Google HTML5 tabanlı reklam hazırlama uygulaması Web Designer'ı tanıttı
Mobil

Google HTML5 tabanlı reklam hazırlama uygulaması Web Designer'ı tanıttı

Google bugün resmi blogundan yaptığı açıklamayla web tasarımcılar için ücretsiz HTML5 tabanlı tasarım ve hareketli grafik uygulaması Web Designer'ı tanıttı. Mobil reklamların daha hızlı ve kolay hazırlanması için Google tarafından geliştirilen uygulama ile tasarımcılar HTML5 bazlı reklamları kısa zamanda hazırlayabilecekler.

Mobilin artan kullanım oranları ve büyüyen pazarı reklam verenlerin ve ajansların da mobil reklamlara olan ilgisini artırmıştı. HTML5 tabanlı hareketli mobil reklamlar yaratmak için kaliteli bir uygulama ihtiyacından doğan Google Web Designer paylaşılan tanıtım videosuna göre oldukça kullanışlı.

Günümüzde kullanıcıların çoklu ekran kullandığına dikkat çeken resmi blog yazısında, mobil cihazların yakın zamanda kullanıcıların ilk ekranı olacağını ve yaratılacak reklamın her ekran için bütünlük arz ederken farklılıkları gözetmesi üzerinde durulmuş. Bir diğer dikkat çekilen nokta ise HTML5 tabanlı reklamların 2 yıl içerisinde Flash tabanlı reklamların yerini alacağı şeklinde.

Google Web Designer'ın yayında olan beta versiyonu ile HTML5 tabanlı hareketli reklamlar hazırlamak mümkün. Buna ek olarak yapılan tasarımın kodu görüntülenebiliyor ve değiştirilebiliyor, bu değişiklikler ile doğan sonuç aynı anda ekranda otomatik yer alıyor. CSS3 ile web tasarımcılar galeriden, haritadan ve YouTube videolarından oluşan 3D içerik yaratabilecek. Ve asıl noktada ise Google'ın ücretsiz sunduğu bu platform ile hazırlanın reklamlar Google'ın reklam platformları DoubleClick ve AdMob'da kısa sürede yayına alınabiliyor.

Google uzun zamandır HTML5 için hazırlıklar yapıyordu. 2011'de reklamları Flash'tan HTML5'e taşıyan Swifty'yi tanıtmış, geçtiğimiz günlerde ise rich media (zenginleştirilmiş medya) reklamları ve HTML5 bazlı reklamları hazırlamaya yardımcı DoubleClick Studio Layouts'u tanıtmıştı. Google'ın ücretsiz olarak sunduğu programa Adobe'dan nasıl bir tepki geleceğini bilmiyorum ama DoubleClick ve AdMob'u daha da büyütmek için iyi bir  yatırım yaptığını söylemek mümkün.

Mac ve Windows kullanıcıları buradan programı indirebilirler. Programı daha yakından tanımak için YouTube'da hazırlanmış demo videoları inceleyebilirsiniz.

Yorumlar (15)
 1. ve Google ünlü Mac Uygulaması Hype'ı bitirir.

 2. Uygulamayı indirip kurdum tamamen Türkçe dil desteği mevcut.

 3. Ender Satıcı Ender Satıcı

  Güzel bir program kullanacağım mutlaka

 4. Oyunu Oyna Oyunu Oyna

  Yeni nesil bannerları artık daha fazla göreceğiz. Güzel bir uygulama.

 5. Gökhan Yıldız Gökhan Yıldız

  Bugün Mac OS X üzerinde test etme imkanım oldu. Gayet başarılı ama biraz daha geliştirilmesi lazım.

 6. Süleyman Sönmez Süleyman Sönmez

  İndirdim denedim.

  Şimdi, peşin hükümlü küçümseyici bir yorum yapmayacağım ve incelemek için kısa bir zaman oldu. Üzerinde çalıştıkça artı ve eksilerini daha iyi göreceğimize eminim. Ama ilk bakış için bilinmesi gerekenler ve eleştirilerimi aşağıya ekledim.:

  Adobe Edge ile geliştirme ve animasyon yapmış olanlar bilirler. Timeline kullanımı Adobe Premiere ya da After Effects'e benzer. Key noktalarını daha kolay ekler ve vereceğiniz Alfa, Size, konum değişikliği gibi değişimleri çok kolay verirsiniz.

