Turkcell kod adı Gebze olan Turkcell T40'ı tanıttı
Mobil

Turkcell kod adı Gebze olan Turkcell T40'ı tanıttı

Türkiye'nin önemli telekomünikasyon şirketlerinden Turkcell, yerli akıllı cep telefonu konusunda bir süredir beklenen açıklamayı bugün yaptı. BTK Başkanı Tayfun Acarer'in de katıldığı basın toplantısında kod adı Gebze olan yerli akıllı cep telefonu tanıtıldı.

İlk olarak sahne alan Turkcell CEO'su Süreyya Ciliv, sunumunda akıllı telefonların 2011 yılında masaüstü bilgisayarlar karşısındaki galibiyetine değindikten sonra Turkcell T serisi telefonların toplam 1 milyon adet satış yaptığını paylaştı. Turkcell'in tahminine göre bu satış 500 milyon TL'nin yurtiçinde kalmasını sağlamış.

Yerli telefona geçildiğinde Turkcell mühendislerinden Anıl Gül sahneye çıktı ve kod adı Gebze olan Turkcell T40'ı tanıttı.

turkcell-t40-ozellikler

Turkcell T40 Android 4.1 temelli ve teknik özellikleri şöyle;

 • Qualcomm 8225 1.2 GHZ çift çekirdekli işlemci
 • 1 GB RAM, 4 GB Dahili Hafıza
 • 4.0" WVGA (480x800) LCD IPS Ekran
 • NFC, 136 gr ağırlık
 • 126mm x 64.8 mm x 10.85 mm
 • 1600 mAh pil, ~240 saat bekleme, 480 dakika konuşma süresi
 • 5 MP arka Kamera, (HDR Çekim Modu, Sıfır deklanşör gecikmesi, Yüz tanıma), 0.3 MP ön Kamera

Qualcomm ortaklığıyla Turkcell mühendisleri tarafından tasarlanan ve kod adı Gebze olan akıllı telefon tasarım özelliklerinde Türk motiflerine yer veren belki de dünyanın bu konuda en renkli akıllı telefonlarından biri. Arka kapakta farklı görsel ve dokunsal tasarımların yanısıra müzik seslerinde de yine bize özel seslere yer verilmiş.

turkcell-t40-akilli-telefon

Turkcell T40 elbette Turkcell’in geliştirdiği işlemci ve ekranlarla geliştirilmedi ama endüstriyel tasarım ve Android yorumu açısından farklı olduğunu gösteriyor. Örneğin telefonda arama özellikleri arasında ‘çaldır kapat, “hızlı arama” gibi çeşitli özellikler yer alıyor.

Turkcell hizmetlerinin entegre edildiği Turkcell T40’ta ‘Mobil Asistan’ uygulaması sesli komutlara cevap veriyor. Hava durumu, trafik durumu gibi sorgularınıza sadece konuşarak cevap alabiliyorsunuz.

Qualcomm ortaklığının getirdiği avantajlardan biri Turkcell T40’ın SRSR sertifikalı Surround Ses kalitesine sahip olması ve kamerada kullanılabilecek

turkcell-t40-akilli-telefon

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer Türkiye’ye yılda 15-16 milyon telefon geldiğini söyledi. Bu yıl başında Türkiye’ye gelen akıllı telefonların oranı yüzde 40 imiş. Ancak Temmuz ayı itibariyle bu oran yüzde 54’e yükselmiş durumda. Ortalama fiyat da 150 dolardan 300 dolara yükselmiş durumda. Yani 5 milyar dolar değerinde her yıl ithal ediyoruz.

Yüzde 100 yerlilik tartışmasında ise Acarer, dünyanın her yerinde tüm donanım elemanlarının tek bir ülke tarafından üretilmediğini ve yazılımın öneminin giderek arttığını söyledi. Tamamen dışardan ithal etmekten ileri atılan her adımın olumlu olduğunun altını çizdi.

