Vestel IFA Berlin’de Manisa'da üretilen Androidli akıllı telefonlarını tanıttı
Etkinlikler

Vestel IFA Berlin’de Manisa'da üretilen Androidli akıllı telefonlarını tanıttı

 • Türkiye’nin beyaz eşya ve elektronik üreticileri şirketlerinden Vestel de IFA Berlin 2013’e katılan önemli markalardan biri oldu. 19. kez IFA’ya katılan Vestel, 100’ü yeni tanıtılan olmak üzere 480 farklı ürünüyle fuarda yer aldı.

vestel-berlin

Türkiye’nin beyaz eşya ve elektronik üreticileri şirketlerinden Vestel de IFA Berlin 2013’e katılan önemli markalardan biri oldu. 19. kez IFA’ya katılan Vestel, 100’ü yeni tanıtılan olmak üzere 480 farklı ürünüyle fuarda yer aldı. Vestel’den yerli tasarım akıllı telefonlar Vestel’in fuardaki en önemli çıkışı da yerli tasarım akıllı telefonu oldu. Vestel’in tasarım ve üretim bakımından tamamen yerli kaynaklarla geliştirdiği cihazlar 3 farklı modelde tanıtıldı. Ekran boyutlarına göre 4.3, 4.7 ve 5.0 inç boyutunda olan akıllı telefonlar farklı segmentlerde geniş bir rekabete giriş yapıyor.

Qualcomm işlemcili ve Android 4.2 temelli telefonlar Türkiye’nin yanısıra yurtdışı pazarına da üretici olarak sunucak olan Vestel’in akıllı televizyonlardan sonraki yeni silahı akıllı telefonlar olacak. Vestel telefonların 4.3 inç ve 4.7 inç ekranlı (960x540) modelde 1.2 Ghz çift çekirdekli işlemci, 1Gb Ram, 8GB ROM, 5MP arka kamera, 2 MP ön kamera, Bluetooth 4.0 ve 3G özellikleri yer alıyor. 5.0 inçlik modelde de diğer telefonlarla aynı işlemci ve aynı bağlantı özellikleri var. Ancak bu modelde daha yüksek çözünürlükte bir ekran (1280x800), daha iyi bir RAM (2GB) ve daha iyi bir arka kamera (12 MP) bulunuyor.

vestel-android-tablet

Android uygulama mağazası ve ön ödemeli kartlar Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, yaptığı tanıtımda uygulama geliştirme ve erişim konusuna da eğildiklerini paylaştı ve Vestel mağazaları üzerinden satılacak ön ödemeli kartlarla ücretli V Store uygulama satışının geniş kitlelere erişeceğini belirtti. Şimdilik fiyat bilgisi vermeyen Turan Erdoğan, üretimin Manisa’da yapılacağını , tanıtılan ürünlerin daha gelişmiş özelliklerle Ocak 2014’te piyasaya sunulacağını paylaştı. Katma değerin de yüzde 60’ını yurt içinde tutmak istediklerini açıkladı. Vestel yerli üretim konusunda teşvik görüşmelerinin devam ettiğini ve bu konuda yaklaşık 1.5 yıldır çalıştığını aktardı. Vestel akıllı telefonlardan önce de Vestel markalı tabletlerini Manisa’da üretiyordu ve aldığımız bilgiye göre satışlar gayet iyi gidiyor.

Beyaz eşya konusunda önemli yenilikler Avrupa’da üretilen en büyük LED TV’yi (110 inç, 2.79m) de tanıtan Vestel, 2013 yılının ilk 7 ayında 4 milyon televizyon ihracatı gerçekleştirdiğini açıkladı. Daralan Avrupa beyaz eşya pazarında yüzde 7 büyüme gösteren Vestel Smart TV ihracatını geçen yılın sonuna göre yüzde 70 artırmış. AR-GE’de 1000 mühendis çalıştıran Vestel’in beyaz eşya ve televizyon konusunda son teknolojiye sahip ve üst düzey tasarruf vaadeden ürünleri de akıllı ev konseptiyle sergiledi. Vestel, IFA Berlin 2013’te 2 farklı stantta 2 bin 650 metrekarelik alanda sunum yapıyor.

