Polonya merkezli SEO yönetimi yazılımı Positionly, Türkçe dil seçeneği ekleyerek Türkiye pazarına giriş yaptı [İndirim Kodu]
Arama
Pazarlama

Polonya merkezli SEO yönetimi yazılımı Positionly, Türkçe dil seçeneği ekleyerek Türkiye pazarına giriş yaptı [İndirim Kodu]

positionly-logo

positionly-logoOnline pazarlama ve SEO’nun önemine paralel olarak SEO yönetimi yazılımlarına gösterilen ilgi de son yıllarda önemli derecede yükseldi. Bu yazıda sizlere tanıtacağımız Positionly de Varşova/Polonya merkezli bir şirket olarak SEO yönetimi alanında hizmet veriyor.

2012 yılının Mart ayında 3 kurucu ortak tarafından kurulan şirket, kısa bir süre önce Türkçe versiyonunu da yayına aldı.

Positionly ekibi, ürünü geliştirmeden önce şu 3 temel noktayı hedeflerini söylüyor: basit ve anlaşılır olması, kullanım kolaylığı. Positionly’nin temel özellikleri arasında en çok kullanılan arama motorlarında (Google, Bing, Yahoo ve Yandex) sıralama karşılaştırması, rakip analizi ve backlink değerlendirmesi bulunuyor.

Ekibe göre Positionly’yi rakiplerinden ayıran en önemli fark; kullanımı kolay ve basit bir ürün olarak kurumsal ihtiyaçlara da cevap verebilecek bir derinlikte olmaları. Bu arada Positionly’nin iPhone uygulaması da bulunuyor. Uygulama üzerinden dilediğiniz yerde anlık olarak çok sayıda metriğe ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca Positionly’nin iPhone uygulamasının yanında sunduğu çeşitli eklentiler de bulunuyor. Positionly’nin tüm özelliklerine ise burada göz atabilirsiniz.

positionly-1

Fiyatlandırma ve ekip

Positionly’yi kredi kartınızı vermeden 14 gün süreyle deneyebiliyorsunuz. Platformda aylık 19 dolar ile 199 dolar arasında değişen 4 ayrı paket bulunuyor. En düşük pakette 50 anahtar kelime, 5 site, 5 rakip, backlink değerlendirmesi ve API erişimi gibi özellikler bulunuyor. 6 aylık aboneliklerde ise yüzde 15’lik bir indirim uygulanıyor. Detayları şuradan inceleyebilirsiniz.

positionly-planlar

Şu an 13 kişilik bir ekibe sahip olan şirke, gün geçtikçe büyümeyi sürdüyüor. Söz konusu 13 kişi ise şu pozisyonlarda çalışıyor: yazılım geliştirme, ürün yönetimi, destek ve pazarlama. Ayrıca Geçmişte Berlin merkezli Point Nine Capital‘dan 300 bin dolar tohum yatırımı alan Positionly ekibi, yakın gelecekte yeni bir yatırım turu düşünmüyor.

2 bin müşteri

Dünya çapında 2 binin üzerinde müşterisi bulunan Positionly, toplamda 6 farklı dil seçeneğine sahip. Şirketin öne çıkan müşterileri ise ESPN, Gengo, Paylane ve DocPlanner.

Şirketin pazarlama sorumlusu Krystian Wlodarczyk ile konuştuğumuzda kendisi Türkiye’nin bölgede en hızlı büyüyen pazarlardan biri olduğunu ve bu sebeple Türkiye’ye giriş yaptıklarını söyledi. Krystian ayrıca Positionly olarak Türkiye’deki şirketlere ve girişimcilere online pazaralama noktasında yardımcı olmak istediklerini belirtti.

positionly-2

Kuşkusuz Positionly’nin yaptığı işi dünyada en iyi yapan isim SEOmoz. SEOmoz haricinde çok sayıda ücretli/ücretsiz alternatif (Raven ve HubSpot gibi) de bulunuyor. Positionly’yi SEOmoz ile kıyaslamak çok doğru olmayabilir ancak Positionly’nin Türkiye için dil avantajı olduğu da bir gerçek.

Çok sayıda internet sitesi ve şirketin Positionly ya da yukarıda yer verdiğimiz rakiplerinin verdiği hizmete ihtiyaç duyduğunu söyleyebiliriz. Positionly, Türkçe dil seçeneğinin yanında ülkemizde satış faaliyetlerine yatırım yaparsa pazardan önemli bir pay alabilir, Positionly ile ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Webrazzi okuyucularına özel olan yüzde 20 indirim kodu için şu kodu kullanabilirsiniz. “webrazzi

Yorumları GösterYorumlar Gizle (10)
 1. Akif Kuzeytemiz dedi ki:

  Positionly; Moz ve diğerlerinin oldukça gerisin de kalıyor. Bilmiyorum nekadar zamandır hizmet veriyor fakat ben kendilerini yeni duydum. Daha fazla araç geliştirmesi gerekiyor ki diğerlerinin önüne geçebilsin.
  Fiyatları gayet makul.
  Hoşgeldin fakat niye boş geldin derler ya o misal..

 2. Rokkito dedi ki:

  güzel bir sisteme benziyor denemeye başladım, teşekkürler webrazzi.

 3. Burak Kara dedi ki:

  Türkiye SEO’yu maalesef çok geriden takip ediyor. Bir kısım belli bir birikime sahip ama maalesef başkaları ile paylaşmıyor. Ben de herkes isi SEO mantığı ile yola çıktım ve Positionly’i baştan sonra Türkçe’ye çevirdim. İnanıyorum ki bu SEO aracı Türkiye’de hak ettiği başarıyı yakalayacak.

  1. Ercan ATAY dedi ki:

   Tebrikler. Çeviriler güzel. Bazı yerlerde anlam düşüklüğü olmuş ama gayet güzel. Beğendim. Teşekkürler.

   1. Burak Kara dedi ki:

    Merhaba tekrardan.
    Çeviri yeni olduğu için hataların ortaya çıkması normal. Yavaş yavaş bunların hepsini düzeltip, kusursuz hale getirmek için elimden geleni yapacağım.

    Eğer sizler gördüğünüz hataları buradan ya da incele.co’dan bana iletirseniz çok çok sevinirim.

 4. ısı yalıtım dedi ki:

  Tr olmadan önce rast geldiğim bir sitedir fakat ingilizceden dolayı merak etmemiştim. Şuan kullanıyorum güzel araçları var aylık ücretli üyeliğin fiyatı’da gayet iyi. İlerleyen zamanlarda araçların kalitesinide ölçmüş olurum.

 5. Bilişim cafe dedi ki:

  Seo yönetim yazılımları arasında ilk 3 içerisinde olmayabilir ama Türkçe desteği verdikten sonra daha fazla Türk kullanıcıya ulaşacağını sanıyorum. Bir ara 14 günlük deneme sürümünü kullanmıştım ve dil desteğinden dolayı biraz zorlanmıştım açıkçası.

 6. Ayhan dedi ki:

  Kullanılmaması için sebep yok. Fiyatlar iyi, özellikler iyi. Türkçe desteğinin olması zaten yeter.

 7. Bertan Baytekin dedi ki:

  Türkçe dil desteğinin olması her şeyi özetliyor. Polonya’da bu işler daha kapsamlı ve profesyonel şekilde yürütülüyor. Birkaç sitemiz için deneme çalışması için düşüneceğim.

Bir Yorum Yazın