Fonlabeni: Yaratıcı projelere kitlesel fon desteği sağlayan girişim
Girişim

Fonlabeni: Yaratıcı projelere kitlesel fon desteği sağlayan girişim

Crowdfunding veya Türkçe karşılığı ile kitlesel fonlama sistemleri giderek yaygınlaşıyor. Bildiğiniz gibi Kickstarter da bu alandaki en ünlü girişimlerin başında geliyor. Girişimcilerin projelerini hayata geçirebilmek için ihtiyaç duydukları sermayeyi yatırımcılardan değil, kitlesel destekçilerden elde etmesi yöntemi bugüne kadar bazı son derece ilginç projelerin hayata geçmesini sağladı.

Akıllı saat Pebble ve Android tabanlı oyun konsolu Ouya sanıyorum bunların en iyi örnekleri arasında sayılabilir. Dün Kickstarter'da kampanyası başlayan yerli oyun girişimi Monochroma'yı da unutmayalım.

Aynı model Türkiye’de de çalışabilir mi? Bu konunun ülkemizde yasalarca açık ve net olarak tanımlanamamış olması bazı sıkıntılara neden olsa da, bu durum girişimcileri durduramıyor. Bunun son örneği de Akın Topal ve Mehmet Topal’ın hayata geçirdikleri Fonlabeni.

Bugüne kadar 3 projenin başarılı bir şekilde kitlesel olarak fonlandığı Fonlabeni hakkında girişimcilerden bilgi aldık…

Fonlabeni

Türkiye’nin en yaratıcı kitlesel fonlama platformu olma amacıyla yola çıkan Fonlabeni, yaklaşık 1 yıllık bir ön çalışmanın sonucunda ortaya çıkmış. Mart ayından beri ise proje kabul etmeye başlamış durumda. Oldukça yeni bir platform olmasına rağmen şu ana kadar 3 projenin fonlaması da tamamlanmış durumda.

Notalarla Yolculuk isimli bir konser ve İki Bin Yirmi Üç adlı bir kısa filmin yanı sıra ARKYD 100 uydusu ile uzaya #geziparkı yazmayı hedefleyen bir proje fonlaması tamamlanan projeler. Bunların dışında şu anda sitede fonlaması devam eden diğer projeler de yer alıyor.

Fonlabeni

Adana’da yerleşmiş bir şirket tarafından başlatılan Fonlabeni’nin ilk projeleri de doğal olarak bu ilden gelmiş fakat girişimciler internetin avantajı ile merkezin neresi olduğunun önemi olmadığını belirterek, Fonlabeni’nin kısa sürede tüm Türkiye’ye yayılmasını beklediklerini söylüyorlar.

Fonlabeni’nin sadece girişimcileri değil avukatları ve mali müşavirleri de oldukça yoğun bir tempo ile çalışıyorlar. Türkiye de kitlesel fonlamaya yönelik sağlıklı bir mevzut olmamasına rağmen şu anda bulundukları durumda yasal sınırlar içerisinde çözümler üretmeyi başarmış durumdalar. Şu anda bu nedenle girişim para kazanmıyor fakat girişimcilerin öncelikli amacı Fonlabeni’den gelir elde etmek olmadığı için bu da onlar için ciddi bir sorun oluşturmuyor.

Fonlabeni

Çoğu kitlesel fonlama platformunda olduğu gibi Fonlabeni’de de proje sayfaları son derece önemli. Proje sahipleri bu sayfaları oluşturmaya ve destekleyenlere sunacaklarını belirlemeye oldukça özen gösteriyorlar.

Kitlesel fonlama Türkiye’deki girişimcilik ekosistemine çok önemli bir dinamizim kazandırma potansiyeline sahip fakat yolun henüz çok başındayız. Fakat umuyoruz ki bu tip girişimler yaygınlaştıkça hem girişimciler, hem destekleyenler, hem de bu konularda düzenlemeleri yapmakla yükümlü görevliler üzerlerine düşeni yapacaklar ve Türkiye girişimcilik ekosistemini daha da güzel bir seviyeye taşıyacaklardır…

Yorumlar (14)
 1. Buna benzer bir site daha vardı projemefon.com onun hali ne oldu bilinmez en son baktığımda hala aynı hiç gelişme yeni proje yada böyle başarılı olmuş proje ciddi anlamda göremedim belki ülke olarak henüz böyle bir kavrama alışmadık ama ilerde güzel şeylere kapı açar kim bilir...

  1. Projemefon sitesinde yazdığı kadarıyla projeyi devam ettirecek bir ekip arıyorlarmış şu an. Webrazzi okurlarının ilgisini çekebilir.

  2. evet crowd funding alanında yaklaşık 1 senedir http://www.biayda.com sitesi de mevcut ama ne durumdalar hiç belli değil

 2. Serkan Kırmızı Serkan Kırmızı

  Çok güzel bir çalışma. Elinize sağlık. En kısa zamanda görüşmek üzere.

 3. Hevesinizi kırmak gibi olmasın ama bizde işler böyle yürümez,hayalperest bir proje.

  1. Gördüğünüz yanlışlığı biraz daha somutlaştırabilirseniz herkes için yaralı olur. "Burası Türkiye" demek istiyorsanız da zaten girişimciliğin hedefi mevcut düzeni değiştirip yeni bir şey getirmektir.

