Android ve iOS uygulama gelirleri arasındaki fark kapanmak üzere

Android ve iOS uygulama gelirleri arasındaki fark kapanmak üzere

Geliştiriciler açısından bakıldığında iOS uygulamaları ile Android uygulamaları arasındaki en önemli farklardan biri de uygulamalardan elde edilen gelirler. Apple'ın uygulama mağazası uzun süre bu konuda geliştiriciler için daha cazip görünüyordu.

Bu konuyla ilgili geçtiğimiz yıl VisionMobile tarafından yapılan bir araştırmada aradaki farkında kapanmaya başladığını gösteren vereileri sizlere aktarmıştık. Yaz aylarında ise ABI Research iOS uygulamalarının gelirler anlamında halen Android uygulamalarına göre daha karlı olduğunu ortaya koyuyordu.

Konuyla ilgili en gücel rakamlar ise reklamlar, mobil ticaret ve diğer gelirlerin de hesaba katıldığı durumda Android'in artık uygulama gelirleri açısından iOS ile arasındaki farkı kapatmak üzere olduğunu gösteriyor.

iOS'ta 1 dolara karşılık Android'de 90 cent gelir

Business Insider'ın paylaştığı verilere göre iOS'ta bir gelişticinin ortalama aylık kazancı 5.200 dolara ulaşabiliyor. Android geliştiricileri ise ayda ortalama 4.700 dolarlık gelir elde edebiliyorlar. Aradaki 500 dolarlık ayrım ise farkın yüzde 10'un altına düştüğünü gösteriyor. Diğer bir deyişle bir iOS geliştiricisinin kazandığı her 1 dolara karşılık, bir Android geliştiricisi 90 cent kazanıyor.

Android ve iOS

Farkın girerek kapanmasının ise bir kaç nedeni var gibi görünüyor. Her şeyden önce piyasada farklı (ve daha ucuz) Android modelleri olması, Android kullanıcı sayısını artmasını sağlıyor. Böylece uygulama geliştiricileri daha geniş bir pazara ulaşabiliyorlar. Kullanıcı başında daha düşük bir gelir elde ediyor olsalarda daha çok kullanıcıya erişmeleri sayesinde bu dezavantajdan etkilenmiyorlar.

Fakat piyasada çok sayıda farklı Android cihaz olması da pazarın küçük ve birbirleri ile uyumsuz/tutarsız parçalara ayrılmasına neden oluyor. Farklı ekran ve işlemci özelliklerine sahip, üstelik değişik Android sürümlerini kullanan cihazlar uygulamaların her cihazda aynı performansa ulaşamamasına neden oluyor. Apple'ın kendi cihazları ve işletim sistemine sahip olması kendi nedeniyle benzer bir sorunu yok denecek kadar az yaşamasını sağlıyor.

Google, fragmantasyonu Jelly Bean ile aşıyor

Fakat Google bu sorunu en azından belli bir oranda aşmış durumda. Şu anda piyasadaki Android cihazların büyük kısmı Google Play güncellemesi yardımıyla sürümlerini yükselmiş durumdalar. Kullanımda olan Android cihazların yüzde 45'inin Jelly Bean kullanıyor olması da bunun bir örneği.

Android ve iOS

App Store'a göre Google Play'de ücretli uygulama satmak pek de kolay değil. Fakat reklam gelirlerinin her geçen gün artıyor olması, ücretsiz Android uygulamaların da giderek daha fazla gelir elde edebilmelerini sağlıyor.

ABD'de akıllı telefon satışlarının düşmesi Apple'ın da toplam akıllı telefon satışlarının Android'li cihazlara göre yavaşlaması anlamına geliyor. Özellikle pazarın halen büyüdüğü gelişmekte olan ülkelerde ise Android pazar payı ve kullanıcı sayısını artırmaya devam ediyor. Ayrıca Google'ın pek çok farklı pazarda GSM operatörleri ile yaptığı anlaşmalar kapsamında uygulama ödemelerinin telefon faturalarını yansıtma yoluna gitmesi de gelirlerin artmasını sağlaması açısından önemli.

Gelişticiler için ortalama aylık 3.600 dolar gelir sağlayan Windows Phone, 2.900 dolar kazandıran HTML5 uygulamalar ve 1.200 dolarda kalan BlackBerry ise en yaygın iki işletim sisteminin epeyce arkasından geliyorlar. Buna rağmen Windows Phone'un sağladığı 3.600 doların, yaygınlık açısından bakıldığında epeyce geride görünen Microsoft için gayet olumlu bir rakam olduğunu da belirtmekte fayda var.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.