Yorumlar (14)
 1. Tahmin ettiğim kadarıyla o V aslında led, bildirim gelince parlayacak. Belki güzel gözükebilir fakat onu yapacağım alt kısım çok uzamış.

 2. Ben mi yanlış gördüm yoksa siyah renkli telefonun kamerasının köşelerinde soyulmamı olmuş. ?

  Bu kadar çabuk deforme olması çok kötü bence umuyorum ki malzeme kalitesi iyidir, çok satar ki bizim için iyi olur...

  1. Oğuzhan Koç Oğuzhan Koç

   sanırım haklısınız bende çok baktım inceledim galiba soyuluyor aklıma takılmadı değil :)

  2. Barış Barış

   Sanıyorum o gördüğünüz telefonda şeffaf film koruyucu olduğundan oluşan baloncuk.

 3. Mehmet Emin Mehmet Emin

  Bana bu tür projelerle gelin gözümde artık vestel bir numara sonra casper ve turkcell anca gelir... En azından türkcell teknoloji ürettikleri yalanı ile bu tasarımda telefon üretemiyor...

  Tasarım iyi iç mimami ve donanımdan anlayanlarda işin içinde olursa nediyelim vestelde bu pazardan payını alır umarım

 4. Çağrı Çağrı

  Değerli vestel yetkilileri bana bir adet gönderebilir misiniz? Bişey denicem. :) Ben telefonu beğendim.

 5. Mustafa Mustafa

  Benim anlamadığım Manisa'da üretilecek ne demek ? Yani işlemci, ramlar, dokunmatik ekran, telefon kasası gibi parçalar Çin'den gelicek lakin bunlar Manisa'da birleştirilecek. Bunu mu anlamalıyım bundan ?

  1. Otomobil Günlüğü Otomobil Günlüğü

   Vestelin Manisadaki tesisilerini ve yapılanları incele derim.

   %60 ını vestel üretiyor demek, işlemnci, mercek bir iki entegre dışında kasa, ekran, kartlar vs. herşeyi vestel üretiyor demek. Ki vestelin altyapısı bunu çok rahat kaldırır.

  2. Mertcan Doğan Mertcan Doğan

   Vestel genelde bu yan ürünlerin üretimini manisa'da ufak fabrikalara yaptırır. dokunmatik ekran ve kasa manisa'da üretilir fakat işlemci,ram ve ekran kartı yurtdışından gelir.

   ama sizin dediğiniz gibi de olabilir :)

   1. Mertcan Doğan Mertcan Doğan

    kendi yorumumu cevaplıyorum işlemci izmitte qualcommdan gelebilir , ramlar manisada üretilecek. ekran kartı'da ek bir fabrikadan temin edilebilir.

  3. Hiçbirisi Çin'den gelmeyecek çünkü çeşitli ülkelerde üretiliyorlar, tayvan, japonya, g.kore vs. Iphone'da da yapılan bu ama neden sorun oluyor? Tasarım senin olduktan sonra katmadeğeri sen alırsın, Manisa'da üretirsen de senin insanın çalışır döviz dışarı gitmez. Belki ilerde bazı temel parçaları da içerde üretmek isteyebilirler ama o biraz zor.

  4. Mustafa Mustafa

   Yanlış anlaşılmasın bir eleştiri içersinde değilim sadece merak ettim. Bazı firmalar varki Çin'de Tayvan'da üretilen ürünlerin üzerine sadece kendi logolarını koyup piyasaya Türk malıyız diye giriyolar, bu da öyle midir düşüncesi vardı kafamda fakat arkadaşlar bilgilendirdi. Teşekkürler.

 6. Dekorasyon G. Dekorasyon G.

  Vestel'in geç kalmış ama oldukça yerinde projesinden dolayı tebrik ediyorum.

  Sadece Androidli telefon ve tablet ile dünya markası olan firmalar varken neden bizden de böyle bir marka çıkmasın. Vestel'in eksikleri olabilir ama %60'ını kendisinin ürettiği bir üründe başarı elde etmesi diğer markalara göre çok daha kolay olacaktır.

 7. Ülkemin en gelişmiş ve en büyük montaj sanayi. Sana sesleniyorum; Bir sen eksiktin, sen de geldin tam oldu. Duyan geliyor zaten.