BTCTurk.com Bitcoin tabanlı yeni bir ödeme sistemi geliştiriyor [Röportaj]

BTCTurk.com Bitcoin tabanlı yeni bir ödeme sistemi geliştiriyor [Röportaj]

Dijital veya şifrelenmiş para birimi olarak adını duyuran Bitcoin, günden güne daha geniş kitlelere yayılmayı başarıyor. Türk lirası bazında Bitcoin alım-satımı yapan BTCTurk.com de kısa süre önce bu yeni sistemin ülkemizdeki temsilcisi olarak adını duyurmuştu.

Geçtiğimiz günlerde Bitcoin odaklı haberler yapan CoinDesk'e de konu olan BTCTurk'ün kurucularından Emre Kenci sorularımızı yanıtladı.

Fırat Demirel: Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Emre Kenci: Kurucu ortağım Gökhan Alaybeyoğlu çeşitli bankalarda çalıştıktan sonra en son Fiba Holding Finans Başkanlığı görevinden ayrıldı. Haziran ayı başında BTCTurk’ün kurulumunda genel müdürlük görevini aldı.

Ben de daha önce farklı internet girişimlerinde ve bilgi teknolojileri ile ilgili pozisyonlarda görev aldım. Teknoloji ve pazarlamadan sorumlu genel müdür yardımcısıyım.

F. Demirel: Bitcoin dünyasına nasıl adım attınız?

E. Kenci: Bitcoin’e yaklaşık 2 sene kadar önce başlayan ilgimiz bir süre sonra madencilik yapmaya başladıktan sonra daha da arttı. 2013 yılı başında ise Türk Lirası ile Bitcoin alım satımının yapılabildiği bir platform kurmaya karar verdik.

F. Demirel: Bitcoin’i özellikle BTCLondon ile daha fazla gündeme getirdik ama Bitcoin'i ve BTCTurk’ü en basit şekilde açıklayabilir misiniz?

E. Kenci: Sanırım Türkçe seslendirmesini yaptığımız aşağıdaki video Bitcoin'i en iyi şekilde anlatıyor. BTCTurk ise basitçe kullanıcıların TL kullanarak Bitcoin alıp satabildikleri bir platform. Müşterilerimiz ister Bitcoin’lerini sitemize göndererek TL’ye çevirebilir isterse bize TL göndererek Bitcoin satın alabilirler.

F. Demirel: Bitcoin nezdinde henüz dijital (şifrelenmiş) para birimleri için yasal prosedürler düzenlenmiş değil. BTCTurk’ü kurarken neden KKTC’yi seçtiniz?

E. Kenci: Türkiye’de henüz Bitcoin ile ilgili herhangi bir düzenleme bulunmuyor. Bitcoin konusunda KKTC’de görüşmelerimiz oldu. Ekonomi ve ticaret bakanlıklarında onay aldıktan sonra şirketimizi KKTC’de kurmaya karar verdik. İleriki aylarda Avrupa bölgesine hizmet vermek amacıyla Maltada da bir 'exchange' açacağız. Ayrıca Türkiye’deki düzenlemeleri de yakından takip ediyoruz.

F. Demirel: Türkiye’de Bitcoin’e ilgi var mı peki? Şu anda kaç üyeniz var?

E. Kenci: Türkiyede Bitcoin’e ilginin beklediğimizden daha fazla olduğunu söyleyebilirim. Henüz sitemiz daha 1 ayını bile doldurmamasına rağmen 2 bine yakın üyemiz bulunmakta.

bitcoin borsasi alim satim

F. Demirel: BTCTurk’te ne kadar Bitcoin değişimi yaşanıyor? Gelecekte bu kitle ne kadar artabilir. Örneğin Türkiye’de borsada hisse alım­-satımı yapan kitleyi potansiyel üye kabul edebilir misiniz?

E. Kenci: Şu anda günlük değişim 60­-100 Bitcoin arası gerçekleşiyor. Bu oldukça düşük. Sanırım zamanla bu sayı diğer Avrupa ülkelrindekine yaklaşacak. Tabi bu artış da planladığımız ve yurtdışında çok başarılı örnekleri olan Bitcoin ile ödeme sistemini hayata geçirmemizin büyük katkısı olacak.