Soru cevap kısmında Süreyya Ciliv; üretimin Çin'deki üretiminin yanısıra Türkiye'de de üretileceğini söyledi. Türkiye'deki üretim tarihi ise 2013'ten önce olacak. Turkcell'in şebeke gücü olarak altını çizdiği çift taşıyıcı desteği Turkcell T40'ta bulunmuyor. Bu eksiklik fiyat dengesini kurmak için tercih edilmiş. Turkcell tablet konusundaki tüm stoklarını satmış ama fiyat rekabeti değerlendirilerek yeni adımlar atılacak.

Turkcell'in bulunduğu 9 ülkede de Turkcell T40'ın satışının yapılması planlanıyor. Yani ihracat yapılacak. Daha önce de T21 Belarus ve Kıbrıs'ta satılmış.

Anıl Gül de gelen bir soru üzerine daha önce yaşlılar için kolay kullanıma dönük bir arayüz geliştirdiklerini ve bu tür çalışmaların devam edeceğini paylaştı.

Yorumlar (23)
 1. Kullanıp test eden varsa hız, uygulamaların işlevselliğin vs nasıl olduğu ile ilgili daha net bilgimiz olur.

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Şu yazımıza göz atabilirsiniz; https://webrazzi.com/2013/08/20/turkcell-t40/

 2. Gökhan Öğütcü Gökhan Öğütcü

  General Mobile Discovery ile Çin malı telefonların Türkiye pazarına girişi adına büyük gelişmeler sağlandı.

  GM Discovery kadar olmasa da iyi bir telefon bakalım Türkcell kaç liradan piyasaya sürecek.

  Benim tahminim 700 750 TL civarı bir bedel ile sunacaktır.

 3. Türkcell i tebrik ediyorum, bir başlangıç olsun, devamını daha disruptive bekliyoruz.

  1. Ibrahim Ibrahim

   T20 de başlangıçtı. Hala başlangıç seviyesindeler. KESİNLİKLE ALINMAZ. ALMAYIN ALDIRMAYIN ARKADAŞLAR 480x800 çözünürlük olmaz. GM discovery var üstelik koskoca rakip. 550 den aşağı gelmediği sürece uzak durun kesinlikle. CİDDEN diyorum bunu.

 4. Turkcell iyi bir adım atmış inşallah telefonu bir marka olarak yanse edip başarılı olabilir.

 5. En azından Facebook tarzı özgün bir arayüz beklerdim.

 6. Aviantis Aviantis

  Telefonu Çin'de yaptırdım

  Üstüne Gebze yazdırdım

  İçine Android gattırdım

  Süprüz süprüz süprüz yavrım

  1. Köstekli insanlar yorum yapmaya başlamış hemen. Kaç marka A'dan Z'ye tüm parçaları kendisi yapıyor ki? Nedir bu Türkiye'de yapılan her şeyi küçük görme sevdası. Dünyada başka millet yoktur ki bu kadar aşağılık kompleksine sahip olsun...

   1. adam çok doğru yazmış... yerli uydularıda gördük her bir parçası yabancı olan. ben de masaüstü bilgisayar toplayarak montajı yapabiliyorum bu bnm yerli bilgisayar yaptığım anlamına gelmez. parçayı kendin üretemediğin sürece bir adım ileri gidemezsin. zaten bu hükümet geldi geleli montajın adı yerli üretim oldu :))

   2. Sony Xperia Z10

    En yeni Sony yazılımlarını, güçlü Qualcomm® Snapdragon™ S4 Pro işlemcisiyle bir araya getirdik.

    Sony de en önemli unsur olan işlemci de aynı markayı kullanmış. Sony de mi toplama yapmış oluyor? Türk markalarını eleştirmek bir hastalık haline gelmiş. Hiç kimse annesinin karnından mühendis olarak çıkmadığı gibi hemencecik de mükemmel bir telefon yapılamaz. Yavaş yavaş öğrene öğrene yapılır.

