Google kendi online TV servisi üzerinde çalışıyor

Google kendi online TV servisi üzerinde çalışıyor

Apple’ın kendi TV servisi ile alışılmışın dışında bir yaklaşımı hayata geçirmek için uğraştığı sıralarda bir haber de Google cephesinden geldi. Wall Street Journal’ın haberine göre Google şu sıralar kendi online TV servisi ile ilgili olarak medya firmaları ile görüşme halinde.

Google’ın hali hazırda Google TV adında bir ürünü bulunuyor fakat iddialara göre haberde bahsi geçen servis Google TV’den epeyce farklı ve Google’ı doğrudan kendi abonelik sistemine sahip bir yayıncı pozisyona konumlandırmayı hedefliyor.

WSJ’ın “konuya yakın kaynaklara” dayandırdığı iddialarına göre Google şu ana kadar lisans anlaşmaları için birden fazla medya kuruluşunun kapısını çalmış, hatta içlerinden en azından birine ürünün çalışan bir demosunu bile göstermiş…

Eğer Google gerçekten de söylendiği gibi internet üzerinden lisanslı yayınları son kullanıcıya ulaştırmak konusunda çalışıyorsa, Apple’ın yanı sıra Intel ve Sony ile de bu alanda bir rekabete girmeye hazırlanıyor demektir. Çünkü dev teknoloji firmalarının da tam olarak aynı işi yapacak kendi ürünleri üzerinde çalıştıkları ve görüşmeler yaptıkları biliniyor.

Geleneksel TV anlayışı değişimin eşiğinde

Sony’nin elinde bunun için PlayStation gibi bir güç varken Intel ise özel TV lisansları için dev bir bütçe ile rekabetin içerisinde yer alıyor.

Tüm bu firmaların üzerlerinde çalıştıkları online TV yapısı bildiğimiz anlamda TV yayıncılığını ve TV izleme tecrübesini köklü olarak değiştirme potansiyeline sahip. Her şeyden önce var olan durumda abonelik veya satış modellerine sahip TV yayıncılığı iki ana bölüme ayrılmış durumda.

Bunlardan ilki ülkemizde de Digitürk, Teledünya, D-smart veya Tivibu’nun yaptığı gibi yayınları uydu, kablo veya internet üzerinden normal TV yayınları ile belli oranda istendiği zaman izlenebilen (video on demand) içeriklerin sunulduğu yapı.

İkincisi ise daha çok yurtdışında yaygın olan ve Netflix, Hulu ve Amazon gibi firmaların özel içerik satış veya kiralaması üzerinden yürüyen bir model. Apple TV’nin Türkiye’ye de açılmış olan var olan yapısı da bu modelde sayılabilir.

İnovasyon ve teknoloji etkisi

Google ve diğerlerinin şu anda yapmak istedikleri ise bir anlamda bu iki modeli birleştirerek, lisanslı yayınları, özel içerik kiralama/satışı ve internet üzerinden çeşitli video içerikleri bir arada göstermeyi sağlayacak, aylık abonelik ücretine tabi bir yapı.

Fakat modellerin birleştirilmesinin ötesinde  bu dev firmaların TV izleme tecrübesini çok daha farklı noktalara taşımayı sağlayabilecek inovasyon gücü ve teknolojileri bulunuyor. Apple’ın ücretli abonelere reklamları geçme imkanı sunabilecek olması buna bir örnek. Google’ın TV reklamlarını bulunduğunuz coğrafi konuma göre size özel olarak sunabilecek olması ise farklı bir örnek olabilir.

Örnekleri siz de çeşitlendirebilirsiniz, ama son zamanlarda teknoloji devlerinin online TV konusu ile bu kadar yakından ilgileniyor olmaları, bu alanda çok geçmeden köklü değişikliklerin meydana gelmesine yol açması son derece muhtemel görünüyor…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.