Dünyada en hızlı internet kullanan ülkeleri ve Türkiye’nin durumu
Teknoloji

Dünyada en hızlı internet kullanan ülkeleri ve Türkiye’nin durumu

İnternet erişimi artık insan hakları kapsamında tartışılan bir konu haline geldi. Facebook’un başını çektiği ve diğer önemli teknoloji devlerinin de destek verdiği internet.org projesinde de aynı konuya vurgu yapılıyor. Fakat internet erişimi büyük oranda alt yapı ile ilgili bir konu ve internet erişimini sadece insan hakları açısından değil, ekonomik büyümenin de formulü olarak görebilen ülkeler bu konuda birkaç adım daha önde.

Akamai’nin internetin durumunu ele aldığı “State of Internet” raporu, farklı konuların yanı sıra dünyanın en hızlı internetine sahip olan ülkelerini de sıralıyor. Rapora göre küresel internet hızı ortalaması tarihte ilk kez 3,1 Mbps seviyesinin üzerinde yer aldı. Listenin zirvesinde ise Güney Kore yer alıyor.

Ardından gelen 2 ülke de Asya kıtasından. İlk 10’da ABD dışında geri kalan 6 ülke de Avrupa’da yer alıyor. Peki Türkiye dünya internet hız yarışında kaçıncı sırada?

Siz Türkiye’nin 200’ye yakın ülke arasında kaçıncı sırada olabileceğini tahmin etmeye çalışırken ilk 10 ülkeden başlayalım. Ortalama bağlantı hızı 14,2 Mbps olan Güney Kore’nin ardından 11,7 Mbps ile Japonya ve 10,9 Mbps ile Hong Kong geliyor.

Sol tabloda ülkelerin ortalama hızı, sağ tabloda ise en yüksek dönemlerdeki hızları gösteriliyor.
Sol tabloda ülkelerin ortalama hızı, sağ tabloda ise en yüksek dönemlerdeki hızları gösteriliyor.

İlk 10’daki diğer ülkeler ise sırasıyla şöyle; İsviçre 10,1 Mbps, Hollanda 9,9 Mbps, Litvanya 9,8 Mbps, Çek Cumhuriyeti 9,6 Mbps, İsveç 8,9 Mbps, ABD 8,6 Mbps ve Danimarka 8,2 Mbps.

Bu 10 ülke arasında bir önceki çeyreğe göre ortalama internet hızı en fazla artan ülke yüzde 10,8 ile İsveç, ardından ise yüzde 9,1 artışla Çek Cumhuriyeti geliyor. Bir önceki yıla göre olan değişimlerde ise hızını en çok artıran ülke bu kez yüzde 34 ile Çek Cumhuriyeti. İsveç ise yüzde 32 ile ikinci sırada geliyor. Yıllık değişimde bir tek listenin zirvesindeki Güney Kore’nin internet hızı azalmış. Bir yıl önceye göre yüzde 10’luk yavaşlamaya göre Güney Kore halen açık ara birinci sırada.

Ve gelelim Türkiye’ye… Akamia’nin raporuna göre Türkiye dünyanın ortalama en hızlı 61. internet erişimine sahip olan ülkesi. Ülkedeki ortalama hız 3,1 Mbps. Bu rakamın dünya ortalaması ile bire bir aynı olması da diğer ilginç bir detay. 3,1 Mbps hız ortalaması bir önceki çeyreğe göre yüzde 12 oranında artmış görünüyor. Bir yıl önceki duruma göre ise toplam artış yüzde 9,6 seviyesinde.

Türkiye, 3,1 Mbps ortalama internet erişim hızı ile dünyada 61. sırada yer alıyor.
Türkiye, 3,1 Mbps ortalama internet erişim hızı ile dünyada 61. sırada yer alıyor.

Dünyada 200’ye yakın ülkenin bulunduğunu düşündüğümüzde 61. sıra için “çok kötü” demek sanıyorum çok da adil olmaz. Fakat yine bu sıralamanın ekonomik ve toplumsal geleceğinde internete önem vermesi gereken bir ülkeye yakışmadığını da itiraf etmek gerekiyor…

Yorumlar (33)
 1. Listenin sonunda kim yer alıyor?

  1. Merhaba,

   Akamai o şekilde bir dünya sıralaması yapmamış fakat raporda http://www.akamai.com/stateoftheinternet/) benim görebildiğim en düşük sıralama 128. sıradaki Bolivya; ortalama internet hızı 0,9 Mbps.

   Bu sırada Speedtest'in sonuçlarına göre derlenen (ve o yüzden bilimsel kabul edilmemesi daha uygun olan) NetIndex sıralamasının http://www.netindex.com/download/allcountries/) en sonunda yani 186. sırada 0,2 Mbps ile Burkina Faso geliyor. Bu listede Türkiye 8,7 Mbps ile 70. sırada.

   1. Zeki Ural Zeki Ural

    Ümit bey,dünyada ADSL olan ülkeler hangileridir diye bir liste var mı. Çok yararlı bir makale olmuş. Keyifle okudum paylaştım..

