Türkiye'de cep telefonu üreticilerinin pazar payları[Webrazzi PRO]

Türkiye'de cep telefonu üreticilerinin pazar payları[Webrazzi PRO]

Türkiye'de satılan her iki telefondan birinin akıllı telefon olduğu bir dönemdeyiz ve akıllı telefonların yükselişi liderlik yarışında sıralamaların değişmesine neden oluyor. Mobil üreticiler arası rekabette, küresel çapta Samsung'un önde olduğunu biliyoruz.

Nokia'nın düşüşü ile dünya liderliğini eline alan Güney Koreli şirket cihaz çeşitliliği ve kalitesi ile pazar payını yüzde 25'inüzerine çekmiş durumda. Peki Türkiye'de mobil üreticilerin pazar payı nasıl değişiyor?

Bu soruya bir çırpıda cevap vermek kolay değil çünkü Türkiye özelinde çok fazla istatistik paylaşılmıyor. Ancak Webrazzi Pro için hazırladığımız aşağıdaki grafikte bu sorunun cevabını bulmak mümkün. Türkiye'de kullanılan cep telefonlarının üreticilere göre dağılımı, yani pazar paylarını görebileceğiniz grafik Türkiye'de Samsung'un yüzde 45 pazar payı ile lider olduğunu gösteriyor. Statcounter kaynaklı grafikte Samsung'u eşit pazar paylarıyla Apple ve Nokia takip ediyor. Her iki üreticinin de pazar payı yüzde 18. Yani pazarın yüzde 81'i 3 üretici şirket arasında paylaşılıyor.

turkiye de mobil telefon ureticilerinin pazar payi

Kalan yüzde 19'un içinde yüzde 3'er paya sahip HTC ve Sony Ericsson ile yüzde 2 pazar payına sahip LG'nin yanısıra yüzde 11 paya sahip diğer/bilinmeyen ürticiler yer alıyor. Bu son kategori aslında tüm dünyada kullanıcıların sektör liderleri dışındaki üreticilere de şans tanıdığını göstermesi açısından dikkat çekmişti.

Son olarak yukarıdaki grafiği Webrazzi PRO'dan önce sizlerle paylaştığımızı ve mobil kategorisinde hangi grafiklerin olduğuna göz atabileceğinizi hatırlayım. Merak ettiğiniz rakamlar için de pro.webrazzi.com'da sağ alttaki 'Aradığımı Bulamadım' kısmından her zaman bize iletebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.