Peki ya Steve Jobs, Apple’dan hiç kovulmasaydı?
Genel

Peki ya Steve Jobs, Apple’dan hiç kovulmasaydı?

Konuk yazarımız Ömer Ekinci, Desnet Bilişim Yönetici Ortağıdır.

steve-jobsO neredeyse her detayını bildiğimiz meşhur hikaye...

O esrarengiz adam, sahneye sessizce çıkıp etkileyici bir konuşma sonucu yeni ürününü çıkardığında, ürün her ne olursa olsun günler içinde milyonları mağazaların kapısında sıraya dizeceğinden neredeyse emin olunan adam, belki bir sihirbaz...

Önümüzdeki günlerde vizyona girecek olan ve Ashton Kutcher’in Steve Jobs karakterini canlandırdığı "jOBS" filmi öncesinde biraz farklı açıdan bakarak Steve Jobs’ın hayatından önemli bir dönüm noktasını çıkarmaya çalışacağım.

Steve Jobs filmi içinde de çok net bir şekilde en trajik anlardan birini oluşturan, yönetim kurulu tarafından şirketin yönetiminden uzaklaştırılması, ya da bizim söylemeyi daha ilginç bulduğumuz şekliyle “Steve Jobs’un Apple’dan kovulması” idi.

Ya Steve Jobs Apple’dan kovulmasaydı? Ya böyle bir süreç hiç yaşanmamış olsaydı? Her şey daha stabil gitseydi, sizce Apple bugünkü (ya da en azından Jobs’ın bıraktığı) halinde olur muydu?

Steve Jobs’un kendi kurduğu şirketin yönetiminden gönderen yönetim kurulunun aldığı kararı, 10 yıl sonra işlerin kötüye gitmesiyle Jobs’un geriye dönmesinden dolayı yanlış bir karar olarak nitelendirebiliriz. Başlıktaki sorunun, “Ya Jobs hiç kovulmasaydı?” sorusunun cevabını hiçbir zaman bilemeyeceğiz ama Jobs’ın tutkuyla bağlı olduğu şirketinden 10 yıl uzak kalmasıyla, dönüşünden sonraki muhteşem Apple markasını ortaya çıkarması arasında mutlaka bir bağlantı var.

Nedir bu bağlantı?

Bu bağlantıyı çözebilmek için farklı kanaldan gidelim; kendi kurduğu şirketten kovulan, ortakları tarafından uzaklaştırılmış çok yakın bir arkadaşım var. O günlerde dünya üstüne çökmüş gibi hissettiğini, bugün gibi hatırlıyorum. Mahvolmuştu, hayatının bittiğini düşünüyordu. “Nasıl olur?”, “Bunu bana nasıl yaparlar?”, “Ama o şirketi ben kurdum” cümleleri parende atıyordu zihninde. Gözleri bir yerlere dalıyor, gözlerinin daldığı o yerlerde hayalgücünün de yardımıyla ortaklarına muhtemelen iyi bir ders veriyordu.

O süreç arkadaşıma çok şey öğretti, çok geliştirdi, o süreçte yaptığı hataları kafasında oynatıp oynatıp başa sarıyordu. Kendini tamamlama ve öğrenme sürecine girmişti.

Sürecin sonunda (ki bu aslında bitmeyen bir süreç) gözlerinden hırs perdeleri kalktığında aslında o şirketten kovulmuş olmanın büyük bir şans olduğunu görmeye başladı. Daha da ilginci, o kurduğu şirketin, esneyebilen, büyüyebilecek bir iş olmadığını görmeye başladı. Oradaki deneyimiyle, çok daha güçlü bir ortaklıkla, çok daha vizyonu geniş bir iş kurdu, 2-3 yıl içinde 50 ülkeye ihracat yapan bir şirketin ortağı olduğu bir konuma geldi. Bugün çok daha mutlu. Gelişime çok daha açık bir işi ve çok iyi bir ortaklığı var.

Kovulmuş olmak, Jobs’a Apple’a olan tutkusunu arttırdı. Bir kere kaybetmiş olmanın verdiği iç motivasyonla “kurduğu şirkete” değil, “kendisine bir şans daha vermiş olan şirkete” geri döndü Jobs.

Girişimci, kurduğu şirket için kendisini bir lütuf olarak görmeye başlayınca faydası azalıyor. Girişimci, kurduğu şirketi kendisine verilmiş bir emanet, bir lütuf gibi görüp ona sıkı sıkıya sarıldığında önüne geçilemez bir tutku çıkıyor ortaya.

Girişimcilerin kendilerine sorması gereken önemli beş soru var, benim de kendime sık sık sorduğum.

 • Sen kendinin patronu olsaydın, senin gibi bir çalışan ister miydin?
 • Sen kendinin ortağı olsaydın, senin gibi bir ortak ister miydin?
 • Yatırımcı olsaydın, kendine yatırım yapar mıydın?
 • Bu şirketin başında senin yerine başkası olsa, işler daha iyi mi, daha kötü mü olurdu?
 • Çalışanlarının yerinde olsaydın, senin gibi bir patron ister miydin?

Bu soruların hepsine gönül rahatlığıyla “evet” diyebiliyor olmak büyük başarı.

Ya Steve Jobs, Apple’dan hiç kovulmasaydı? Ya şirketinden ayrı kalmanın acısını hiç yaşamasaydı? Ya bu motivasyonla kendini güdüleyip, her gün, her saat, her an “Neyi, nasıl farklı yapardım”ı düşünmeseydi. O zaman bu denli devasa bir marka, bu denli hayranlık uyandırıcı bir Jobs efsanesi doğacak mıydı?

