Turkcell kod adı Gebze olan Turkcell T40'ı tanıttı

Turkcell kod adı Gebze olan Turkcell T40'ı tanıttı

Türkiye'nin önemli telekomünikasyon şirketlerinden Turkcell, yerli akıllı cep telefonu konusunda bir süredir beklenen açıklamayı bugün yaptı. BTK Başkanı Tayfun Acarer'in de katıldığı basın toplantısında kod adı Gebze olan yerli akıllı cep telefonu tanıtıldı.

İlk olarak sahne alan Turkcell CEO'su Süreyya Ciliv, sunumunda akıllı telefonların 2011 yılında masaüstü bilgisayarlar karşısındaki galibiyetine değindikten sonra Turkcell T serisi telefonların toplam 1 milyon adet satış yaptığını paylaştı. Turkcell'in tahminine göre bu satış 500 milyon TL'nin yurtiçinde kalmasını sağlamış.

Yerli telefona geçildiğinde Turkcell mühendislerinden Anıl Gül sahneye çıktı ve kod adı Gebze olan Turkcell T40'ı tanıttı.

turkcell-t40-ozellikler

Turkcell T40 Android 4.1 temelli ve teknik özellikleri şöyle;

  • Qualcomm 8225 1.2 GHZ çift çekirdekli işlemci
  • 1 GB RAM, 4 GB Dahili Hafıza
  • 4.0" WVGA (480x800) LCD IPS Ekran
  • NFC, 136 gr ağırlık
  • 126mm x 64.8 mm x 10.85 mm
  • 1600 mAh pil, ~240 saat bekleme, 480 dakika konuşma süresi
  • 5 MP arka Kamera, (HDR Çekim Modu, Sıfır deklanşör gecikmesi, Yüz tanıma), 0.3 MP ön Kamera

Qualcomm ortaklığıyla Turkcell mühendisleri tarafından tasarlanan ve kod adı Gebze olan akıllı telefon tasarım özelliklerinde Türk motiflerine yer veren belki de dünyanın bu konuda en renkli akıllı telefonlarından biri. Arka kapakta farklı görsel ve dokunsal tasarımların yanısıra müzik seslerinde de yine bize özel seslere yer verilmiş.

turkcell-t40-akilli-telefon

Turkcell T40 elbette Turkcell’in geliştirdiği işlemci ve ekranlarla geliştirilmedi ama endüstriyel tasarım ve Android yorumu açısından farklı olduğunu gösteriyor. Örneğin telefonda arama özellikleri arasında ‘çaldır kapat, “hızlı arama” gibi çeşitli özellikler yer alıyor.

Turkcell hizmetlerinin entegre edildiği Turkcell T40’ta ‘Mobil Asistan’ uygulaması sesli komutlara cevap veriyor. Hava durumu, trafik durumu gibi sorgularınıza sadece konuşarak cevap alabiliyorsunuz.

Qualcomm ortaklığının getirdiği avantajlardan biri Turkcell T40’ın SRSR sertifikalı Surround Ses kalitesine sahip olması ve kamerada kullanılabilecek

turkcell-t40-akilli-telefon

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer Türkiye’ye yılda 15-16 milyon telefon geldiğini söyledi. Bu yıl başında Türkiye’ye gelen akıllı telefonların oranı yüzde 40 imiş. Ancak Temmuz ayı itibariyle bu oran yüzde 54’e yükselmiş durumda. Ortalama fiyat da 150 dolardan 300 dolara yükselmiş durumda. Yani 5 milyar dolar değerinde her yıl ithal ediyoruz.

Yüzde 100 yerlilik tartışmasında ise Acarer, dünyanın her yerinde tüm donanım elemanlarının tek bir ülke tarafından üretilmediğini ve yazılımın öneminin giderek arttığını söyledi. Tamamen dışardan ithal etmekten ileri atılan her adımın olumlu olduğunun altını çizdi.

Soru cevap kısmında Süreyya Ciliv; üretimin Çin'deki üretiminin yanısıra Türkiye'de de üretileceğini söyledi. Türkiye'deki üretim tarihi ise 2013'ten önce olacak. Turkcell'in şebeke gücü olarak altını çizdiği çift taşıyıcı desteği Turkcell T40'ta bulunmuyor. Bu eksiklik fiyat dengesini kurmak için tercih edilmiş. Turkcell tablet konusundaki tüm stoklarını satmış ama fiyat rekabeti değerlendirilerek yeni adımlar atılacak.

Turkcell'in bulunduğu 9 ülkede de Turkcell T40'ın satışının yapılması planlanıyor. Yani ihracat yapılacak. Daha önce de T21 Belarus ve Kıbrıs'ta satılmış.

Anıl Gül de gelen bir soru üzerine daha önce yaşlılar için kolay kullanıma dönük bir arayüz geliştirdiklerini ve bu tür çalışmaların devam edeceğini paylaştı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.