Chromebook’un iş dünyasında yeri var mı?
Teknoloji

Chromebook’un iş dünyasında yeri var mı?

Google’ın ağırlıklı olarak Samsung, Acer ve HP gibi dev üreticiler ile iş birliği sonucunda piyasaya sürdüğü Chromebook, yaşamlarımızın giderek internet odaklı hale geldiği günümüzde en ilgi çekici bilgisayar alternatiflerinden biri.

Büyük oranda verilerin bulutta tutulduğu ve her şeyin internet üzerinden çalıştığı bir yapıya sahip olan Chromebook’lar ilk bakışta miladını doldurmuş netbookların alternatifi gibi görünüyordu. Fakat piyasaya sürülen Chromebook Pixel gibi ürünler, Google’ın internet bilgisayarlarının daha ciddi kullanımlara doğru da yönlenebileceğini gösteriyor.

Bugüne kadar ağırlıklı olarak son kullanıcı açısından değerlendiriliyor olmasına rağmen Forrester’ın raporuna göre Chromebook kurumsal şirketler için de dikkatle değerlendirilmesi gereken bir alternatif olabilir.

Forrester’ın blog'unda JP Gowner tarafından ele alınan rapora göre özellikle bazı koşullara uygun şirketler için Chromebook’un çok önemli bir seçenek olabileceğini söylüyor. Tüm şirketlerin tüm Windows, Mac ve tabletlerinin yeri almasının mümkün olmadığını vurgulayan Gowner, şirketler için üç koşul tanımlamış.

Şirketler için Chromebook’a uygun olan üç kullanım yaklaşımı

Bunlardan ilki özel bir gruba dahil olan çalışanlar için Chromebook’un uygun bir seçenek olabileceği üzerinde duruyor. Chromebook’un sunduğu imkanları en etkili kullanabilecek ve bu sayede hem motivasyon, hem de verimlilik artışı sağlanabilecek olan bu grubu tanımlamak kurum yönetimine düşüyor.

İkinci koşul; ağırlıklı olarak Google uygulamaları ve Gmail gibi Google hizmetlerini tercih eden kurumlar. Chromebook’un bu uygulamalar ile doğal bir şekilde entegre olması Gowner’a göre düşük maliyetli cihazlar ile daha yüksek verim alınmasını mümkün kılabilir.

Üçüncü olarak Gowner Windows veya Mac ile çalışma zorunluluğu olmayan, kiosk benzeri müşteriye ulaşan cihazlarda Chromebook’un iyi alterantif olabileceğini söylüyor.

Kurumsal firmalarda yaygın Chromebook kullanımının yenilikçiliğe olanak verecek ve üst düzey iş birliğini destekleyecek olması da Gowner’ın altını çizdiği diğer avantajlar.

Öncelikli olarak son tüketici için düşünülmüş olsa da Google için Chromebook yolculuğunun bir yerinde kurumsal yola sapmak da mutlaka planlar içerisinde yer alıyordur. Henüz bu sürecin önünde zaman olduğunu düşünüyor olsa da, Forrester zamanın gelmiş olabileceği görüşünde. Bakalım Google bu yönde yeni adımlar atmayı düşünecek mi?

Peki siz hem son kullanıcı, hem de kurumsal kullanım açısından Chromebook’ları nasıl görüyorsunuz? 

Yorumlar (10)
 1. Iş dunyasini bilmem ancak, fatih projesinde öğrencilere verilmesi gereken cihaz kesinlikle tablet bilgisayar degil, chromebook olmali.

  1. Kesinlikle, Şuan güncelliğini kaybeden tabletlere alternatif değil ihtiyacı giderecek ve güncelliğini koruyabilecek olan bir proje. Ders notlarının güncellenmesi takibi ve benzeri değişimlerden anlık haber alabilecekleri bir platform sağlıyacağı kesin.Tabi burda rantdurumu söz konusu olduğu için demode teknolojiye sahip sadece görsel destekli tabletlerin ucuza maliyeti ve kar marjının yükseklği buna engel olacaktır.diye düşünmekteyim

   1. Tablet satışları artarken hangi veriye göre güncelliğini kaybediyor tabletler.

    Sonraki nesil tabletler daha ince ve daha kolay taşınıp öğrencilerin okul yükünü azaltan bir yapıya kavuşacak.

    Benim 5 yaşımdaki kızım gayet rahat tablet "taşıyor" ve kullanıyor.

    Lütfen gerçek verilere ve gözlemlere göre bilgi verelim

 2. Fiyatları normalin biraz üstünde geldi bana ama oğuz hocama katılıyorum tablettense chromebook daha mantıklı

  1. Naısl mantıklı anlamıyorum, milyonlarca öğrencinin bilgilerini google da depolamak ve bir devletin eğitim sisteminin google gibi bir firmaya bağlı olması nasıl bir mantıkdır.

   Devlet ve eğitim politikalarına ters bir durum bu.

 3. Çok müthiş bir nimet fakat Türkiye için henüz erken. Mobil internet çok pahalı ve kotalar çok düşük. Evde ve iş yerinde kullanalım desek internet yine yavaş ve kısıtlı.

 4. Enver Gökmen Enver Gökmen

  chromebook yerine android book olsa iş görürdü. ama bu haliyle haberin inandırıcılığı yok. İş dünyasında şansı kesinlikle yok.

 5. Google' fatih projesine sokmak intihar demek olur !

 6. Umit Yilmaz Gunes Umit Yilmaz Gunes

  1300 dolarlik suslu Chromebook Pixel sahibi olarak sunu soyleyebilirim, mail kontrol etmek ve internette gezinmekten baska bir ise yaramiyor...

  Chrome OS internet baglantisina muhtac ve chrome icin olan cogu eklenti sadece eklenti olmakla kalabiliyor. Ratingleri yuksek olmasina karsin, is kullanima geldiginde sinifta kalabiliyorlar.

 7. Bir bilgisayar öğretmeni olarak tablet yerine chromebook verilmesini önerenlere şunları söylüyorum:

  1. Android için bir çok kişi ve firma javada eğitim içeriği ve programları oluşturabilir. Yalnız bunu chrome için eklenti halinde oluşturmak daha zor olacaktır. Herkesin bildiği bir şey değil bu. Ve sırf eğitim içeriği oluşturabilmek için bir programcı gidip de chromebook'a eklenti yazmayı öğrenmez.

  2. Öğrenciler gün içinde defalarca chromebook'un kapağını aç kapat yapacaklar ve yere düşürecekler. Bu durumda chromebook, tablete nazaran daha kırılgan olacaktır. Tamir ihtiyaçları artacaktır.