 2. İlker Güldalı İlker Güldalı

  Sonuç olarak "Dünya ortalamasını yakaladık"(!) açıklamasını yapar yetkililer.

 3. Ahmet Giray Batitürk Ahmet Giray Batitürk

  Kötü değil belki ama iyide değil.Türkiye'de TTNET'in yani kendi yerel markamızın,herkesin kullandığı bir markanın hızının telefon operatörleri hızından düşük olması trajikomik geliyor bana.Daha iyi olabilir.

 4. TTNET tekiline bırakılan bir piyasadan ne bekleyebilirsini ki....

 5. TTNET reklam kampanyalarında "jet hızı", "ışık hızı" gibi tabirler kullanıyor ve dünyanın parasını alıyor. Yalan söylediğinin en güzel kanıtı diye düşünüyorum. Yazık gerçekten

  1. Hay ağzına sağlık adaşım ;)

 6. Özgür Karaalp Özgür Karaalp

  Haber ve sonrasında gelen 2 cümlelik webrazzi yorumunda "Adil kullanım" denilen sınırlar ilgili hiç bir fikir veya yoruma değinilmemesi zaten bizlerin de konuya dar bakış açımızı özetlemiyor mu? Halbuki detaylı detaylı ülkeler ve operatörler bazında bir karşılaştırma raporu yazısı hazırlanıp (tekel, yatırımlar vb. konulara da parmak basıp) son kısımda da akamai'nin güncel rakamlarına yer verilseydi ve resmin bütününe ışık tutulmaya çalışılsaydı belki daha geniş bir ilgi uyandırırdı bu yazı? Yazı karakteri sınırı mı var haberlerinizin tabi detaylı bilmiyorum politikanızı. iyi çalışmalar.

  1. Bahsettiğiniz şekilde bir rapor tabii ki çok güzel olur, önümüzdeki zamanda değerlendirelim.

   1. bende yılladır 14 mbit'in altında internet kullanmıyorum. üstelik istanbul'un en ücra köşesinde yaşıyorum. bana kalırsa bu veriler doğru değil! http://www.netindex.com/download/allcountries/ bu değerler daha makul görünüyor.

 7. Fatih Karakoç Fatih Karakoç

  anlamadığım şey madem 3mb ortalama var diyorlar. Daha yeni BTK adil kullanım kotasındaki minimum hızı 3e çekmedi mi ? Bu durumda nasıl 3.1 ortalama olabilir ? Benim evimde 100Mbit var komşularımın çoğunda 20Mbit? tekil hızı mı baz alıyorlar ?

  1. Keşanlı Keşanlı

   Fatih bey siz hangi ülkede yaşıyorsunuz? Santrale uzaklığım sadece 20 metre olmasına rağmen TT nin bana verebildiği maximum hız 10 mbit. Onu alabilmek için 16 mbit lik pakete abone olmak zorundayım. Sanırım İstanbulun belli yerlerinde dediğiniz gibi bir tablo varmış. Öyle duymuştum:P

   1. ben de yıllardır 14 mbit in altında internet kullanmıyorum. Üstelik istanbulun en ücra köşesinde yaşıyorum.

 8. Bunun tek bir sebebi var o da özelleştirmenin yanlış yapılması. Cumhuriyet döneminde milletin ürettiği ne kadar katma değerli ürün varsa hepsi satıldı, barajlar, yollar, elektrik altyapısı ,iletişim altyapısına kadar. Telekom'u da tekel olarak tek parça yabancıya sattılar, ve elin adamı da tekel olduğu için sonuna kadar gücünü kendi lehine kullanıyor. Millet sadece internet hızından ve pahalılığından bu tekelleşmenin , peşkeş çekmenin farkına varabiliyor halbuki asıl milletin soyulması enerjide gerçekleşiyor..

  Mobil telefonda rekabet var neredeyse internet hızı adsl'yi yakaladı, fiyatlar çok daha ucuz , rekabet olmazsa sömürü vardır.

  1. Yusuf Kenan Sözdoğru Yusuf Kenan Sözdoğru

   Sizi internetten sorumlu devlet bakanı yapalım sorunu çözeceğinizi umuyorum ayrıca telekom yatırım almasaydı hala o köhnemiş kurumlar gibi yerinde saymaya devam edecekti ne üretmiş cumhuriyet dönemi katmadeğer olarak duble gittiğin yolları mı günübirlik kesilen elektriği mi bulunmayan tüpü mü ekmeği mi şekeri mi kurduğun internet şirketi özal ve sonrası yatırımlar olmasaydı bugün ayakta kalabilecek miydi? Söyler misin elin adamı :)

 9. Avşa Adası Avşa Adası

  Benim internetim 8mbite kadar ama maksimum 3ü zor görüyorum. Fakat son zamanlarda net eskiye oranla daha iyi. Umarımz zamanla dahada düzelir.

  1. Ben de 8mbitlik pakette genelde 3,6 falan baglanabiliyordum. Şimdi ölçtüm 5,6ya çıkmış. Son zamanlarda bir hızlanma mevcut gerçekten. (ttnet)

 10. Murat Biskin Murat Biskin

  Startup Naiton denilen İsrail'in 19. olması ilginç.

