Yandex Cocaine: Bulutta açık kaynaklı yazılım geliştirme platformu
Yazılım

Yandex Cocaine: Bulutta açık kaynaklı yazılım geliştirme platformu

Borsaya açıldıktan sonra yeni hizmetler sunmak konusunda hızlanan Yandex, bu kez Google App Engine ve Heroku gibi hizmetlere rakip hizmetini tanıttı.

Yandex, şirket içi altyapılarda ve Yandex.Browser tarayıcısı için kullandığı bulut tabanlı uygulama geliştirme motorunu son kullanıcıya açıyor. Cocaine (evet, anlamı kokain) adıyla tanıtılan yenilik, platform olarak sunulan hizmet (platform as a service: PAAS) sınıfında konumlandırılıyor.

Açık kaynaklı Cocaine, C++, Python ve Javascript dillerini destekliyor ve Java ve Racket desteğinin de yakın zamanda platforma dahil edilmesi için çalışmalar sürüyor.

yandex cocaine

Docker üzerine inşa edilen Yandex'in yeni platformu geliştiricilere yüksek performans sunmak istiyor. Bu alanda artan rekabete ve ihtiyaca karşılık geliştirilen Cocaine'in en azından Rusya'da hedeflenen geliştirici kitlesine ulaşması mümkün gözüküyor.

GitHub sayfasında sıradışı ismiyle kendini farklı şekillerde tanımlayan Yandex Cocaine ve Docker hakkında daha fazla bilgi için şuradaki sunuma ve  api.yandex.com/cocaine adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar (5)
 1. Yandex'e tavsiye: Bu ismi bulanı(!), tavsiye edeni, ve kabul edenleri kovun. Acı ama ilerde ne iyi yaptık dersiniz.

  1. bulut ve cocaine bence çok uyumlu ;)

  2. kaç milyon breaking bad hayranı developer var biliyon mu :)

   hatta ben olsam ismini meth koyardım :)

  3. İsim eleştirisine sonuna kadar katılıyorum.

   Google Cafeine vs Yandex Cocaine. İsim berbatlığı konusunda yarışıyorlar.

 2. Rawkon Rawkon

  kokainin 60'lı yıllar kadar eczanelerde ilaç niyetine satıldığını bilmeyecek kadar naif ve araştırmadan yoksun iseniz yorum yapmayın.