İstanbul PHP Konferansı 300 PHP meraklısını ağırladı

php-istanbul-konferansi-girisWebrazzi olarak medya sponsorlarından biri olduğumuz İstanbul PHP Konferansı, 300 PHP meraklısının katılımıyla geçtiğimiz Cumartesi günü düzenlendi.

Program sonrasında etkinliğin sitesinde yer alan programda oturumların üzerine tıklayarak sunumlara ulaşabilirsiniz. Etkinliği canlı olarak yayınlayan Paylaş.com‘un sitesinde de oturumların video kayıtlarına ulaşmanız mümkün.

İstanbul PHP Konferansı Türker İnce‘nin açılış konuşmasıyla başlarken; Symfony, kod kalitesi, PHPUnit ve PHP’de debugging (hata ayıklama) gibi çok sayıda konuya değinen oturumlarla sürdü. Etkinliğin sonunda ise Türkiye’deki PHP geliştiricilerinin yaşadıkları problemler ve tecrübe aktaramıyla geçen bir “teknik sohbet” yapıldı. İstanbul PHP Konferansı’ndaki genel havanın oldukça samimi ve öğretici olduğunu söyleyebiliriz.

php-istanbul-konferansi

Organizasyon ekibinden Osman Yüksel‘e etkinlik sonrası görüşlerini sorduk. Kendisinin yanıtı şu şekilde: “Türkiye’deki PHP topluluğu maalesef diğer geliştirici topluluklarından geri kaldı. Amacımız PHP topluluğunu ‘uyandırmak’. Test süreçleri konusunda bilgili, ‘echo’ ile ‘var_dump’ ile debug yapmayan, design pattern’lardan haberdar, standartlara uygun kodlama yapan, üreten bir PHP topluluğu olma hedefimiz var. Bu seneki etkinliğimizde nispeten bu alanlarda bilgiler vermeye çalıştık. İlgi de beklediğimizin üstündeydi. Bir ara salonda 300 kişi kadar gördük, çok sevindik. Önümüzdeki aylarda düzenleyeceğimiz hackathon’larla meetup’larla daha canlı ve daha üretken bir topluluk olma niyetindeyiz“.

Yorumlar (16)

 1. Rıza Oktem |

  Etkinlige katilamadim, ancak canlı yayından izleme şansına sahip oldum.

  Emeği geçenlere teşekürler

  Cevapla
 2. Harika bir konferanstı. Mutaka devamı gerekiyor. Çünkü PHP gibi neredeyse webin resmi dili ilan edilecek bir konuda tek bir günde ancak bir kaç başlıkta çok sınırlı konular tartışıldı

  Cevapla
 3. Etkili bir duyuru yapılmamış yapılsaydı katılırdık!

  Cevapla
 4. Güzel bir konferans oldu.Umarım bir dahaki sene daha çok phpci arkadaşı aramızda görürüz.

  Cevapla
 5. merhaba hiç programlama bilmiyorum fakat php öğrenmek istiyorum. profesyonel bir php developer olmak için nasıl bir yol izlememi tavsiye edersizniz? eğitim, kurs, kitap, site vs.?

  Cevapla
 6. Orhan Kemal |

  Konferansı herhangi bir video sitesinden izleme imkanımız varmı kaçıranlar için.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın