ABD'de 258 bin aktif melek yatırımcı bulunuyor [İnfografik]
Yatırım

ABD'de 258 bin aktif melek yatırımcı bulunuyor [İnfografik]

Ülkemizde internet girişimciliği denildiğinde sık sık yapılan tartışmalardan biri de Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri'nin internet girişimciliği ve yatırımcılığı gibi konularda ne gibi farklarının olduğu, ayrıca bu farkların nasıl kapatılabileceği konusu.

Söz konusu tartışma her yapıldığında mutlaka değinilen noktalardan biri de ABD'nin sahip olduğu yatırımcı -melek, risk sermayesi şirketler vs- sayısının ülkemize göre kat be kat yukarıda olması ki bu durum ister istemez tüm ekosistemi etkiliyor.

Örneğin ülkemizde çok az sayıda yatırımcı bulunmasından dolayı varolan yatırımcılar da yatırım yapacakları girişime başka bir kişinin yatırım yapma ihtimalinin düşük olmasından dolayı çekimser davranıyor. Ya da yatırımcı bulamayan girişimciler, daha az risk ve inovasyon bulunan projelere yöneliyorlar.

Bugün sizlerle paylaşacağımız infografikte de ABD'nin sahip olduğu yatırımcı ekosistemiyle ilgili çok sayıda veri bulunuyor. Bu arada rakamları paylaşmaya başlamadan önce belirtelim, infografik internet girişimciliği değil, genel olarak girişimciliği ele almakta.

En çok öne çıkan sektör sağlık ve kişisel bakım

Startups.co tarafından hazırlanan infografiğe göre ABD'de bir yılda ortalama 20 milyar dolar gibi bir rakam; startup yani başlangıç düzeyindeki şirketlere yatırım yapılarak harcanıyor. Bir yıl içinde yatırım yapılan şirket sayısı ise 60 bin dolaylarında.

Gelelim şirketlerin hangi turlarda yatırım aldıklarına. İnfografiğe göre şirketlerin yüzde 40'ı erken aşama, yüzde 39.2'si tohum, yüzde 18.5'i ise büyüme aşamalarında yatırım alıyor. Şirketlerin sektörlere göre dağılımında da yüzde 30 ile sağlık ve medikal, yüzde 15 ile bio-tek, yüzde 16 ile yazılım ve yüzde 5 ile ise bilgi teknolojileri alanları dikkat çekiyor.

İnfografiğe göre ABD'de girişimcilik konusunda en çok öne çıkan eyaletler ise sırasıyla; Washington DC, Nevada, New York, Florida ve Californaia. Hemen aşağıda bahsettiğimiz infografiği bulabilirsiniz.

angel-investors

 

Yorumlar (7)
 1. Seda Özer Seda Özer

  Infografiğe göre yılda 60.000 şirkete yatırım yapılıyor ve bu şirketlerin %80'i erken aşama veya tohum yatırımları.

  Dolayısıyla her yıl sisteme 48.000 şirket yatırımla giriyor diyebiliriz.

  Bizde yılda kaç şirket kuruluyor, kaçına yatırım yapılacak.

  2 ortam arasında bir ölçekleme yaptığınızda bile fark çok açık. Müteşebbis bilinen Türkiye'de, 2012 yılında açılan şirket sayısı 40.000 civarında. Tüm Türkiye'de adet bu seviyede. Adamlar yılda 60.000 şirkete yatırım yapıyorlar.

  Dolayısıyla ekosistemin yatırımcı kanadında gelişmesi gerek ama girişimci kanadında da çok yolumuz var diyebiliriz.

 2. Iş Ilanları Iş Ilanları

  Bizde de toplasan 250 tane kendine melek yatırımcı diyen vardır. Bunların içerisinde de yalnızca 1 adet gerçek melek yatırımcı var. Onun da ismini zikretmeye gerek yok herhalde :)

  1. o kişide melek sayılmaz sadece garanti servislere yatırım yapıyor.

  2. Dünyadan haberin yok dostum. AngelList'te gördüğüm, yıllık 20-25bin dolar yatirim yaptigini soyleyen o kadar çok Amerika'lı melek yatirimci var ki...

   Melek yatırımcıdan beklenen zaten milyonluk yatirimlar yapmasi degildir. O işi vc yapar. Aslanoba'da melek yatırımcı falan degildir. VC'dir. Bir yatırımcı fanatizmi yapilmamıştı bu memlekette onu da yaptiniz.

   1. Hakan Yılmaz Hakan Yılmaz

    Okuyanda üstteki yorumlardan farklı bir şey söylüyor sanacak. :))

  3. Iş Ilanları Iş Ilanları

   Selamlar,

   "Garanti servislere yatırım yapıyor" fikrine katılmıyorum.

   "VC formatında yatırım yapıyor" fikrine ise kısmen katılıyorum.

   - incir.com

   - boni.me

   - hemenkiralık

   - bitaksi

   - düğüncom

   - idemama yatırımları bence sırf yatırım miktarları yüksek diye VC statüsüne alınamaz.

   Bildiğim kadarıyla bu servislerin hiçbirinin geçmişte almış oldukları yatırımlar yoktu. İlk kez yatırım aldılar.

   Bir web girişiminin garanti servis olduğu nasıl anlaşılır? Klon olduğundan mı? Yurtdışında başarılı olmuş her iş modeli Türkiye'de tutar mı sanıyorsunuz?

   Bu ve benzeri GERÇEK yatırımcıların sayısı ülkemizde arttıkça, bahsi geçen 20-25k lık seed investmentlerın önü açılır. Benim fikrim bu yönde.

 3. Suleynan Suleynan

  yillik 35.000.000 tl ciro fakat ne melek ne de baska bir yatirimciya ulasabiliyoruz. bu yatirimcilara ulasmanin bur yolu olmali

  yani ha apple.com , amazon.com, alibaba.com ha aliveli.com ?