BTCTurk.com Bitcoin tabanlı yeni bir ödeme sistemi geliştiriyor [Röportaj]
Finans

BTCTurk.com Bitcoin tabanlı yeni bir ödeme sistemi geliştiriyor [Röportaj]

Dijital veya şifrelenmiş para birimi olarak adını duyuran Bitcoin, günden güne daha geniş kitlelere yayılmayı başarıyor. Türk lirası bazında Bitcoin alım-satımı yapan BTCTurk.com de kısa süre önce bu yeni sistemin ülkemizdeki temsilcisi olarak adını duyurmuştu.

Geçtiğimiz günlerde Bitcoin odaklı haberler yapan CoinDesk'e de konu olan BTCTurk'ün kurucularından Emre Kenci sorularımızı yanıtladı.

Fırat Demirel: Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Emre Kenci: Kurucu ortağım Gökhan Alaybeyoğlu çeşitli bankalarda çalıştıktan sonra en son Fiba Holding Finans Başkanlığı görevinden ayrıldı. Haziran ayı başında BTCTurk’ün kurulumunda genel müdürlük görevini aldı.

Ben de daha önce farklı internet girişimlerinde ve bilgi teknolojileri ile ilgili pozisyonlarda görev aldım. Teknoloji ve pazarlamadan sorumlu genel müdür yardımcısıyım.

F. Demirel: Bitcoin dünyasına nasıl adım attınız?

E. Kenci: Bitcoin’e yaklaşık 2 sene kadar önce başlayan ilgimiz bir süre sonra madencilik yapmaya başladıktan sonra daha da arttı. 2013 yılı başında ise Türk Lirası ile Bitcoin alım satımının yapılabildiği bir platform kurmaya karar verdik.

F. Demirel: Bitcoin’i özellikle BTCLondon ile daha fazla gündeme getirdik ama Bitcoin'i ve BTCTurk’ü en basit şekilde açıklayabilir misiniz?

E. Kenci: Sanırım Türkçe seslendirmesini yaptığımız aşağıdaki video Bitcoin'i en iyi şekilde anlatıyor. BTCTurk ise basitçe kullanıcıların TL kullanarak Bitcoin alıp satabildikleri bir platform. Müşterilerimiz ister Bitcoin’lerini sitemize göndererek TL’ye çevirebilir isterse bize TL göndererek Bitcoin satın alabilirler.

F. Demirel: Bitcoin nezdinde henüz dijital (şifrelenmiş) para birimleri için yasal prosedürler düzenlenmiş değil. BTCTurk’ü kurarken neden KKTC’yi seçtiniz?

E. Kenci: Türkiye’de henüz Bitcoin ile ilgili herhangi bir düzenleme bulunmuyor. Bitcoin konusunda KKTC’de görüşmelerimiz oldu. Ekonomi ve ticaret bakanlıklarında onay aldıktan sonra şirketimizi KKTC’de kurmaya karar verdik. İleriki aylarda Avrupa bölgesine hizmet vermek amacıyla Maltada da bir 'exchange' açacağız. Ayrıca Türkiye’deki düzenlemeleri de yakından takip ediyoruz.

F. Demirel: Türkiye’de Bitcoin’e ilgi var mı peki? Şu anda kaç üyeniz var?

E. Kenci: Türkiyede Bitcoin’e ilginin beklediğimizden daha fazla olduğunu söyleyebilirim. Henüz sitemiz daha 1 ayını bile doldurmamasına rağmen 2 bine yakın üyemiz bulunmakta.

bitcoin borsasi alim satim

F. Demirel: BTCTurk’te ne kadar Bitcoin değişimi yaşanıyor? Gelecekte bu kitle ne kadar artabilir. Örneğin Türkiye’de borsada hisse alım­-satımı yapan kitleyi potansiyel üye kabul edebilir misiniz?

E. Kenci: Şu anda günlük değişim 60­-100 Bitcoin arası gerçekleşiyor. Bu oldukça düşük. Sanırım zamanla bu sayı diğer Avrupa ülkelrindekine yaklaşacak. Tabi bu artış da planladığımız ve yurtdışında çok başarılı örnekleri olan Bitcoin ile ödeme sistemini hayata geçirmemizin büyük katkısı olacak.

