Yahoo artık kullanılmayan hesapları geri dönüşüme sokuyor

Yahoo artık kullanılmayan hesapları geri dönüşüme sokuyor

Bugünlerde yeni bir e-posta hesabı açmak istediğinizde tam olarak istediğiniz kullanıcı adına sahip olabilmeniz mucize gibi bir şey. 2,3 milyar internet kullanıcısı özellikle de popüler servisler üzerinde hesaplarını oluştururken öncelikli olarak kısa ve anlamlı kullanıcı adlarını alıyor, size ise [email protected] gibi pek de anlamlı olmayanlar kalıyor.

Bundan bir süre önce Yahoo daha önceden alınmış fakat son 12 ay içerisinde aktif olmayan bazı kullanıcı adlarını yeniden kayıt edilebilmesine yönelik çalışmalarına başladığını duyurmuştu. Şimdi ise bu kullanıcı isimlerini almak isteyenler için “dilek listesi” (wish list) adlı bir uygulamasının başladığını resmen duyurdu.

Eğer Yahoo kullanıcı adınızdan memnun değilseniz siz de WishList’i şu adresten ziyaret edebilirsiniz. Bu ekrandan eğer Yahoo tarafından geri dönüşüme sokulmuş ise sahip olmak istediğiniz 5 kullanıcı adını ve var olan e-posta adresinizi girebilirsiniz.

İstek listenizi oluşturmak için 7 Ağustos’a kadar süre tanınmış durumda fakat acele etmekte fayda var. Çünkü örneğin [email protected] kullanıcı adının sahibi olmak istiyorsanız bu kullanıcı adını istek listesine ekleyen ilk kişi olmanız gerekiyor.

İhtimal çok yüksek görünmüyor, zaten bu yüzden de Yahoo size 5 şans veriyor. Eğer en üstteki tercihinizin bir nedenden ötürü alamazsanız bu kez Yahoo ikinci seçeneğinizden denemeye devam edecek ve eğer listenizdeki bir kullanıcı adının sahibi olacak olursanız, Ağustos ortasında girmiş olduğunuz e-posta adresine bir bilgi mesajı gönderilecek.

Uygulama güzel fakat bir sorun var. Kullanıcı adının sizden önceki sahibi aynı adres ile farklı servislere üye olmuş olabilir. Neyse ki Yahoo bunu da düşünmüş. Önümüzdeki bir ay boyunca e-ticaret ve sosyal ağ siteleri başta olmak üzere tanınmış pek çok servise eski e-posta adreslerinin yeni sahipleri konusunda iş birlikleri oluşturmaya çalışacak. İş birliği yapan firmalar e-posta adreslerinin yeni tanımlanan oluşturulma tarihlerine bakarak artık eski sahiplerine ait olmadıklarını ayırt edebilecek.

Yahoo’dan Dylan Casey tüm firmaların bu uygulamayı kullanacağını sanmadığını ama ellerinden geldiği kadar yaygınlaştırmaya çalışacaklarını söylüyor. Yahoo’nun bu konuda gururla duyurduğu ilk çözüm ortağı Facebook. Arkasından hangi sitelerin geleceği ise henüz belli değil…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.