Twitter eğitim firması Marakana’yı satın aldı, Twitter Üniversitesi’ni başlattı
Eğitim

Twitter eğitim firması Marakana’yı satın aldı, Twitter Üniversitesi’ni başlattı

Geçtiğimiz birkaç aydır Marakana adlı açık kaynak kodlu eğitim firması ile birlikte bir şirket içi eğitim programı üzerinde çalışan Twitter, bu süreçten o kadar etkilendi ki sonunda Marakana’yı satın almaya karar verdi.

Teknik konularda eğitim veren Marakana, Twitter’ın mühendislik ekibine katılacak ve bu ekibin eğitimlerini sağlayacak olan Twitter Üniversitesi’nin temelini oluşturacak. Twitter Üniversitesi, şirket içerisinde mühendislere verilen pek çok farklı eğitimi tek bir çatı altında toplamanın yanı sıra daha sistemli bir hale sokacak.

Daha da güzeli, Twitter bu üniversite için hazırlanan içeriklerin bir kısmını herkesin kullanımına açmayı planlıyor…

marakana-logoGelişmeyi duyuran blog yazısında Chris Fry, Marakana’nın kurucuları Marko Gargenta ve Aleksandar Gargenta’nın eğitim konusundaki yaklaşımları ve girişimci liderliklerinden çok etkilendiklerini söyledi. 2005 yılında kurulmuş olan Marakana’nın web sitesinde yer alan duyuruda da girişimin kurucuları Twitter’a katılmaktan duydukları heyecanı dile getirdiler.

"Mühendisler için en iyi çalışma ortamı"

Bu hamle Twitter’ın nitelikli iş gücünü sürekli geliştirmesini sağlamanın ötesinde, firmayı bu profile uygun yeni adaylar için daha cazip kılıyor olması açısından da önemli. Blog yazısında yer alan “Twitter’ın mühendisler için dünyadaki en iyi çalışma yeri olmasını istiyoruz” ifadesi de zaten bunu çok net bir şekilde ortaya koyuyor.

Bilişim dünyasında nitelikli iş gücü önemli bir sorun olma özelliğini koruyor. Bu durum sadece teknolojide dünyanın önde gelen ülkesi ABD ile sınırlı değil, dünyanın teknoloji üreten veya üretmek isteyen her yerinde aynı. Nitelikli iş gücü ise ancak nitelikli ve sürekli eğitim ile mümkün olabilir. Bu alandaki tüm firmalar Twitter gibi üniversite kurmasalar da, kendi kapsamlarında eğitimi düzenli hale getiremeyenlerin uzun vadede geriye düşeceğini tahmin etmek de zor değil…

Siz de dilerseniz Twitter Üniversitesi’nin herkese açık paylaşımlarını @twu hesabından takip edebilirsiniz.

Yorumlar (5)
  1. “Twitter’ın mühendisler için dünyadaki en iyi çalışma yeri olmasını istiyoruz”. Bu cok ilgi cekici :)

  2. Fatih Çetin Fatih Çetin

    facebook ve google'nin imkanları daha çok twiiter'im biraz daha yol alması gerekir. Ayrıca şuanlık büyük firmalarla yarışması biraz zor.

  3. Twitter bu yıl içerisinde geleceğe yönelik önemli adımlar attı, sürekli yükselen bir grafiği var. Bence Facebook ve Google için korkulması gereken bir şirket. Akıllıca bir yatırım

  4. İyi bir mühendis her zaman kendini geliştirebileceği ve manevi yönden tatmin olacağı bir ortamı arar, para herşey değildir. İyi bir firma da bu yönde adım atarak mühendislerinin son teknolojiyi öğrenmesini kolaylaştırır ve böylelikle hem elindeki iyileri tutar hem de mühendislerini geliştirir. Sektörde bazı patronlar var, adam Bangledeş'ten mühendis getirmenin planını yapıyor, iyi iş çıkaracağını sanıyor..

  5. Barış Ünver Barış Ünver

    Ülkemizde ise yatırımcılara online eğitim ve online sınav fikriyle gittiğinizde bir dayak yemediğiniz kalıyor.