Bilmiyoruz, bildiğimiz tek şey başarıya giden yolun başarısızlık taşlarıyla döşeli. Yeter ki, içimizdeki Jobs, doğru adımı atmayı, yanlış yöne gittiğimizi çabuk fark edip doğru yöne dönebilmeyi, hatalardan ders almayı bilebilsin.

Yorumlar (21)
 1. Peki Steve Jobs hiç olmasaydı ?

 2. Blogger Temaları Blogger Temaları

  "Daha iyi olabilmesi için kovulması gerekiyordu" gibi bir şey olmuş.

 3. ordaki 5 soru her girişimcinin kendine sık sık sorması gereken sorular. Özellikle girişimciler için çok önemli olan yatırım sorusuna samimi bir şekilde evet diyebiliyorsa o girişimcinin ve girişimin geleceği vardır. Zira yatırım yapan kişiler diğer sorulara evet diyebilecek girişimlere daha rahat yatırım yapabiliyor.

 4. Umut Mavi Umut Mavi

  Teşekkür ederim. Keyifle okudum.

 5. Kurucu olan bir kişi şirketten nasıl kovulur hâlâ anlamış değilim? Onun sirketteki hisseleri mi alınır? Yoksa hisseleri alinmayip sadece sirket icinde yer verilmeyecegi mi söylenir? Ya da hisseleri de alınıp gönderilir mi?Eger son söylediğim ise nasıl olur. ??

  1. Aslinda sirketten kovulmuyor, yani sirketten atilip elindeki hisselerin yada paranin alinmasi gibi birsey söz konusu degil, sadece yönetim kurulundan atiliyor. Anonim sirketler yada Holdingler Amerika kanunlarina göre (Türkiye'de de bu böyle) br yönetim kurulu tayin etmek zorundadir, bu grup sirket üzerindeki herhangi konuda oy birligine varirsa istedigini yapar. Jobs'un basina gelende bu aslinda, ama sirketten atilsada kari bölüsmeye devam ediyordu.

  2. Saim Daim Saim Daim

   Bunu bir liderin bir ülke kurduğunu, sonra bu ülkeye seçim sistemi getirdiğini ve sonra bir seçimde başka birinin kazanıp makama geldiğini düşün.

   Tabii ABD'de muhtemelen buradaki aile şirketleri gibi monarşik yapılardansa daha profesyonel olunmasının bir sonucudur. Mesela Apple burda olsaydı şirketin başına ya Steve'in karısı, ya da çocukları geçerdi...

 6. "Girişimci, kurduğu şirket için kendisini bir lütuf olarak görmeye başlayınca faydası azalıyor."

  Çok güzel bir tespit.

 7. Tek kelimeyle HARIKA bir yazi...

 8. "Hayatta yaşadığımız her şeyin bir sebebi var." cümlesinin çok güzel bir örneği olmuş gerçekten.Keyifle okunulası bir yazı.Teşekkürler.

 9. Osman Faruk Osman Faruk

  Oradaki 5 sorunun cevabı steve jobs için bile evet değildi. Çalışanların onun gibi bir patrondan ne kadar memnun olduğu ve diğer ortakların onun hareketlerinden ne kadar memnun olduğu tartışılır. So, listeleri salla, hatalarından ders al, inandığın işi yap.

 10. Kenan Öztürk Kenan Öztürk

  Kardeşim tebrik ederim güzel bir yazı olmuş,aslında kaybetmenin ve yenilginin hırsı ile bir çok başarı örnekleri var.Jobs bunlardan biraz daha şanslı ve daha çalışkan olduğu için şu an hala konuşuluyor.

 11. Fatih Öz Fatih Öz

  yine ömer ekinciden yine müthiş bir yazı

 12. Ayrıca şu Jobs filmi çıksada izlesek.

 13. benim hiç böyle arkadaşım yok. benim hiç Nevzat Demir le pazar koşum yok. benim herkesin sahip olduğu yüzlerce şirket gibi bir şirketim yok. benim 50 ülkeye ihraç edilen ama adını sanı duyulmayan bir teknoloji ürünü şirketim yok. ben niye girişimci değilim? network işini abarttıkça abarttınız? Kendni iyi pazarlayanlar pazarlamacılara ne zamandır girişimci deniyor

 14. Saim Daim Saim Daim

  Ben de bunu düşünmüşümdür. Steve Jobs'un kovulması ve geri alınması arasında 10 yıl fark var. Biri çıkıp da 10 yılda Steve hiç değişmedi dese, şüphelenirim.

 15. Nurettin Nurettin

  sorular çok doğru güzel bir yazı olmuş

 16. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Bence artık baymış jobs yazılarından birisi olmuş. Herkesin bildiği sıkıcı bir yazı. bu olayı daha fazla dramatize etmeye gerek yok. Kişisel gelişim kitaplarına uygun bir yazı.

 17. Faruk Üstün Faruk Üstün

  Ne olacağınız bilemezsiniz.

  Belki Jobs, çok daha yenilikçi bir dahi'nin önünü kesti.

  Aynen Edison'un, Tesla'nın önünü kestiği gibi.

 18. Çok iyi yazı,kendimize sormamız gereken durum değerlendirmeleri.

  Kutlarım..

  Yatırımcı olsaydın, kendine yatırım yapar mıydın?

 19. Hesas Hesas

  Aynı sekilde facebook sirketi ortagı genç Mark da kovulsa 10 yıl deil de 6 yıl boyunca facebook sirketinden uzak dursa aynı steve sekilde tıpkı apple lı buyutup cag atlatıgı gibi facebook da olabilirmi sizce? Belki olsaydı böyle birsey belkide facebook bir site yerine bir telefon'tabled veya olayı cok farklı yapıp elektronik deilde bir giyim markası veya bir spor takımının hisesine ortal