Google ve Microsoft’un YouTube kavgası büyüyor
Mobil

Google ve Microsoft’un YouTube kavgası büyüyor

Microsoft ve Google pek çok alanda rakip olabilirler ama bu rekabet birbirlerinin ürün ve hizmetlerini kullanmadıkları anlamına da gelmiyor. Örneğin Microsoft, kendi mobil işletim sistemine sahip olanların Google’a ait YouTube’u kullanabilmeleri için özel bir uygulama geliştirmişti. Gerçi ilk seferinde işler pek iyi gitmedi. Google’ın itirazları sonucunda Microsoft uygulamayı geri çekmek zorunda kaldı.

Mayıs ayında gerçekleşen bu olayın ardından Microsoft, YouTube uygulamasını Google’ın da itirazlarını dikkate alarak baştan aşağı yeniledi ve bu hafta başında tekrar yayınladı. İlk başta her şey yolunda görünüyordu ama aradan sadece 2 gün geçtikten sonra Google, Microsoft’un uygulamasını YouTube’a erişimini bir kez daha engelledi.

Bu kez Microsoft’un da yanıtı oldukça sert oldu…

Aslında sorunun temeli Google’ın, Microsoft tarafından YouTube uygulamaları için belirlemiş olduğu kurallara uymadığını iddia ediyor olmasında yatıyor. Google tüm geliştiricilerin hazırladıkları YouTube uygulamalarının aynı standartlara uygun olmasını istiyor. Bu standartlarsa bağımsız geliştirici için de, Microsoft için de aynı.

HTML5 kavgası

Örneğin Google, YouTube uygulamalarının sadece HTML5 ile yazılmış olmasını istiyor. Her hangi bir mobil işletim sisteminin kendi (native) programlama dili ile kodlanmış YouTube uygulamalarını ise kabul etmiyor. Bu duruma istisna olan tek bir şirket var, o da Google’ın kendisi. Google’ın geliştirdiği YouTube uygulamasının hem Android, hem de iOS sürümleri, işletim sistemlerinin kendi programlama dili ile hazırlanmış durumda.

Microsoft bu talebe olumlu yanıt veremedi çünkü Windows mobil işletim sisteminin var olan sürümü HTML5 desteklemiyor. Fakat sonraki sürümlerde işletim sisteminin HTML5 desteğine kavuşması durumunda uygulamayı HTML5’e taşıyacağını söyledi. Google ise bunu kabul etmedi.

Google’ın memnun olmadığı tek konu bu da değil. Microsoft’un YouTube uygulamasının markayı doğru şekilde yansıtmadığını ve reklamları olması gerektiği gibi göstermediğini de söyledi. Reklam gösterimi Mayıs ayındaki ilk krizin de en önemli pürüzlerinden biriydi. Bu sürümde Microsoft artık reklamları gösteriyor ama gösterme şekli, Google’ın arzu ettiği gibi değil. Sonrasında YouTube’daki olası bir yapısal değişiklik sonrasında reklam gösterimlerinde sorun çıkma ihtimali olabileceğini düşünüyor.

Microsoft adeta meydan okudu

Tüm bunlara rağmen Microsoft sonunda konuyu daha fazla uzatmadı ve uygulamayı Google’ın memnun olmadığını bildiği hali ile yayınladı. Sonuç: YouTube uygulamasının bir kez daha engellendi.

Bunun üzerine Microsoft’un avukatlarından David Howard, şirketin blog’unda “Google’ın açıklığının sınırları” başlıklı bir yazı ile bu durumu sert bir şekilde eleştirdi. Howard yazısında Google’ın HTML5 dayatmasına öncelikle kendisinin uymadığından bahsediyor.

Google’ın gerçekleşmesi mümkün olmayan kurallar dayattığını ve bunu da bilinçli olarak yaptığını söyleyen Howard, bu bahanelerin hepsinin zorla üretilmiş bahaneler olduğunu iddia etti. Google’ın kullanıcılara kalitesiz bir YouTube tecrübesi sunulmasını istemediğini söylemesine de değinen Howard, “Google eğer gerçekten kullanıcıların beğenerek kullanacakları bir YouTube uygulamasına kavuşmasını isteseydi, bizi sürekli engellemeye çalışmak yerine bunu yapmamıza imkan verirdi” diye konuştu.

Microsoft ve Google arasındaki bu tartışma kolay kolay bitmez. Peki siz bu durumu nasıl görüyorsunuz? Bu durumda sizce Microsoft mu, yoksa Google mı haklı?

Yorumlar (22)
 1. Ömer Faruk Ömer Faruk

  Yazılacak uygulamayı yönetebilmeye devam etmek için html5 uygulama istediği açık Google'ın. Bununla beraber Windows Phone tarafında iyi bir youtube uygulaması olmaması da işlerine gelir, Windows Phone bir çelme diye bakılabilir. :)

 2. Aynı durum microsoft tarafından yapılsa google ne yapardı acaba?

 3. Fırat Yalavuz Fırat Yalavuz

  windows mobile'in html5 desteklemedigi mi soyleniyor bu yazida yoksa ben mi yanlis anladim. Kaynagi nedir bu haberin?

  1. Ozan Karadağ Ozan Karadağ

   http://mobilehtml5.org/ burdan konuşalım birde isterseniz?

 4. Ozan Karadağ Ozan Karadağ

  Türk mantığıyla yaklaşmak gerekirse ''iyilikten maraz doğar'' diye bir atasözümüz var. Google'ın herhangi bir microsoft yazılımını kullanırken bu denli radial ve pervasız davranması durumunda, aynı avukatlar *çıkarlarımızı gözetiyoruz efenim diyerek davalar açardı. Kendi yarattığı servis ve mobil işletim sistemi üzerinde google'a kimse neyi/nasıl kullanması gerektiğini dayatamaz ve bunu eleştirmesi de saçmadır. Microsoft'un çıkarlarına dayalı bu ağlak tavırları bir çok davada görülmüş ve ezberlenmiş hallerdir. Google'ın yaklaşımınıda yumuşak buldum, daha sert müdahale etmeliydi. HTML5 konusunda microsoft'un çıkar gözeterek işletim sisteminde destekletmemesi ve ileriki versiyonlara koyması, microsoft'un kendi çıkarına bir harekettir, google'ın dayatmasıda kendi çıkarına, youtube google'ın bünyesinde olduğuna göre, microsoft haksız, çıkarcı ve kötü niyetlidir.

 5. Al birini, vur ötekine. Google, eski MS gibi davranıyor. MS de sürüden kovulan alfa erkek gibi bir yolunu bulup geri dönmeye çalışıyor ama olmayacak tabi. Yeni bir şirket gelip Google'ı sürü dışına ittiği zaman, onun ağlamalarını da okuruz.

  1. Ömer Aykol Ömer Aykol

   MS nereye gitti de geri dönmesi gerekiyor? Android platformundan bile en yüksek pay sahibi konumunda şuan.Apple da hisseleri var vs. Ms tek başına tekel bir şirket binlerce yazılım pantenti var şuan da piyasa da olan her telefondan para kazanıyor.

   1. Omer Faruk Omer Faruk

    Dostum, arkadaşın dediğini çekip çekiştirip tartışma çıkarmanın anlamı yok. Haklı, çünkü microsoft'un kendisine ait pazar payının yeni sektörlerde bulunmadığının ve düştüğünden bahsetmişti. Şu patent savaşları da ancak bizim çenemizi yorar zaten. Elinde patent olması şirketi sonsuza dek yaşatmaz, elindeki patentler onu 20 yıl korur. Yeni teknolojileri geliştiremediği, yeni patent alamadığı zaman 20 yıl maksimum ömrüdür o firmanın...

   2. Olaya sizin belirttiğiniz açıdan bakamayacağım kusura bakmayın. Sorunun temeli, MS'in dünyanın gittiği yeri doğru biçimde görememesi ve artık kullanıcı trendlerini destekleyen (hatta belirleyen) çözümler sunamaması. Bunun sonucu olarak da MS geride kalmış durumda. Bir düşünün bakalım son 4-5 yılda hangi teknoloji trendinde MS belirleyici oldu? Yapabildiği tek şey rüzgar oluştuktan sonra pozisyon almaya çalışmak. Örneğin en son Windows 8'e bakın, tam bir fiyasko oldu.

