Arkasına Zaytung markasını alan bir e-ticaret girişimi: Zaytung Store
E-Ticaret

Arkasına Zaytung markasını alan bir e-ticaret girişimi: Zaytung Store

Türk internetinde herkesin yakından tanıdığı bir oyuncu olan Zaytung 2010 yılında kuruldu. Adını Almanca'da gazete anlamına gelen "zeitung" kelimesinden alan platform, ilk yayına başladığı dönemde yalnızca mizahi yönü kuvvetli asparagas haberlere yer verirken daha sonra repartuarına son dakika, dergi ve halkın sesi gibi bölümler de ekledi.

Aslında Zaytung hikayesi hem topluluk destekli olarak kullanıcılarının içerik üretmesi, hem de viral pazarlama gibi konularda önemli dersler barındırıyor. Ama bu yazımızın konusu Zaytung bünyesinde yayına giren Zaytung Store.

Zaytung Store'un arkasındaki isim, yurtdışında da uzantıları bulunan, Innova Girişim. Şirketin kurucusu Gürkan Altınöz ile konuştuğumuzda kendisi e-ticaret ve ürün tedariği konusundaki tecrübelerine rağmen arkalarında Zaytung gibi güçlü bir marka olmadan başarılı olmanın çok zor olduğunu paylaştı.

zaytung-store-ekran-goruntusu

Şu an Zaytung ile ortak olarak ilerleyen Innova Girişim, ürün tedariği ve platformun yönetimini üsteleniyor. Gürkan Bey ayrıca ürün çeşitliliği konusunda Zaytung'un mizahi ve aykırı çizgisinde ilerlediklerini, hatta bu konuda Zaytung ekibi ile düzenli toplantılar yaptıklarını aktardı.

Mayıs sonunda test amaçlı olarak zaytungstore.com üzerinde faaliyete geçen girişim, şu an Zaytung'un alt alandında store.zaytung.com adresinde ikamet ediyor. Zaytung.com'un menüsünde ve reklam alanlarında ise Zaytung Store yönlendirmeleri bulmak mümkün.

Screen Shot 2013-07-04 at 1.06.36 PM

Bu arada Zaytung Store'da da Zaytung'un esprili diline hem ürün detaylarında hem de kullanıcı mesajlarında rastlamak mümkün. Bu esprilerden en dikkat çekicilerden biri ise ürünü satın aldıktan sonra karşınıza gelen "Tebrikler Çin’den 5 TL'ye getirdiğimiz ürünü az önce 30 ytl verip aldınız’’ olduğunu söyleyebiliriz. Zaytung Store'dan alışveriş yapabilmek için üye girişi yapmanız şart, platform ödeme altyapısı olarak ise PayU kullanıyor.

Üniversite mezuniyetinin ardından eğitimini Çin'de sürdüren Gürkan Altınöz, hala zamanının bir bölümünü orada geçiriyor. Altınöz'ün Innova Enterprises isimli şirketi ile uzakdoğuda ticaret yapmanın avantajını da yaşadığını düşünecek olursak; Zaytung Store için bir e-ticaret sitesinin en çok ihtiyaç duyacağı maddelerden olan tedarik ve marka yaratmanın üzerini çizebiliriz.

Yorumlar (11)
 1. Bora Yalçın Bora Yalçın

  dükkan ve ürünler eğlenceli ve güzeller. zaytung sadeliği ve basitliğini korumuşlar. Ayrıca kitlesi olan bir projenin dükkanı olması açısından da iyi bir avantaj yakalayacaklarını düşünüyorum.

  Ancak bu sitede de facebook login ile fazla fazla bilgi isteme durumu hakim. Kolay olsun hızlı olsun diye facebook ile bağlan dediğimde normalde bir alışveriş sitesi için profil bilgilerim ve email adresim yeterli olacakken benim arkadaş listem ve like'larımı görebilme hakkını istemesi daha kayıt olmaya çalışma adımında tek kaşımın yukarı kalktığı bir "hmmm" tepkisiyle başlattı bana.

 2. Çok beklediğimiz nerede kaldı hani dediğimiz birşeydi vatana millete hayırlı olsun :)

  Zaytung'a sosyal e-ticaret de çok yakışır. satın aldıklarımızı beğenmek, facebookta arkadaşlarımızla paylaşmak, önermek, yeri geldiğinde 2 satır geyik döndürmek, bir kapağı yerine yerleştirmek vs. de hoşumuza gider. gitmez mi?

 3. Asılsız haber bedava ama aynısı 5 lira olan kupa 19.90 a alınır mı :)

 4. The Gaste The Gaste

  Bu tip ünlü ve marka olmuş internet sitelerinin e-ticaret2te çok da başarılı olamadıklarını önceki örneklerden görmüştük en yakın örnekte memurfoniydi.

 5. e-ticarette 35 yıllık deneyim :) ya ne hurriyet ne zaman sadece zaytungu okuyorum

 6. Ali Bulut Ali Bulut

  belki birilerinden 3 - 4 milyon dolar yatırım alırlar. zaten artık siteler kar ve satiş yapmaktan cok ne kadar birinden para alırız mantıçıyla kurulmaya başlandı

 7. ssg'nin de dediği gibi "bardak ıvır zıvır satmakla olmuyor" zaytung da nasıl olsa anlayacaktır bunu :)

 8. Networktr Networktr

  Benim merak ettiğim harbiden 5 tllik kupaya bile bile 30 tl veren var mı,eğlenecez diye,fazla para vermekte eğlence mi yoksa ,başka bir şey mi onu da anlayamadık.

 9. İsim problemli geldi bana. Yurtdışı açılma olasılığı olmayan bir girişime neden store kelimesi ile isim koyulur.

 10. acı soğan, iki espri yaptın diye adına ti-shirt mü giyecez? bizi ti-yemi alıyorsun?

 11. Zaytungtan beklenen girişim sonunda gelmiş;) ürünler çok güzel.. Çalışırken, çalışmanın sıkkınlığını bardakta gideriyorsun resmen.. Onun haricindeki diğer ürünler de oldukça başarılı ve rakip e-ticaret sitelerinden daha ucuza ürünler bulunmakta. Ürün teslimatı da yolun başında olmasına rağmen hızlı ve sorunsuz.. Siparişim 1gün bile dolmadan elime ulaştı;) zaytung'u takipe devam;)