  1. İrşat İrşat

   Bursa kadar ülke herkesi parmağında oynatıyor bunamı şaşırdın.

 11. Merhaba.

  İlk 10 listesine bakıp bakıp kafa yorduğumuzda ilginç detayları görebiliriz.

  Mesela ilk 10'da ABD hariç ülkelerin toprak büyüklüğü, bizim Marmara Bölgemiz ya da bir şehrimiz kadar. Büyük alanda kurulu veya kalabalık ülkeler 10'da neden yok?

  10'daki ülkelerde (yine ABD hariç) yakın tarihte siyasal karışıklıklar gözlemlenmedi.

  Almanya'nın birleşen doğu bölgesi bile hala birçok Avrupa ülkesinden geri durumda. Bir de üzerine büyük nüfusu göz önüne alıp geri kalmış bölgelerle birlikte ortalamasını alırsak bizdeki bu sonuçlar doğal karşılanabilir.

  Bu tarz listelere bu yüzden itibar etmeyiniz. 1960'larda Güney Kore de bizim durumuzdaydı. Artık bizim şu an yaşadığımız gelişim evresini tamamlamış durumda. Bizim biraz sabıra ihtiyacımız var. Biz G.Kore'ye oranla bir çok kriterde daha potansiyelli bir ülkeyiz. Ve kendimize artık saygı duymalıyız.

  1. Volkan Boyalı Volkan Boyalı

   Fatih Bey,

   Yorumunuzu sadece teknik anlamda değil, sosyolojik açıdan da çok doğru ve yerinde buldum.

   Bakış açısı ne kadar geniş olursa fikir de o oranda değerli oluyor.

   Yıllardır her umutsuz yorum karşısında bir karşı duruş sorumluluk ve mecburiyetini hissettiğim ulusal özgüven konusunda ise böyle net ve rasyonel bir tavır görmek ayrıca memnun etti.

   İçten selamlar.

   Volkan

  2. Bizim ülkemiz nasıl oacak da Güney kore olacak. inşaat dışında her alanda bitiğiz. İnşaata sadece yurt içi. hani markalarımız arabalarımız nerde?

 12. Ahmet Ahmet

  türkiye 3 mbps mi atıyorlar ben 40 mbps kullanıyorum

  geçin fibere

 13. Anıl Anıl

  Adamlar kaç sene öncesinden alt yapı kurdular bizim daha elektrik kablolarımız yeni yerin altından geçiyor tabikide hızlı olucak adamlar fiberin fiberini kullanıyorlar adamların internet faturasına verdikleri para en fazla 15 20 tl biz ise gecen ayki tahütsüz faturam 78 Tl hizmet sıfır

 14. Yalnız biraz sallanmış gibi bence :D Benim internet hızım 20 Mbps yaklaşık 17 Mbps falan kullanabiliyorum.

 15. Bir de fiyat/hız oranı yapsalar bak onda ilk sıraları zorlarız. Adamlar çok taraflı.

 16. Yaşar Yaşar

  Ülkemizde internet hızından şikayetçi değilim. Ancak upload hızları yerlerde sürünüyor.

 17. Bu benim sonucum http://www.speedtest.net/my-result/4186013262 (10.20 Mbps Download, 0.66 Mbps Upload )

  Bu Polonya-Poznan'daki amcaoğlunun sonuçları http://www.speedtest.net/my-result/4176364174 ( 776.37 MB/s Download, 540.03 Mb/s Upload )

  ve Bir de Mb/s - Mbps çevirici.

  Şimdi nasıl enayi yerine koyulmaya çalışıldığımızı ve bizi nasıl uyuttuklarını düşünün.

  1. Ismail Ismail

   Gerçekten arada çok büyük bir fark var, zaten düşük hızlı internet kullanıyoruz birde AKK saçmalığı var.

 18. Bu ortalama hız sadece Ttnet için mi yoksa tüm internet sağlayıcıları için mi? Çünkü ben Superonline kullanıyorum rahat 50 mbps alıyorum bir çok tanıdığım da öyle ☺

 19. arkdaşlar biz dünyanın en hızlı internetini kullansak aklımız piçlikten başka birşeye çalışmaz ortalama 13-18 yaş grubu çoğunluk oyuna kafayı yorar..18-22 yaş grubu olmadık sitelere girmekle kendini yorar... 23- 28 yaşlar ise artık siteleri bırakıp canlı görüntü peşine koşar... 28-32 yaş arası evlenmek için kullanır... 32' den sonrası o kadar istelerde birşey yapamazlar... Ya onun için hızlı internete ihtiyacımız yok çok şükür bu internetimizde işimizi görüyor sağolsun... Biz en hızlı interneti kullanmaya biliriz ama dünya genelinde en pahalı benzini kullanan ülkeyiz.. Bu pahalılık da bizi 4, sırada olmamızı sağlıyor.. Ondan dolayı bana kimse internette 61, sırada yer alan türkiye bakın benzinde kaçıncı... Bunlara kafa yormaya bilene değmez...