Turkcell T40'ı yakından inceledik [Video]
Mobil

Turkcell T40'ı yakından inceledik [Video]

Bugün Turkcell ve Türkiye için önemli bir akıllı telefon olan Turkcell T40'ın tanıtımında bu yeni cihazı kısa bir süre için inceleme şansı da buldum. Cihazın teknik özelliklerini aşağıda bir kez daha paylaşıyorum ve incelememde genel olarak bu özelliklerden bahsettim ama Turkcell T40'ın deneyim  açısından T serisinin 1 milyon satış rakamını katlayabileceğini söyleyebilirim.

Cihaz hız ve uygulama açısından tatmin edici bir cihaz. Özellikle ileri seviye akıllı telefonları kullanmayanlar için pekala yeterli. Dokunmatik performansı da yeterince iyi. 5 MP kamerası çok iyi olmasa da hızlı ve bu cihaz için fena değil. Tasarımı ve malzemesi kalitesi de güzel.

Kod adı Gebze olan Turkcell T40, Genel olarak orta seviye Androidli telefon sınıfında yer alacağı için fazla eleştirmeye gerek yok. Zira telefonun en iyi hali Eylül ayında piyasaya çıkacak ve fiyat etiketi rekabet açısından T40'ın ne kadar etkili olacağını önemli ölçüde etkileyecek.

Bu noktada şu an için Turkcell'in tüm AR-GE'yi özel bir teşvik olmaksızın yaptığını ve Süreyya Ciliv'in de bu konuda BTK ve ilgili mecrilerden destek görme temennisinde olduğunu söyleyelim. Aslında Tayfun Acarer'in bu toplantıya katılması manen bir destek özelliği taşıyor ama en azından ülke ekonomisi açısından yapılacak bir teşvik cihazın fiyat açısından da daha uygun olmasını sağlayabilir.

 • Android 4.1
 • Qualcomm 8225 1.2 GHZ çift çekirdekli işlemci
 • 1 GB RAM, 4 GB Dahili Hafıza
 • 4.0" WVGA (480x800) LCD IPS Ekran
 • NFC, 136 gr ağırlık
 • 126mm x 64.8 mm x 10.85 mm
 • 1600 mAh pil, ~240 saat bekleme, 480 dakika konuşma süresi
 • 5 MP arka Kamera, (HDR Çekim Modu, Sıfır deklanşör gecikmesi, Yüz tanıma), 0.3 MP ön Kamera
Yorumlar (7)
 1. Bircan Cankya Bircan Cankya

  Video uygulaması videoda duruyor. Umarım tesadüftür.

 2. Önerilen maksimum saat hızı 1ghz olan bir işlemciyi neden 1.2de çalıştırmışlar anlamadım.

 3. Fırat türkiyede bazı sosyal medya mecraları akıllı telefon sınıfına bile koymamış T40'ı çekim dışında ayrıntılı inceleme fırsatın oldu mu? Özellikle 2012'de çıkmış olan ve eski olmasıyla eleştirilen Qualcomm 8225 işlemcinin Android 4.1 de ki performansını merak ediyoruz?

 4. Lenovoda resmi olarak 1-2 ay içerisinde pazara dahil olacak. Pazarda android ürünlerin ciddi rekabet seviyesinde olacağını kalitenin artıp fiyatların düşeceğini öngörebiliriz. Servis sağlayacıların çöp denecek cihazları 24 taksit yaparak çok yüksek rakamlara pazarlayarak ciddi kar edeceklerini de söyleyebiliriz. Ki bugüne kadar da öyle oldu. Üstüne teşvik almadan kendi imkanları ile yapıldığını söylüyorsunuz. Yaptıkları kapak tasarımını verip, çinde makineyi ürettirmek bi zahmet bunun içinde teşvik istemesinler.

  1. aynen.. ne üretimi, çinden bi telefon seçip kapağına bi turkcell logosu o kadar. turkcell'in benim dediği önceki telefonlarda da böyleydi. kapakların boyaları 1seneye kalmadan kalkıp arkasındaki gerçek marka neyse o çıkıyor :)

   komik :)

   biz yaptık demeyin bari..

 5. Nasıl türk malı olabiliyor aklım olmuyor ?

  Dokunmatik ve LCD panel baska bi firmadan alınıyor.

  anakart ve işlemci baska firmadan ?

  nasıl oluyor ?

 6. Berkay Berkay

  Arkadaşlar türkcell t40 siparişi verdim ve telefonu çok araştırdım bir arkadaşım önerdi onda lumia 520 varmış ve hiç beğenmiyormuş elimde kısıtlı para var sizce alsam iyi edermiyim? Görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri