Google, Chrome uygulamalarını masaüstüne taşıyor

Google, Chrome uygulamalarını masaüstüne taşıyor

Google ileride bir gün Chrome tarayıcısının tam kapsamlı bir işletim sistemine dönüşmesine yönelik en önemli adımlardan birini 2010’da atmıştı. Bu tarihte Google, chrome OS ile birlikte Chrome’un uygulama mağazasını da kullanıma açmıştı.

Chrome’un 5. yaş gününde ise bu planın diğer önemli bir parçasını, Chrome uygulamalarını masaüstüne taşıma planını hayata geçiriyor. Google, Chrome blogunda yaptığı bir duyuru ile doğrudan masaüstünde çalışan yeni nesil Chrome uygulamalarını tanıttı.

Bu bir yandan kullanıcıları Chrome işletim sistemine alıştırmak açısından, diğer yandan ise web uygulamalarının yerel depolama avantajlarından faydalanamama sorununu çözüyor olması açısından önemli bir adım…

Chrome web mağazasına girdiğinizde sol menüde Koleksiyonlar altında göreceğiniz “Masaüstü bilgisayarınız için” seçeneğine tıklayarak ulaşabileceğiniz uygulamalar şu an için sınırlı sayıda. Fakat Google’ın bunların sayılarını hızla artırmaya başlayacağına şüphe yok.

Google, Chrome uygulamalarını masaüstüne taşıyor

Masaüstü bilgisayarınız için şu anda 20 kadar uygulama bulunuyor. Bu uygulamalar tamamen Chrome’a özel uygulamalar. Her ne kadar Windows veya (yakında) Mac üzerinde, diğer programlar gibi çalışıyor olsa da Chrome’a özel kodlar içerdikleri için diğer tarayıcılarda çalışmıyorlar ve çalışabilmek için Chrome’a ihtiyaç duyuyorlar.

Bununla beraber sadece tarayıcının içerisinde açılmaları da gerekmiyor. Bilgisayarın sabit diskini, kamerasını veya GPU’sunu kullanabilen bu uygulamaların en önemli özellikleri internete bağlı değilken de çalışıyor olmaları. Yani Chrome’un bu yeni nesil uygulamaları gerçek anlamda bir tarayıcı eklentisinin daha ötesine geçmiş durumda. Şu anda Windows ve Chrome OS’ta çalışan bu uygulamaları Mac’te da görebilmek içinse yaklaşık 6 hafta kadar beklemek gerekecek.

Google’ın bu hamlesi ile bir anlamda diğer işletim sistemlerinin üzerine kendi işletim sistemini ayrı bir katman olarak konumlandırmış oluyor. Gücünü tarayıcıdan alıyor olması bu uygulamaları Windows ve Mac cihazlardan büyük oranda bağımsız hale getiriyor. Bu da Chrome OS açısından büyük bir avantaj.

Peki siz Google’ın bu hamlesini nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce yeni nesil Chrome uygulamaları Google’a ne kazandırabilir?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.