Diğer yandan derinliği daha çok düşük olan bu piyasaya borsada işlem yapan yatırımcıların şu aşamada ilgi gösterebileceklerini düşünmüyorum.

F. Demirel: Bir de Bitcoin'e bağlı  yeni bir ödeme sistemi üzerinde çalıştığınızdan bahsetmiştiniz. Nasıl bir şey bu?

E. Kenci: Ödeme sistemimiz sayesinde satıcılar Bitcoin ile ödeme kabul edebilecekler. Tahsil ettikleri Bitcoin’ler herhangi bir kur riski olmadan TL şeklinde hesaplarına geçecek. Bitcoin ile ödeme kabul etmenin satıcılar için çok önemli avantajları olacak ki bunları şöyle sıralayabilirim;

  • Ödemeler aynı gün hesaplarına geçecek.
  • 1% in altında komisyon ile çalışabilecekler.
  • Geri ödeme (chargeback) ve sahtekarlık (fraud) riski olmayacak.
  • Yurtdışı tahsilatları için günlerce beklemeyecekler çok kısa sürede ödeme kabul edebilecekler.
  • Ayrıca Bitcoin kabul etmenin reklam etkisi olacak.

F. Demirel: Bitcoin sahibi olmanın bir yolu daha var. Alım satım dışında kişisel bilgisayarıyla Bitcoin madenciliği (mining) yapmak isteyenler için ne söyleyebilirsiniz?

E. Kenci: Nasıl bir kişisel bilgisayarınız olduğuna bağlı bu. Bitcoin madenciliği her geçen gün daha zor bir hal alıyor. Bitcoin’in ilk ortaya çıktığı zamanlarda CPU ile kolayca Bitcoin üretilebilirken zaman içinde ancak grafik kartları ile günümüzde ise Bitcoin madenciliği için özel tasarlanmış işlemciler ile karlı şekilde Bitcoin üretimi yapılabiliyor.

Bitcoin üretiminde kârlılık hesaplanırken yapılacak donanım yatırımı, kullanılacak enerji ve Bitcoin fiyatı göz önünde bulundurulmalı. Aksi takdirde kâr edeyim derken zarar edebilirsiniz.

F. Demirel: Bitcoin kullanacak dünya çapında şirketler var mı?

E. Kenci: Forbes dergisinin 24 Mayıs 2013 tarihli sıralamasında önde gelen satıcılar* açıklandı. Bunun yanında Bitpay gibi Bitcoin ile ödeme sistemi sunan firmalar sayesinde Bitcoin'i direkt olarak kabul etmeselerde birçok satıcının ürünleri Bitcoin ile satın alınabiliyor.

F. Demirel: Son olarak Bitcoin alternatifleri ve Bitcoin içindeki bölünmelerin bu işin geleceğini tehdit edip etmediğini sormak istiyorum.

E. Kenci: Bitcoin Foundation ve Bitcoin topluluğu protokolün ve ağın güvenliğini çok sıkı şekilde denetlemektedir. Şu güne kadar 'blockchain' bölünmesi sadece bir kere yaşanmış ve bu problem çok kısa sürede giderilmiştir. Açık kaynaklı her proje gibi Bitcoin’in de kullanıcı sayısı arttıkça problem yaşanma ihtimali düşmektedir. Bunun sebebi herkesin Bitcoin’in kaynak kodunu inceleyebilmesi ve oluşabilecek problemler için önceden önlemler alınmasına yardımcı olabilmesidir.

Ortaya çıkan her alternatif ise Bitcoin’in daha da popülerleşmesine yardımcı oluyor. Bitcoin herhangi bir merkezin kontrolünde değil ve açık kaynaklı. Alternatiflerin Bitcoin’e göre sahip olabileceği birçok avantajı Bitcoin’e eklemek mümkün.

*1. WordPress.com, 2. Reddit, 3. The Internet Archive, 4. OkCupid, 5. Namecheap, 6. EZTV, 7. Mega.co.nz, 8.Lumfile

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.