ABD, Bitcoin’i mahkeme kanalı ile anlamaya çalışıyor

ABD, Bitcoin’i mahkeme kanalı ile anlamaya çalışıyor

İnternetin para birimi Bitcoin kimilerine göre “internetten sonraki en büyük icat”, kimilerine göreyse büyük bir risk. Siz hangi şekilde düşünüyor olursanız olun, içerisinde bulunduğumuz çağın, finans merkezlerinin denetiminin dışında bir ekonominin oluşması için gerekli pek çok koşulu sağladığını kabul etmek gerekiyor.

Teknolojinin ulaştığı seviye bireylerin küreselleşmenin önemli aktörleri haline gelmesini sağlarken, Bitcoin gibi geleneksele meydan okuyan pek çok farklı model de ortaya çıkmaya devam edecek. Bu sırada var olan düzeni korumak ve sürdürmek refleksine sahip olan devletler de kendilerini bu değişen yapıları kontrol etme zorunluluğunda hissediyorlar.

Örneğin ABD şu sıralarda Bitcoin’i anlamaya çalışıyor. Fakat kendine has yöntemlerle…

20 kadar firma ve yatırımcıya mahkeme celbi

Kullanımdaki hacmin artması ile birlikte New York maliye departmanının radarına giren Bitcoin, şu sıralarda mahkeme önünde yetkililerin merak ettiği soruları yanıtlamak durumda. Tabi ki Bitcoin’in merkezi bir yönetimi olmadığı için bu şekilde bir muhatap bulmak mümkün değil. O yüzden de New York maliyesi Bitcoin ekosisteminin bir parçası olan firmalar ve yatırımcılardan bilgi istiyor.

Bitcoin ile uğraşan şirketlerin eyaletteki para aktarma kanunlarına uymadığını düşünen departman bu konuda yeni yasalar hazırlamaya karar vermiş, fakat Bitcoin’i yeterince tanımadığı için ekosisteme yakın olduğu bilinen 20 kadar firma ve yatırımcıdan görüş alınacak. İlginç olan ise bu süreç örneğin bir sektörel bilgilendirme toplantısı ile değil, mahkeme kanalı ile sürdürülecek.

Celp gönderilen tanıdık isimler

Wall Street Journal’ın haberine göre mahkeme celbi gönderilen firma temsilcileri ve yatırımcılara Bitcoin’in para aklama, tüketici hakları ve yatırım stratejileri gibi konulardaki olası sorunlara karşı ne gibi önlemler alındığı sorulacak. İddialara göre mahkeme celbi gönderilen isimler arasında Marc Andreessen ve Winklevoss kardeşler gibi internet sektöründe yakından tanınan isimler de yer alıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan New York maliye departmanı başkanı Benjamin Lawsky, Bitcoin için şunları söylüyor: “Eğer sanal para birimleri uyuşturucu trafiği yapanlar ve diğer suçlular için sanal bir vahşi batı ortamı olarak kalmaya devam ederse, bu sayede ülkemizin ulusal güvenliğini tehlikeye sokmakla kalmaz, yasal bir iş olarak sanal para birimi sektörü için de bir tehlike haline gelir”.

Peki siz sanal vahşi batı ve Bitcoin ilişkisi ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.