Diğer yandan derinliği daha çok düşük olan bu piyasaya borsada işlem yapan yatırımcıların şu aşamada ilgi gösterebileceklerini düşünmüyorum.

F. Demirel: Bir de Bitcoin'e bağlı  yeni bir ödeme sistemi üzerinde çalıştığınızdan bahsetmiştiniz. Nasıl bir şey bu?

E. Kenci: Ödeme sistemimiz sayesinde satıcılar Bitcoin ile ödeme kabul edebilecekler. Tahsil ettikleri Bitcoin’ler herhangi bir kur riski olmadan TL şeklinde hesaplarına geçecek. Bitcoin ile ödeme kabul etmenin satıcılar için çok önemli avantajları olacak ki bunları şöyle sıralayabilirim;

 • Ödemeler aynı gün hesaplarına geçecek.
 • 1% in altında komisyon ile çalışabilecekler.
 • Geri ödeme (chargeback) ve sahtekarlık (fraud) riski olmayacak.
 • Yurtdışı tahsilatları için günlerce beklemeyecekler çok kısa sürede ödeme kabul edebilecekler.
 • Ayrıca Bitcoin kabul etmenin reklam etkisi olacak.

F. Demirel: Bitcoin sahibi olmanın bir yolu daha var. Alım satım dışında kişisel bilgisayarıyla Bitcoin madenciliği (mining) yapmak isteyenler için ne söyleyebilirsiniz?

E. Kenci: Nasıl bir kişisel bilgisayarınız olduğuna bağlı bu. Bitcoin madenciliği her geçen gün daha zor bir hal alıyor. Bitcoin’in ilk ortaya çıktığı zamanlarda CPU ile kolayca Bitcoin üretilebilirken zaman içinde ancak grafik kartları ile günümüzde ise Bitcoin madenciliği için özel tasarlanmış işlemciler ile karlı şekilde Bitcoin üretimi yapılabiliyor.

Bitcoin üretiminde kârlılık hesaplanırken yapılacak donanım yatırımı, kullanılacak enerji ve Bitcoin fiyatı göz önünde bulundurulmalı. Aksi takdirde kâr edeyim derken zarar edebilirsiniz.

F. Demirel: Bitcoin kullanacak dünya çapında şirketler var mı?

E. Kenci: Forbes dergisinin 24 Mayıs 2013 tarihli sıralamasında önde gelen satıcılar* açıklandı. Bunun yanında Bitpay gibi Bitcoin ile ödeme sistemi sunan firmalar sayesinde Bitcoin'i direkt olarak kabul etmeselerde birçok satıcının ürünleri Bitcoin ile satın alınabiliyor.

F. Demirel: Son olarak Bitcoin alternatifleri ve Bitcoin içindeki bölünmelerin bu işin geleceğini tehdit edip etmediğini sormak istiyorum.

E. Kenci: Bitcoin Foundation ve Bitcoin topluluğu protokolün ve ağın güvenliğini çok sıkı şekilde denetlemektedir. Şu güne kadar 'blockchain' bölünmesi sadece bir kere yaşanmış ve bu problem çok kısa sürede giderilmiştir. Açık kaynaklı her proje gibi Bitcoin’in de kullanıcı sayısı arttıkça problem yaşanma ihtimali düşmektedir. Bunun sebebi herkesin Bitcoin’in kaynak kodunu inceleyebilmesi ve oluşabilecek problemler için önceden önlemler alınmasına yardımcı olabilmesidir.

Ortaya çıkan her alternatif ise Bitcoin’in daha da popülerleşmesine yardımcı oluyor. Bitcoin herhangi bir merkezin kontrolünde değil ve açık kaynaklı. Alternatiflerin Bitcoin’e göre sahip olabileceği birçok avantajı Bitcoin’e eklemek mümkün.

*1. WordPress.com, 2. Reddit, 3. The Internet Archive, 4. OkCupid, 5. Namecheap, 6. EZTV, 7. Mega.co.nz, 8.Lumfile

Yorumlar (6)
 1. BTCTurk bir çoğumuzun aklına geleni, ama yapmaya üşendiğini, cesaret edemediğini veya yeterli kaynak olmadığını düşünerek vazgeçtiği şeyi yapıyor.

