulaniyom yaklaşık 10 oyun war hepside yuksek MB li oyunlar oyunla havuza dolmuyor ama 10 müzik indir hemen doluyor eyer telefon çok kasiyosa sıfırların bide tel çok isiniyor :) müzik dinlicekseniz play storeden MEGA yibindoron 50 GB depolama alanı veriyo r ;)

 33. gül gibi general mobiel discovery telefonum kırıldı da buna kaldım yazı yazıcam dıye ugrasıyorum ınstagram face hepsı açıldı ama yazı yazmak o kadar zor kı bu telefonu da kırasım geliyor