 6. Konuya Google açısından bakarsak az çekmedi Microsoft'tan şimdi acısını çıkartıyor:) şaka bir yana Microsoft zamanında internet dünyasında kendi standartlarının kullanılmasını isteyen ve bunu kullanıcılara en çok dayatan firmalardan biriydi. Microsoft açısından baktığımızda iyi niyetli isteklerde bulunuyor haklı sebebleri var ama google'ın bakış açısının kolay kolay değişeceğini sanmıyorum bakalım ne olacak :)

 7. Bence bu tarz noktalarda kutuplaşmak yanlış olur. İkisinin de haklı ve haksız tarafları var.

 8. Ersin Eroğlu Ersin Eroğlu

  Google top benim, ben oynamazsam oynatmam diyor. Bence gayet normal.

 9. Google Microsofta zarar vermek için yapmış gayet açık

 10. Sonuç Google'ın lehine olacaktır:)

 11. Bir yazı vardı, "google ı kim durduracak" diye, gerçekten bütün rakiplerini yeniyor. İlerde pazarın tek sahibi olabilir, rekabet biterse gelişme ve ucuzluk da biter. Dolayısıyla şu an gönlüm Apple ve MS'den yana.

  MS , eleştirdiği şeyin alasını yıllardır yapıyor hatta ciddi para ayırdıkları teknolojileri sadece windows'a çıkardıkları için bir çok proje battı mesela silverlight.

  Bu konuda bence MS haklı çünkü mükemmel bir HTML5 uygulamanız olsa bile , işletim sistemine gömülü olarak çalışan doğal(native) bir uygulamanın tecrübesini, hızını kullanıcıya veremezsiniz. En temelde HTML5'te bildirim(botofication) dahi yok, nasıl mücadele etsin?

 12. Microsoft youtube'a prim yaptıracağına artık alternatif bir video şirketine, kendi video hubına yatırım yapsa daha makul bir iş yapar bence..

 13. Google haklı, zaten tıpkı NOKIA gibi er yada geç ölecek olan windows mobile'ın ölümünü hızlandırma çabası, Android'in pazar payından çok küçük de olsa kimsenin pay almasını istemiyor, tüm güçlerini Apple saflarına çekerek savaşmak daha az dikkat dağıtıcı olacak Google için.

 14. Saim Daim Saim Daim

  YouTube'a ayakkabılarıyla girdiler. -Google

 15. Websaati Websaati

  Yıllarca web tasarımcılara kendi stardartlarını dayatmaya çalışan microsofta iyi bir dayatma olmuş.. Microsoft her üründe bize dayatmaya çalışyor.. Standartlara uysun yoksa gün gelecek onun için program yazan yazılımcı kalmayacak ben dahil..

 16. Google'ın bu tavrı çok haklı bence. Web'le ilgilenenler iyi bilir microsoft'un hiçbişey desteklemeyen explorer'ını html5'i geçtik css desteği bile sınırlı olan bir sistem. Microsoft hala eski kafa benim dediğim olur modunda. Devir açık kaynak devri. Ve bu gelişmeler sonucunda html5 desteklemeyen bir sisteminiz varsa bundan utanıp yerinize oturmalısınız.

 17. HAHAHHA

  Bu daha başlangıç. Google'ın MS için daha güzel planları vardır eminim:))))

  Microsoft her geçen gün daha hızlı artan mobil popülasyonu Türkiye de IPV6' nın çıkışı ile daha da artacak. Bence MS için kafa yoracağınıza Android ve Linux tabanlı gömülü yazılımlar üretmeye kafa yorun.

  MS bir hastalıktı kurtulmaya çalıştığımız ve ilacı bulundu.

 18. Kusura bakmayın ama ms kendi uygulamalarını android den çekse android *** gibi ortada kalır