Markafoni'den Türkiye'nin online perakende haritası [İnfografik]
E-Ticaret

Markafoni'den Türkiye'nin online perakende haritası [İnfografik]

Türkiye'de e-ticaret en hızlı büyüyen sektörlerden biri. Aralarında büyük perakende firmalarının, dev internet şirketlerinin, girişimcilerin ve yerli-yabancı yatırımcıların yer aldığı bu ekosistemin büyüme hızı ise tabi ki en çok tüketicilere yarıyor. Binlerce e-ticaret sitesi her gün yüz binlerce farklı ürün seçeneğini Türkiye'deki 10 milyonu aşkın e-ticaret müşterisine sunuyor.

Markafoni son çalışmasında e-ticarete dair merak edilen pek çok konuyu tek dev bir infografik içerisinde toplamış.

Türkiye'deki internet penetrasyonundan, kredi kartı kullanım oranlarına, lojistik alt yapısından mobil kullanıma, e-ticaretteki sosyal medya etkisinden, tüketici alışkanlıklarına kadar e-ticaret ile ilgili pek çok farklı detayı aşaıdaki infografikte bulabileceksiniz...

İnfografiğin tamamını yazının en altında bulabilirsiniz. Fakat öncesinde infografikten göze çarpan bazı detayları sıralayalım...

İstanbul ilk sırada

Türkiye'deki 36 milyon internet kullanıcısının 10 milyonu online alışveriş yapmış. Bunların yüzde 75'i 18-35 yaş arasında ve yüzde 45'i kadın. E-ticaret müşterilerinin yüzde 31'i İstanbul'da yaşıyor. Ardından ise sırasıyla yüzde 11 ile Ankara, yüzde 8 ile İzmir ve yüzde 4 ile Bursa geliyor.

Türkiye internet penetrasyonu açısından yüzde 47 ile dünyada 11. sırada ve 36 milyon ile en çok internet kullanısına sahip 20. ülke.

Online pazar çekicliği, online alt yapı yeterliliği, dijital kanun ve yönetmelikler ile perakende sektörü gelişmişliği 4 ayrı kriter olarak ele alınarak yapılan puanlamada Türkiye 43 puanla 9. sırada yer alıyor. Bu listenin zirvesinde 78 puanla Çin, hemen arkasında ise 77 puanla Brezilya geliyor.

Kartlar konusunda Türkiye Avrupa'da en üst sıralarda

Türkiye kartlar konusunda da Avrupa'da en üst sıralarda. Kredi kartı sayısında 2., banka kartı sayısında 3., POS makinası sayısında 1. ve ATM sayısında 6. olması da bunu gösteriyor.

Türkiye'de 66 milyon mobil abone, 37 milyon 3G cihaz sahibi ve 13 milyon 3G abonesi bulunuyor. Mobil bankacılığından 2011'den 2012'ye yüzde 68, mobil para transferi işlem adedinin ise aynı dönemde yüzde 118 artmış olması da Türkiye'de mobil devrimin hali hazırda yaşandığını gösteriyor. Yani Türkiye mobil ticaret açısından da önemli bir konumda.

Dünya ortalamasının üzerinde büyüme

Online perakeden satışların yıllar başına büyüme oranında 2008 ile 2012 arasında tüm dünya ortalaması yüzde 18,7 iken, aynı dönemde Türkiye'de yüzde 35,5 olması da Türkiye'nin e-ticaret alanındaki büyük potansiyelinin diğer bir göstergesi.

Bu özet verilerin dışındaki tüm ilgi çekici e-ticaret verilerini aşağıdaki infografikte bulabilirsiniz...

Markafoni'den Türkiye'nin online perakende haritası

Yorumlar (8)
 1. Olcay Tasdemir Olcay Tasdemir

  Çok güzel bilgilendirme yazısı olmuş. Türkiye E-Ticarete çok çabuk adapte oldu ve hızla potasını yükseltmekte.

 2. Barbaros Korkmaz Barbaros Korkmaz

  Tebrikler, bu yapilanma ilerde çok daha etkili ve yaygın olacağına inanıyorum. .. Başarılarınızin devami dileğiyle. ..

 3. Erkan Erkan

  Kaynakça beni tatmin etmedi maalesef. Ciddi hazırlanan raporlarda aslında durumun daha farklı seyrettiğini okuduk. Örnek olarak kredi kartlarının borçlanma limitlerinin artık dolmuş olmasından dolayı alım gücünün düşmüş olması-ki burada tam tersi söylenmekte-. Umarım bu balon söndüğünde sağlam yerlerde olursunuz.

 4. Türkiye internet penetrasyon oranında Avrupa'da 46.iken,

  Dünya'da nasıl 11. olmuş gerçekten çok merak ettim. (Bkz.

  www.internetworldstats.com) Dünya'nın yıllardır en üst sıralarını

  alan İskandinav ülkeleri ve Hollanda'nın adı bile

  geçmiyor...

 5. Serhan Yazar Serhan Yazar

  Biri `internet penetrasyon oranini` aciklayabilir mi? Ne

  demek? Kime nufus ediyor internet, nereden iceriye giriyor bir

  cozemedim.

 6. Nurettin Nurettin

  güzel hazırlamışlar eticaret gelişimini sürdürmeye devam edecek

 7. Pavlov's Partner Pavlov's Partner

  Kadın oranının %45 olması ilginç geldi. Daha büyük paydanın kadınlarda olmasını beklerdim.

 8. giyim ve aksesuar tüketici ürünleri sınıfına mı dahil oluyor acaba ?