Microsoft, iPad kullanıcılarını Surface'a geçiş yapmaya çağırıyor
Teknoloji

Microsoft, iPad kullanıcılarını Surface'a geçiş yapmaya çağırıyor

Hibrid tabletleriyle Windows 8'in mobilde yükselmesini isteyen Microsoft'tan ilginç bir adım geldi. iPad 2 ve üzeri modelleri getirenlere 200 dolar hediye çeki vereceğini açıklayan Microsoft, bu fırsatı kullanarak Surface tablete geçmenizi bekliyor.

Microsoft'un açıkladığı kampanyaya göre iPad 2, iPad 3 veya iPad 4 tabletlerinden birini getirenler microsoft mağazasında kullanabilecekleri en az 200 dolarlık hediye çekinin sahibi olacak. 'Nazikçe' kullanılmış tabletlerinizi bekleyen Microsoft, bu hediye çekiyle yeni bir tablet sahibi olmanızı, yani Surface satın almanızı da istiyor.

Microsoft en fazla ne kadar hediye çeki vereceğini açıklamamış ama 32 GB kapasiteli Surface RT'nin 349 dolar, 64 GB kapasiteli Surface Pro'nun ise 799 dolar fiyat etiketiyle satıldığını hatırlatıyor. Yani 'iPad'i getir, Surface'i götür' gibi agresif bir çalışma yapılmamış.

iPad kullanıcısını Surface'a transfer etmenin değeri ne kadar?

Tabii burada iki önemli nokta var; ilki Microsoft'un geri dönüşümden ne kadar kazanacağı. İkincisi de bir iPad kullanıcısını Surface'e geçirmenin bedeli. Microsoft'un hesabı nasıl yaptığını bilmiyoruz ama iPad'lerin ikinci el fiyatını da hesaba katarsak kampanyanın çok da çekici olmadığını söyleyebiliriz.

Hatırlatmak gerekirse şu anda en yeni (4. nesil) iPad 499 dolardan, iPad 2 399 dolardan, iPad Mini ise 349 dolardan satışa sunuluyor.

Best Buy da kampanya yapmıştı

Diğer yandan Microsoft'un kampanyası sadece kendi içinde değil, diğer kampanyalarla karşılaştırıldığında da çok cazip gelmiyor. Örneğin Best Buy da çalışan (bozuk olmayan) 2. veya 3. nesil iPadleri 200 dolarlık hediye çeki karşılığında alabileceğini açıklamıştı.

Bu kampanyaya Türkiye'den katılmak mümkün değil. Sadece ABD ve Kanada'da fiziksel mağazalardan değişim yapılabiliyor.

Bir amaç sorgulaması yapacak olursak 27 Ekim'e kadar geçerli olan Microsoft'un teklifi, yılbaşından önce Surface stoklarını eritmek için yapılmış bir hamle olabilir. Zira Surface beklentilerin altında bir satış performansı göstermişti.

Yorumlar (8)
 1. Enver Gökmen Enver Gökmen

  kampanya güzel. herhalde microsoft sinirini kullanılmış ipadlerden çıkartacak. :) Ama MS'in bu kampanyaları yapacak durumda kalması gerçekten çok komik.

  windows 8 tablet olayına çok birşey katamadı.daha iyi pazarlanabilirdi. Mesela cihazın çok cezbeden ipad kadar kişiye özel ve sevimli bir yanı yok.

 2. İlker Güldalı İlker Güldalı

  Microsoft, "iPad’i getir, Surface’i götür" tarzında bir çalışma yapsa bile çoğunluk iPad'ini kullanmaya devam edecektir.

  Fiyat konusunda değişim yapacağına kullanım ve teknik yönlerden daha iyisini yapmaya ve kullanıcıların beğenisini almaya çalışması bence daha iyi olacaktır.

 3. Emre Çetiner Emre Çetiner

  Microsoft'un yaptığı bu kampanyaya çok sesli gülüp geçen çok olacak gibi...

 4. Mustafa Mustafa

  Bu nasıl bir şirket politikasıdır .

  Microsoft ne hallere düştün yazık ya .

  Bende oldu olucak piyasadaki tüm tabletleri toplatsın hediye çeki bahanesiyle .

 5. Emre Arslan Emre Arslan

  Microsoft iPad 'leri çok beğenip hepsi benim olmalı gibi

  bir bencilliğin içine de düşmüş olabilir :)

 6. Fatih Başka Fatih Başka

  Koskoca şirketi yerlere düşürdüler. Yazık...

 7. Hakan Özaltay Hakan Özaltay

  Microsoft yonetim kurulu Bill Gates'i gorevden alsin. Belki o zaman Steve Reyiz'in onda biri olabilirler.

  1. Göksel Göksel

   Eğer hala değişmediyse Microsoft ceo'su Bill Gates değil Steve Ballmer. Bill Gates kendini hayır işlerine vermiş gibi gözüküyor.