Valve’den Linux tabanlı oyun konsolu Steam Box geliyor
Oyun

Valve’den Linux tabanlı oyun konsolu Steam Box geliyor

Bilgisayar oyunlarının geçmişi neredeyse bilgisayarlar kadar eski. Fakat içerisinde bulunduğumuz ve “bilgisayar” kavramının yeniden tanımlandığı dönemde oyunlar da benzer bir evrim geçiriyorlar. Eskiden sadece iletişim için kullanılan cihazlar günümüzde oyun ekosisteminin önemli bir parçası haline geldiler.

Eski zamanlarda işletim sistemi veya TV ünitileri ile tanınmış firmaların ürettikleri oyun konsolları bugün bu firmaların önemli gelir kaynakları arasında üst sıralarda yer alıyor. Diğer yandan Ouya gibi kitlesel destek görmeyi başaran yeni nesil oyun konsolları dev firmalarla rekabet edebilir hale gelebiliyor.

Bu sırada oyunların dağıtımı konusunda en büyük dönüşümü sağlayan Valve’in de kendi oyun konsolu ile yarışa dahil olması rekabeti artırmak ve yenilikçi yaklaşımların kapısını aralamak adına oldukça önemli bir gelişme.

Stem Box geliyor

Aslında Valve’in kendi oyun konsolunu hazırlamak için bir süredir çalıştığı biliniyordu. En son Ocak ayında CES’te ilk prototipini de görücüye çıkartmıştı. Son olarak ise firmanın kurucularından Gabe Newell, LinuxCon 2013’te sahneye çıktı ve Linux tabanlı, açık kaynak kodlu Steam Box oyun konsolu ile ilgili ilgi çekici bazı detaylar paylaştı.

Her şeyden önce Stam Box’ın sadece Valve’e özel bir oyun konsolu olmadığının altını çizmekte fayda var. Valve’in niyeti hazırlanan Steam Box’ı bir alt yapı olarak kullanarak farklı üreticilerin kendi oyun konsollarını üretebilmelerini sağlamayı hedefliyor.

Steam platformu desteği

50 milyonu aşkın üyeye sahip olan Steam platformu Steam Box’ın alt yapısını oluşturacak. Diğer konsollar gibi TV’nin yanına sığacak olan bu konsolda bir disk okuyucusu olması planlanmıyor çünkü oyunlar Steam üzerinden indirilerek oynanabilecek.

Newell, bu anlamda Steam Box’ın bir oyun konsolu ve bir PC’nin oyun özelliklerini birleştirecek bir yapıya sahip olduğunu söylüyor. Şu an için çalışmalar devam ediyor, Newell hala çözülmesi gereken teknik sorunlar olduğunu ama yakın dönem içerisinde oyun konsolu mantığını köklü olarak değiştireceğini iddia ettiği Steam Box ile ilgili daha fazla detay ve ispat göstermeye başlayacaklarını belirtiyor.

Sizce açık kaynak kodlu, Steam platformuna sahip ve üreticilerin Steam Box üzerine kendi konsollarını geliştirip kendi markaları ile satabilecekleri bir oyun konsolunun Xbox ve Playstation gibi rakipler karşısında şansı olabilir mi?

Yorumlar (3)
 1. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Steam güzel ancak sürekli internete bağlı durumu can sıkıcı. Özellikle tr gibi ülkelerde internet olmadna da oyun keyfi yaşamak isteyenler olacaktır.

  Çok başarılı olacağını zannetmiyorum. Linux tarafında küresel güce sahip (şuanda en yakın google sanırım) bir firma bu işlere el atmadıkça son kullanıcıya ulaşması zor. Google bence bu adımı atmakta geç kaldı. Şuanda bulunmaz bir fırsat android ve linux karması gerçek bir desktop gönülleri fet eder.

  Zaten bir oyun alanında güçlü pc olduğu zaman oyun platformu olabilir.

  1. Muhammed Er Muhammed Er

   Ubuntu'nun böyle bir çalışması var. İncelemenizi tavsiye ederim.

 2. Can Karaboran Can Karaboran

  Valve'nin yaptığı akıllıca bir hareket. Zaten uzun zamandır Directx'den OpenGl'ye dönüşü gerçekleştirmeye çalışıyordu Valve. Şu an neredeyse tüm Valve oyunlarının (Half-life serisi ve yeni olarak da Dota 2) Linux versiyonları çok iyi bir şekilde çalışmakta. Amd ve Nvidia da kendi özel sürücülerini linux için çıkarmış bulunmakta. Bu sürücüler sayesinde Linux daha da güç kazanmış durumda.

  Çok yeni bir durum bu. 2013'de başladı bu atılımı Valve'nin. Ve eminim yakın zamanda diğer şirketler de Linux destekli oyunlarını çıkarmaya başlayacaklar. Steam Box'da işte bu atılımın meyvesi. Ben Sony ve Microsoft'a iyi bir alternatif olacağını düşünüyorum. Hatta Linux için oyunlar yapılmaya başlanırsa, açık kaynak olması sebebiyle hem Steam Box'un fiyatı ucuz olacak, hem de teşvik için oyun firmaları oyunlarını daha ucuza satacaklardır. Kısacası bundan karlı çıkan biz kullanıcılar olacağız.

  Linux çok ilerleme kaydetti bu son yılda. Normal bir kullanıcının çok fazla sorun yaşamayacağı bir işletim sistemi oldu. Umarım bir gün Microsoft'un tekelliğinin önüne tamamen geçilir de amacı sadece oyun oynamak olan insanlar PC'lerine fahiş fiyatla işletim sistemi satın almak zorunda kalmaz.