Artırılmış gerçeklik platformu KeyAR, pazarda yerini almaya hazırlanıyor
Mobil

Artırılmış gerçeklik platformu KeyAR, pazarda yerini almaya hazırlanıyor

Markaların kullanıcı ile iletişiminde artırılmış gerçeklik (Augmented Reality); özellikle yurt dışında çok fazla kullanılıyor. Ülkemizde ise yeni yeni örneklerini gördüğümüz metotlardan biri. Müşterinin markette deterjan paketini akıllı telefonu ile okutarak kirleri temizlediği oyun oynaması ve sonunda bir hediye kazanması müşteri deneyimini farklı bir noktaya taşıyor.

En popüler artırılmış gerçeklik platformlarından Blippar'ın Türkiye'de hesap yöneticisi araması yakında Türkiye'ye geleceğinin habercisiydi. Kurucusu Ambarish Mitra'nın da Webrazzi Summit'te konuşmacı olarak yer alacağını düşündüğümüzde bu pazara ilgilerinin olduğunu rahatça söyleyebiliriz

Ülkemizde örneklerini gördüğümüz artırılmış gerçeklik uygulama platformlarından biri de Nisan ayında hizmete sunulan KeyAR. Girişim artırılmış gerçekliğin pazarlamadaki potansiyelini farkeden Ege Medya çatı şirketi altında İzmir'de faaliyete geçmiş. 

Artırılmış gerçeklik uygulaması ile müşteriler ürün ile ilgili yeni deneyimler elde edebiliyor. Hazır çorba paketini tanımlaması ile size yemek menüsü gösterebileceği gibi, beğendiğiniz bir kıyafetin altına hangi ayakkabının uygun olabileceğini dahi gösterebiliyor. Artırılmış gerçeklik şu an marka iletişimi açısından kullanılsa da yakın bir zamanda satış kampanyalarında da sık sık rastlayacağımızı söylebiliriz.

Artırılmış gerçeklik uygulamaları ile Qr kod uygulamaları maliyet ve uygulanabilirlik açısından rekabet içinde olsa da Qr kodun okutulmasının zaman alması ve sonrasında yeni web bazlı başka bir uygulamaya yönlendirmesi tercih edilmesini azaltıyor. Buna karşılık artırılmış gerçeklikte kod yerine ürünün okutulması ve ilk etkileşimin aynı pencerede sağlanması kullanım avantajları arasında. Yakın zamanda Qr kod alternatifi Microsoft TAG servisini kapatacağını duyurduğunu hatırlatmakta yarar var.

Özellikle İzmir'den ve İstanbul dışında diğer şehirlerden internet ekosistemini büyütecek projelerin çıkması önemli. Almanya'da Münih haricinde Berlin, Hamburg, Köln gibi  internet ekosisteminin bulunduğunu düşündüğümüzde Anadolu'dan gelecek projelerle dijital dünya daha da büyüyecek.

KeyAR'ın tanıtım için yapmış olduğu herhangi sigara paketini okutma işlemini basit ve akılda kalır buldum. Denemek isteyen iOS kullanıcıları buradan, Android kullanıcıları ise buradan uygulamayı indirebilirler.

Yorumlar (5)
 1. Seval U. Seval U.

  Artırılmış gerçeklik süper bir şey. Türkiye'de KeyAR gibi artırılmış gerçeklik işini yapan Ankara merkezli bir de Cempaul var. Cempaul önceden tüm Avrupa'da faaliyet gösteriyordu ve bu işin patentlerine sahip diye biliyorum, onlar da Türkiye'ye bu işi getiren ilklerden birisi.

  http://cempaul.com/blog/blog/2013/08/06/another-dimension-of-the-reality-augmented-reality/ ve http://cempaul.com adreslerinden bilgi alabilirler. Yakında mobil alanında bu şirketin çok büyük sürprizleri olacak, ben önceden duydum :)

 2. Mobil Uygulama Yaptırma fiyatları dramatik olarak düşerken, markaların artık sadece içerkte yeralmak için rakpipleri ve diğer alakasız firmalar ile aynı platforma para ödemesi yerine, kendi Branded uygulamasını yaptırması daha ekonomik ve etkili olur. Herşeyi bir kenara bırakın, kendi branded uygulamanızı yaptırdığınızda Google Play ve App Store'un yanında bir sürü app keşif hizmetinden de sitenize backlink almış olacaksınız ve siteniz Google ve Apple'dan gelen kaliteli linkler ile hiçbir firmanın size sunmayacağı SEO'ya uygulamanın ücretiz sahip olacaksınız.

 3. Rıza Kayhan Rıza Kayhan

  Burada istemeden de olsa yanlış yönlendirme var. Nesnenin taranıp hangi nesne olduğunun kavranması QR Code oranla çok daha uzun ve çetrefilli.

  İlk etkileşim QR Code'da da aynı ekranda sağlanabilir.

  QR Code okuma sonucu web sayfasına yönlendirecek diye bir kural yok.

  Tüm bunlar sizin uygulamayı nasıl yapılandırdığınızla alakalı tercihler.

  Augmented Reality'den QR Code'a oradan da Microsoft Tag'i kapatacağına kadar uzanan olumsuz bir izlenim çizmişsiniz. Ama altını doldurmadan, bu alanla ilgili fazla bilgi sahibi olmadan yazdığınız belli.

  Şu an QR code temelli mobil pazarlama araçları platformu hazırlıyoruz. Sizin yazınızı okuyan herhangi bir pazarlama profesyonelinin yanlış yönlendirilmesini engellemek amacıyla bunu belirtmem gerekiyor.

 4. Yaklaşık 1 bucuk yıldır Augmented Reality uygulaması geliştiren biri olarak diyebilirim ki, ülkemde henüz bu teknolojinin varlığından habersiz yazılım ve teknoloji firmalarının, coğunlukta olmasıdır. Ancak geçte olsa, patlama yapıcağına inanlardanım.

  -Turk Telekom un kendi geliştirdiği Augmented Reality Framework ünü yayınlamasıyla, türkçe dökümantasyonların mevcut olması,

  -Bu teknoloji üzerine büyük bütceler ayıran Qualcomm un yavaş yavaş ülkemizdeki mobil yazılım seminerlerinde boy göstermesi, bu yayılma sürecini kısmen hızlandırıcaktır.

 5. Ali Kemal Ergelen Ali Kemal Ergelen

  AR Avrupa ve ABD de aldı gidiyor Japonları zaten söylemiyorum bizde çok yeni.

  Öncelikle herkes uygulama yaparsa ortalık çöplük olur buralara para harcamak isteyen markalar (büyük markalar) ortak kullanım ve platformları tercih eder her zaman (Can)

  Blippar ülkemizde ve iyi kontaklar ile ilerliyor eylül ekim sürprizlerini bekleyin.

  bu platformlar sadece reklam alanında değil yayıncılık içinde bir dönüm noktası iyi kullanmak lazım.

  (kişi başı ar uygulamasındaki herhangi bir ilanda geçirilen zaman 2,5 dak. müthiş marka-müşteri deneyimi açısından)

  güzel bir çalışma isteniyorsa maliyetler yüksek biraz işin yayıncılığını yapan platform ücretlerinin yüksekliği değil işin creative tarafındaki üretim maliyeti fazla, 3d vs işin içine girince.

  ama biz teknolojiye çok hızlı entegre olan bir toplumuz ülkemizdede çok hızlı yayılacak 2 ay içinde :)