Luma: iPad üzerinde kişiye özel ve sosyal TV rehber uygulaması

Luma: iPad üzerinde kişiye özel ve sosyal TV rehber uygulaması

2008 yılında Minneapolis/ABD'de hayata geçen Luma, geçtiğimiz günlerde önemli bir değişim açıkladı. İlk olarak inveni.com adresinden web tabanlı bir TV tavsiye motoru olarak yola çıkan şirket, bugün ise Luma ile iPad platformuna geçiş yaptı. Inveni.com döneminde 2 milyon dolara yakın yatırım alan girişimin kurucusu ise Aaron Weber isimli bir girişimci.

Luma; ücretsiz yayın yapan televizyon kanallarını, üyelik modeli ile çalışan Hulu gibi platformları ve kiralama/satın alma yapabildiğiniz iTunes benzeri mağazaları bir araya getiriyor. Luma'ya dilerseniz Facebook hesabınız ile dilerseniz de platformun kendi üyelik sistemi ile üye olabiliyorsunuz.

İlk kez üye girişi yaptığınızda uygulama sizden yukarıda sıraladığımız 3 tip yayıncıdan hangilerini tercih ettiğinizi soruyor. Burada izlediğiniz televizyon kanallarını, üyeliğinizin bulunduğu TV platformlarını ve kullandığınız mağazaları belirliyorsunuz. İkinci ekranda ise uygulamanın size sunduğu dizi ve filmlerden hangilerini sevdiğinizi işaretliyorsunuz. Bu iki basit adımın ardından size özel oluşturulmuş TV rehberinizi hazır oluyor.

luma-ekran-goruntusu-1

Luma'nın içinde arkadaşlık mekanizması da var. Yani uygulama içinde arkadaşlarınızı ekleyebilir ve onların uygulama içindeki hareketlerini aktivite ekranından takip edebilirsiniz. Luma'nın bir diğer özelliği de birden çok kişi için tavsiyede bulunabilmesi. Yani uygulama bir arkadaşınızla sizin için hangi içeriği izleyebileceğinizi de söylüyor. Luma'da yer alan bir diğer bölüm de bildirimler. Burada takip ettiğiniz veya ilginizi çekebilecek içeriklerle ilgili son gelişmeleri alabiliyorsunuz.

Luma ekibinin uzun yıllardır aynı soruna çözüm aradığını ve bu alanda oldukça tecrübeli olduğunu söyleyebiliriz. Aldığı yatırımın da etkisiyle 7 kişilik bir ekibe sahip olan şirket, sahip olduğu öneri algoritmasına ve bünyesindeki editörlere çok güveniyor. Luma'nın yakın vadedeki ilk hedeflerinden biri ise Direct TV veya Google TV gibi isimlerle anlaşarak kendisinin bu platformlarda da temsil edilmesini sağlamak.

Luma'nın gelir modeli oldukça net. Hatta uygulama içinde şimdiden öne çıkan içerikler isimli bir bölüm bulunuyor ve burada ücret karşılığı içerikler listeleniyor. Görünen o ki Luma oldukça potansiyeli yüksek bir pazarda, geçmiş tecrübesi ile rakiplerinin arasından sıyrılmaya çalışacak. Şirketin en büyük hedeflerinden biri Hulu, Google veya Netflix gibi bir oyuncunun kendisini satın alması olabilir, girişimle ilgili gelişmeleri takip edip sizlere bilgilendireceğiz.

luma-ekran-goruntusu-2

Ülkemizde de hatırlarsanız Dakick.com'un buna benzer bir hamlesi olmuştu. Ancak Dakick'in uygulaması kişiye özel bir tavsiye motoru değil, TV'lerin yayın akışını takip edebileceğiniz bir rehber olarak konumlanıyor. Dakick örneği haricinde de iPad ve diğer mobil platformlarda benzer rehber uygulamalarına rastlamak mümkün.

Türkiye'de her ne kadar ABD'de olduğu gibi televizyon dizileri ve programları için geniş mecralar bulunmasa da her sene ortaya çıkan onlarca dizi ve program içerisinden kullanıcılarına tavsiyeler yapabilecek, onların haftalık TV aktivitelerini yönetecek bir uygulama iş yapar gibi, ne dersiniz?

Luma'yı iPad'inize indirmek istiyorsanız şu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.