  Nesneye tıklanınca sürükleyince mobil cihaz ile ekranda hareket ettirince neler yapacağınızı çok detaylı kodlayabilirsiniz de. Oturmuş bir yapısı vardır.

  Hype ile henüz uygulama yapmadım ama kullanımı ve sahne kurgulaması üzerine kendi youtube kanalından bir çok eğitim videosu izledim. Tumult Hype 2 ile ses ekleyebilmesi de üstün bir özellik.

  Bunlardan sonra bugün indirip hızla temel birkaç uygulama hazırladım.

  Fakat Google Web Designer'ın daha çok çok geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Timeline üzerinde zaman çizgisini sağa çekerken bile takılıyor. İki boyutlu animasyon yapabiliyorsunuz ama gösterim penceresinin sınırladığı alanın HTML çıktısında görüneceğini anlamak bile kolay anlaşılır bir yapıda değil eğitim videolarını güzelce izlemelisiniz.

  Eğitim videoları ise güzel ama bir ikisi hayal kırıklığı uyandırdı.

  Bazılarında konuşamayan tutukluk yapan geliştiriciler var. 10 saniye boyunca AA AA AA deyip sonra OK diyebiliyorlar. :) İyi programcı/ tasarımcı olup ekipte olmak iyi bir sunucu olmayı gerektirmiyor. Google dublaj seçeneğini düşünmeli bakınız Polat Alemdar :)

  Artı olarak süper gördüğüm tarafı ise üç boyutlu sahne tasarımı. Bu aslında iki boyutlu bir nesnenin diyelim uçak png olsun gezegen yanından uçarak perspektif boyunca gidebilmesini sağlıyor. Bu yönü Adobe After Effects gibi. Giderken bükülüyor küçülüyor bunları hesaplamak için uğraşmıyorsunuz.

  İncelemeye devam edelim. Piyasada HTML5 geliştirme ortamlarına destek lazımdı. Flash öldü deyip Flash'ın yaptığı işlerin yarısını bile yapamayan bir ortamda boğuşmak zaten yeterince sancılı.

  Ne mesela örneğin hep beklediğim uçan bir kuş animasyonunu bir çizgi boyunca götürebilmek. Kuşun uçuşunu ayrı bir movie clip yapabilmek gibi. Şu anda gif yok. Bunlarla tek tek uğraşmanız lazım.

  1. aslında işi sırrı da burda sanki amatör görünmek ile alakalı. daha sıcak bir yaklaşım. zamanında da ttnet öyle yapmadımı çok amatör yönetimler gösterip aslında çok başarılı planlı bir proje yönettiler

 7. Mehmet Solak Mehmet Solak

  E-ticaret sitelerinin reklamlarını yapmak için gayet ideal bir yazılım

 8. Oğuzhan Koç Oğuzhan Koç

  deneyelim görelim. benim için güzel oldu.

 9. Hakan Hakan

  programı kurdum, biraz kurcaladım. arka plan renginin siyah olması özgünlük katmış ancak iyi olmamış.

 10. Ali Tokalak Ali Tokalak

  Programı ilk yayınlandığı zamanda kurup denemiştim Adobe Edge Animate programı'nın aynısı denilebilir, hatta Adobe yılların tecrübesi ile daha iyi diyebilirim. HTML5 Tabanlı reklam çalışması ve Rich Media yapan ve özellikle ipad dergi reklamcılığın'da tecrübeli olan http://advermobil.com/ u inceleyebilirisiniz.

 11. Zombi Ezmece Zombi Ezmece

  Gayet güzelmiş, hemen denemeyelim ve neler yapılıyor görelim.

 12. Samet Ocak Samet Ocak

  Merhaba uzun zamandır banner yapıyorum bu programda fakat yaptığım reklamlar çok geç açılıyor 2-3 saniyeyi buluyor. Bunun sebebi kullandığım fotolar değil zira onlar 3-4 kb değişiyor. Bunun yavaş olma sebebi ne olabilir ?

 13. Güzel bir site.

 14. Google Web Designer´de yaptığımız çalışmayı nasıl web sitemize nasıl yükleriz