ShareMyFare.com ortak seyahat anlayışını dünyaya yaymak istiyor
Genel

ShareMyFare.com ortak seyahat anlayışını dünyaya yaymak istiyor

Şehir trafiğinin yoğunluğunu azaltacak cüzdan dostu girişimlerin sayısı artıyor. ShareMyFare.com yeni bir ortak seyahat hizmeti olarak pazara küresel bir giriş yapıyor.

Cahit Güvensoy, Egemen Alpay, Emre Sertel ve Ferdi Saldırış tarafından kurulan Share My Fare (yol ücretimi paylaş), aynı yönde seyahat edecek kişilerin organize olmasını sağlayan 3 aylık bir girişim. Web sitesine ek olarak Android ve iOS uygulamalarına sahip. Ayrıca 9 dil seçeneği ile küresel çapta erişim imkanı sunuyor.

Kullanıcılarına kişisel araçlarını paylaşmak veya birlikte araç kiralamak için ücretsiz hizmet suunan Share My Fare, genel olarak 18-35 yaş arasındaki kullanıcı kitlesine hitap ediyor. Koşullar açısından da yüksek nüfuslu ve toplu taşımanın yetersiz olduğu ülkelerde büyümek istiyor.

Share My Fare'in de benzer örnekler gibi hem bütçe dostu hem de doğa dostu bir girişim olduğu malum. Şehir içi veya şehirlerarası herhangi bir yolculuk için ilan açabiliyor ve dolu bir araçla maddi açıdan verimli bir yolculuk planlayabiliyorsunuz.

Paylaşım ekonomisi (sharing economy) ve ortak tüketim (collaborative consumption) konularına direkt temas eden bu girişim kurucularının bu konuya inancıyla hedefin büyük tutulmasını sağlıyor. Share My Fare, ortak araç kullanımında Türkiye'de ve yurtdışında akla gelen ilk isim olmak istiyor.

sharemyfare-com ortak arac paylasimi

Ortak yaşam projeleri gibi ortak seyahat tarafında da güvenlik konusu oldukça önemli. Kullanıcılarına bu konuda tavsiyelerde bulunan Share My Fare'in bu hafta başında paylaştığımız girişim gibi temelde gelir modeline sahip olmadığını biliyoruz ama zamanla elde edilecek veriler çeşitli kazanç kapıları açabilir.

Seyahat verileri geleceğin pazarlama ürünleri arasında  yer alacak

Bu noktada bir parantez açmak gerekirse, 2014 itibariyle ABD'de tüm araçlarda 'kara kutu' uygulamasına geçilecek. Bu sistemin gizliliği ne kadar koruyacağı bilinmese de kullanıcıların tüm sürüş bilgilerini kaydetme özelliğine sahip.

Sosyal ağlarda paylaştığımız bilgilerin yanısıra konum bilgilerimizi de paylaşmakta çekinmediğimizi düşünürsek zamanla seyahat bilgilerimizin de gizlilik katmanından sıyrılmaya başlayacağını kabul edebiliriz. En azından bu konuda bir talep olduğundan emin olabilirsiniz. Tabii ShareMyFare'in böyle bir beyanı olmadığının altını çizelim.

Yorumlar (6)
 1. Şaka Gibi Şaka Gibi

  Güvenliği bu altın kurallarınızla mı sağlamayı düşünüyorsunuz ?

  ShareMyFare aracılığıyla aracı paylaşan ve kullanan her sürücü, aşağıdaki kuralları kabul etmiş sayılır :

  - Sadece ve sadece gerçekten planlamış olduğu bir seyahati paylaşabilir

  - Seyahatin başlangıç ve bitiş noktalarını, isim soyadı gibi kişisel

  - Grup üyeleriyle (yani aracına almayı taahhüt ettiği kişilerle)

  - Ehliyetsiz veya eksik evrakla araba kullanamaz. Yasak zaten, malum.

  - Alkollü veya uyuşturu madde etkisinde araç süremez.

 2. Fatih Fatih

  Çok güzel bir proje. Seyehat edecek olursam mutlaka kullanırım, bir an önce yaygınlaşması dileğimle :)

 3. Otomobil Otomobil

  Bu ve benzeri projelerin Türkiye şartlarında tutması imkansız insanların yabancı insanlara karşı yaşadıkları güven problemi de cabası.

 4. Emir Sivis Emir Sivis

  Arkadaslar güvenlik problemi türkiye gibi ücüncü dünya ülkelerinde problem olur sadece.

  http://www.mitfahrgelegenheit.de gibi siteleri milyonlarca insan kullaniyor. Kimse kimseyi becermiyor.

 5. Biraz da

  "nasıl birbirimizi yeriz", yada

  "beni nasıl yemezler?" yerine,

  "komşumuza",

  "aynı okula gittiğimiz insanlara", "aynı işyerinde çalıştığımız insanlara güvenebiliriz?"

  "Birlikte iyi bir şeyler nasıl yapabiliriz"

  diye düşünsek?

  ben girişimi çok beğendim. ellerinize sağlık

 6. Hulya Hulya

  merhaba ben finans sektöründen (Bankacı)emekliyim. Ankara da yaşıyorum ilk çalışma yıllarımda sürekli öğrenci komşu tanıdıklara sürekli gidecekleri yerlere götürmek için çağrıda bulundum ve götürdüm. yollardan aldım. ve artık zamanla ailem yakınlarım arkadaşlarım bana çok çok kızmaya başladı çünkü bizim temiz insanlarımız çok bozulmuş durumda .sizi tebrik ediyorum ama ne ölçüde tutar umarım tutunursunuz güven esas çünkü.Bir de büyük sehirlerde yaşanan kötü olaylar düşünülünce