Plastik kapaklı ucuz iPhone iddiaları, sızan fotoğraflarla güçleniyor
Teknoloji

Plastik kapaklı ucuz iPhone iddiaları, sızan fotoğraflarla güçleniyor

Apple için durağan bir dönemin sonu gelmek üzere. Şirketin tek model iPhone'dan vazgeçerek yeni bir fiyat segmentine giriş yapacağı uzun süredir konuşuluyordu ve bu konuda oldukça önemli bir delil ortaya çıktı.

Ucuz iPhone olarak andığımız plastik kapaklı yeni iPhone modeli, Apple'ın imalatçı iş ortağı Pegatron hakkında yayınlanan bir raporda (pdf) kendini gösterdi.

İşçilerin çalışma şartlarının değerlendirildiği ve Apple'ın standartlarının da ihlal edildiğini gösteren raporda ucuz iPhone üretimine değiniliyor.

Orta-alt segment akıllı telefon pazarında yer alması beklenen ucuz iPhone'un bir kaç satırda bahsi geçiyor ve imalat/montaj süreçlerden bahsediliyor. Bu rapor en gerçekçi kanıt olarak kabul edilebilir ama hali hazırda bahsedilecek çeşitli ucuz iPhone görüntüleri de var.

Adı iPhone 5C olabilir

Bildiğiniz gibi Apple yeni ürünlerinin resmi tanıtım öncesinde basına sızmamasını oldukça önemsiyor ama son yıllarda bu direnç biraz kırıldı ve kısa süre önce plastik iPhone'a ait olduğu iddia edilen kutu tasarımları da sızdırıldı.

Genel olarak sızan fotoğraflarda iPhone 5 tipindeki plastik kapak tasarımı görülüyordu. Bu fotoğrafta ise beyaz iPhone kutuları ve  iPhone 5C ismi dikkat çekiyor. İsimdeki C karakterinin, renkli kapaklara dair 'color-ed' kelimesini temsil ettiği düşünülüyor.

iPhone-5C yeni ucuz iphone

Özetlemek gerekirse artık Apple'ın ucuz iPhone üretip üretmeyeceği tartışmaları geride kaldı ve bu telefonun veya telefonların nasıl olacağı belirlenmeye çalışılıyor. Eldeki veriler de bu konuda epey fikir veriyor. Eylül ayında bu sızıntıların ne kadar doğru olduğunu hep beraber göreceğiz.

Yorumlar (8)
 1. Buna bir kapak yaparlar, pahali iphone gibi gorunur :D Pahali iphone'u olanlar kapak kullanmayi birakirlar ki iphone'u pahali oldugu gorunsun. Guzel bir olay bence.

 2. TR'de 1.000 TL altında olursa anında 2 tane alacağım. alın size somut talep :)

  ucuz mucuz deyip de 1.000 TL'nin üzerinde olursa kusura bakmasınlar...

 3. Emre Akgün Emre Akgün

  Bence birçok kişi bu iphonu alır kimse bu fiyata android almaz hele windows hiç almaz.

 4. Oğuzhan Koç Oğuzhan Koç

  şimdi bunlar ucuz der normal iphone ye göre tr ye bir geliyor zaten %30 %40 daha fazla oluyor bunun fiyatı tam istenen iphone fiyatında olur demedi demeyin.

 5. Ruzzgar Ruzzgar

  Sonunda apple anladı android ile başka telefonların satışları tavan yaptı pazar payını kaybetti.. Taze kan arayışına girdi..Çünkü insanlar iphoneden sıkıldı..

 6. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Apple önceden yenlikler, fonksiyon tasarım ile cezbederdi. Ancak şimdi maliyet olayına takılan bir firma haline geldi. Steve'den sonra tek bir ciddi ürün çıkmaması Apple'ın bu vizyonu devam ettiremeyeceğini açıkca gösteriyor.

  Bu projeyi kötülemiyorum kesinlikle yerinde bir adım. çünkü android hakimiyeti apple'ın canını oldukça sıkmış görünüyor. Sadece apple'ın farklı pazarlama rekabet yöntemlerinden klasik yöntemlere ve giderek standartlaşmış ürünlere yönelmesi kendisiyle çelişmesine neden oluyor.

  Bu apple'ı uzun vadede diğer firmalara benzetecek. güzel farklılık ve yaratıcılık ise 2. planda kalacak. sanırım apple bir daha dünyayı değiştiren firma olamayacak...

 7. Olaya bak... Ucuz ayfon , pahalı ayfon...

 8. Polikarbon Polikarbon

  steve jobs öldü, iphone bozuldu. bu yapılır koca adama :)