    Önceki yorumumda da sordum. Dünyada kaç marka tüm parçaları, eksiksiz olarak kendi yapıyor? Apple bile ekranları başkalarına yaptırıyor. Eminim T40'ı HTC ya da Huawei yapsaydı iyi telefon denirdi :)

   3. bi insan bu kadarmı ülkesinin mallarını kötüler bu nasıl ülke sevgisi. adamlar yavaş yavaş ve hızlı hızlı ilerliyor. siz halen yok çinde üretildi yok bu var şu var sanki tüm telefon şirketleri kendi ülkesinde ürerim yapıyor.

  2. ne güzel de söylemişin :)

  3. Murat Biskin Murat Biskin

   %100 yerlilik diye birşey dünyanın hiçbir yerinde yoktur, hatta %50 bile yoktur. Android'i herkes kullanıyor.iPhone lar bile Çinde üretilmiyor birleştiriliyor.

   Zaten işlemciyi üreten ayrıdır, hafızası ayrıdır.Turkcell hiçbir parça üretmese bile sadece yazılım geliştirse yine bir iş yapmış olur, sabahtan akşama kadar laf edip hiçbir iş yapmayan ve Türkiyede yapılan her işle dalga geçenlerden bir farkı olur.

 7. Daha önceki T 20 modelinin gelişmişi ise şayet, hiç almayın, günah defteriniz kabarmasın.

 8. Serdar Emirci Serdar Emirci

  Günümüz insanları artık global çağın farkındalar bu nedenle sen urettiğin urunu local pazara yonelik yaparsan local pazara gore reklam yaparsan yani hedefin local olursa bir yıl sonra tum emeklerini çöpe gönderirsin.

  Biraz global düşünmek lazım.

  Artılar katmak lazım.

  Seni almam için bana bir neden göstermen lazım.

  Bunlar olmassa tutmaz.

 9. Anıl Yeni Anıl Yeni

  siri benzeri uygulama demo'su fena patladı. :)

 10. Çetin Akca Çetin Akca

  Çok güzel bir tasarım umarım başarılı olur türkiyeyi dünyada temsil etme gücüne sahip olur. İnşallah devamı gelir .büyüyen türkiye için büyük bir atılım

  TÜRKİYEYE HAYIRLI OLSUN

 11. görüntüsü çok şık ama almayı düşünmüyorum

 12. güzel bi cihaz olmuş. çok bilmişler, laf atanlar daha ne yapsınlar 1gb ram (iphone5 ile aynı) 1.2 ghz hız yine aynı. t40 500-700 tl arası fiyatta çıkacak iphone5 2,000 tl. bi düşünüp yazın.

 13. Enver Gökmen Enver Gökmen

  güzel bir adım ama bu kadar korkak olup hep alt segment cihazlar üretme sevdası neden? Biraz daha orta ve üst grup telefonlar çıkartsa fiyat 1000-1200 civarında olsa mesela. fiyat performans olarak tercih edilebilirdi.

  Ancak bu şekilde aile telefonu olmaktan , yaftalanmaktan öteye geçemez. Yani hiç bir karizması olmaz bu telefonların. Süperonline yanında yada tarifeye ek satışlar dışında tercih etmek için bir sebep göremiyorum.

 14. Burcu Burcu

  çok güzel telefon yarin allah kısmet ederse alıcam :D

 15. Nurettin Nurettin

  Ne kadar güzel basari türkiyenin parasi türkiyede kalacak bunun gibi daha büyük basarilar yapilmasi gerek mesala yerli arac siz düsünün araca parasini nekadar türkiyede kalacak birde avrupadada satilacak zamanla yani Türkiye her zaman kendi markasini cikarmasi gerek marka yapmak icinde ucuz iscilik kalitesinde yapmacak en iyi kosullara göre cikarmasi gerek müslüman vatandaslarda türkiyeden bunlari satin almasi gerekiyorki daha iyileri ciksin saygilar