  Başarılı olacaklarına inanıyorum.

 2. Maliye Bakanlığı derhal bu konuya el atsın ...

  1. Mehmet Şimşek? Sen misin?

 3. Tam anlamı ile zamanı gelince birilerinin elinde bomba gibi patlayacak yeni dotcom oyuncağı.

  offshore banka diyemiyorum haliyle, offshore girişimciler aldık sattık diye aradan kar koparmaya bakacak ama, hani patladı bu alın dediğinizde kimse kalmayacak ortalıkta.

  Ekran kartı ile madencilikmiş :) Tabi tabi sana vereceğim gerçek paranın karşılığında bana vereceğin değer sadece bu ekran kartları ile üretilen sanal veri ve buna insanların biçeceği arz/talep fiyatı öyle mi? Kanmayın böyle şeylere, böyle adamlar senden benden çok zeki tabi, gerçek paranı çekmek için elli tane senarjo üretiyorlar. Bakın Wall Street borsacılarına, gerçekte var olmayan milyarlarca dolarlık enstrüman sattılar, batınca devlet mecburen bir kısım US şirketi dolayısı ile Amerika'yı kurtarmak zorundaydı bir şekilde.

  bitcoin'cilerin biri parayı patlatıp karayiplerde sefaya çekilince sizi kim koruyacak? offshore yasaları mı? anakart üreticileri mi?

  bir de böyle paneller, içi finans dolu büyük balonlu konuşmalar falan aman aman dehşetli göz boyama operasyonları var.

  1. http://www.coindesk.com/germany-official-recognises-bitcoin-as-private-money/

   Bu haber paranoyalarını, pardon endişelerini biraz gideriri umarım :)

  2. Bitcoin'in yeni dotcom oyuncagi, yada patlayip patlamayacagi konusunda pek birsey soyleyemem ama genel olarak bir iki noktayi yazmak istedim.

   Oncelikle, su anda dunyada kullaninlan tum para birimlerinin Fiat Currency (Itibari Para) diye tanimlanan, senin yorumunda yazmis oldugun, insanlarin arz ve talebine gore fiyatinin belirlendigini, herhangibir karsiligi olmadigini uzulerek sana hatirlatmak zorundayim :)

   Wikipedia aciklamasindan:

   İtibari para: hükümet kararına dayalı çıkartılan, altın, gümüş vs. karşılığı olmayan, altında imzası olan yere ve düzenlediği kağıdın taklit edilemeyeceğine güven üzerine kurulmuş, mal ve hizmet alışverişi için kullanılan banka kağıdı veya kağıt para demektir. Günümüzde dolaşımda olan paralar bu şekildedir.

   http://tr.wikipedia.org/wiki/İtibarî_para

   Dolayisiyla aslinda BitCoin'in teknik anlamda, dolasimda olan kagit paralardan daha guvenli oldugunu soyleyebiliriz. Tabi sadece teknik anlamda daha guvenli oldugunu ve arkasinda bir devletin itibari olmadigini dusunebilirsin, fakat bunlari dusunurken de gunumuz devletlerinin izledigi para politikalarinin ne kadar guvenilir oldugunuda bir kez daha degerlendimek gerektigini dusunuyorum.

   Genel olarak, devletlerin, bankalarin ve para transfer sirketlerinin tekelinde olan para transferleri, zaman icinde yasadigimiz gelisime ayak uydurmak zorunda kalacak. Bu gelisim, degisim BitCoin'le mi, yoksa baska bir teknolojiylemi olur bilemiyorum ama, ileriki donemde para gercek anlamda sanallasacaktir.

   BitCoin'in gunumuz para altyapisina gore sundugu en onemli ozellik kisitlamasiz ve ucuz para transferleridir. Gunumuzde uluslar arasi para transferleri yukarida bahsettigim tekel yuzunden halen cok pahali ve yavasdir. Bence BitCoin'in cozdugu en buyuk problem budur.