 4. Mehmet Emre Baş Mehmet Emre Baş

  Benzer projeler bende görmüştüm önemli olan sonrası ve kalıcı olması. Site ve site tanıtım videosu gayet güzel hazırlanmış. İş modeli nedir tam olarak?

 5. Konseptiva Konseptiva

  kickstarter sitesine benziyor

  hos en azindan turkce ve girimcileri desteklemek guzel

 6. Erkek Gömlek Erkek Gömlek

  Uzun vade içinde bir beklentiye dönüşebilecektir mutlaka doğru yatırımcı hedef kitelesine ulaşabilmek için önemli bir site olduğunu düşünüyorum.

  Misal kaliteli ve gelirli web sitesi ya da alan adı satın almak için bugün aracılık konumunda çok az site var.

 7. Hüseyin Sumer Hüseyin Sumer

  Girişimcinin ve yatırımcının kısa yoldan para kazanmanın dışında neredeyse hiç bir şeyi önemsemediği şu günlerde uzun vadede fark ve değer yaratmayı ön olanda tuttuğunuz bu girişimizden ötürü sizi kutluyorum. Umarım bir çok girişimciye girişimlerini fonlamaları için fırsat sunar ve hayallerinin gerçekleşmesine imkan verirsiniz. Yolunuz açık olsun..

  Bu ve benzer projelerin bizim alışkanlıklarımıza uygun olmadığını düşünen tüm arkadaşlara da katılıyorum. Ancak akıntının yönüne yüzmek zaten girişimciliğin doğasına aykırıdır. Denenmiş, ispatlanmış, risksiz yolları seçenlere girişimci denmez, fırsatçı denir.

  Yanlış anlaşılmasın, bu fırsatçılık kötü bir şey değildir. Kırk yıllık okey oyununu alıp online'a taşıyan Türk oyun şirketinin bugün geldiği nokta fırsatçılığın çoğu zaman girişimcilikten daha iyi getirisi olduğunun kanıtı niteliğindedir. Eşzamanlı çalışmaya başlayıp kendi süper oyununu yaratmaya and içen, memleketteki neredeyse tüm dahileri bu iş için seferber eden bir takım girişimcilerin büyük bölümü ise halen yerlerinde saymaktalar.

  Belki bir fırsatçının başarısı asla başarılı bir girişim ile aynı hissi yaşatamaz insana. Lakin kırmızı bir ferrarinin şöför koltuğu veya dev bir yatın güvertesi de farklı ama oldukça iyi şeyler hissettirdiğinden girişimcilik mi iyi yoksa fırsatçılık mı derseniz ben fırsatçılık derim.

  Girişimci fark yaratmak, yeni yollar aramak bulmak ve bu kendisinin ardından bu yollardan geçeceklere ışık tutmak için yaşar ve çalışır. Girişimden bundan fazlasını beklemek ise büyük bir hatadır ve sonu genelde hayal kırıklığı olur.

  Ancak girişimler bundan falzasını yapamaz demek de haksızlık olur. OnBin girişimden birisi mutlaka girişimcisine para ve ün getirecektir. Bu sizinki mi bilemeyeceğinizden ideallerinize sarılıp doğru bildiklerinizin hevesini taze tutmasını dilerim.

  Girişiminizin kısa sürede olmasa dahi 5 yıl içinde ciddi bir başarı hikayesine dönüşeceğine süphe yok. Tek engeliniz ise bu süre içinde ihtiyacınız olacak düzeyde yatırımları bulabilmek olur diye düşünüyorum.

  1. Akın Topal Akın Topal

   Oncelikle zaman harcayıp bu kadar derinlemesine bir yorum yazmanız bile gayet tatmin edici. Bunun için teşekkür ederim.

   FONLABENI kesinlikle ve kesinlikle girişimci ruhla farklı birseylerin tadını almak için kurulmuş bir platform. Bunu bu kadar rahatlıkla söyleyebilmemin sebebi gelirimi zaten rahat bir şekilde başka işlerden kazanıyor olmam. Fonlabeni den beklentim ise, yarattığım Ekosistemin yaratıcı Türk zekasiyla birleşip, harikalar yaratması.

   İlk proje başarıya ulaştığında yaşadığım tatmin duygusunu anlatamam.

   Fonlabeni yayına ticari bir mantıkla başlamadı farklılık yaratmak için yola koyuldu. Sistemin anlaşılması için uzun bir süre ve tanıtımın gerekli olduğunun farkındayım ama bir anlaşıldığında aslında bizim Türk kültürüne uygun olduğunu düşünüyorum. Bakalim hayırlısı diyelim.

 8. Bu iş tutmaz.Ama tutarsa yüzde %20 si benim.

  1. Keşke %20 ile kalsa, bunun muhasebe tarafı da sıkıntılı olacaktır. Para kime gidiyor, direk proje sahibine mi, yoksa get gibi birşey mi? Site üzerinden geçiyorsa, gelen ve giden parayı devlet babaya açıklamak biraz zor olabilir.

 9. Kickstarter gibi bir projenin Türkiye'de de olması gerekiyordu zaten, sistemi inceledim ve harika görünüyor.