BTCTurk.com: Türk Lirası ile takas yapabileceğiniz Bitcoin borsası açıldı
Finans

BTCTurk.com: Türk Lirası ile takas yapabileceğiniz Bitcoin borsası açıldı

Webrazzi medya sponsoru olduğu Bitcoin Londra’dan ininal sponsorluğunda bildiriyor. Tüm haberlere wbrz.in/bitcoinlondon adresinden ulaşabilirsiniz.

btcturk.com btc turk lirasiBitcoin London'dan güncellemelerimize devam ederken Türkiye'nin bu pazarda biraz geride kaldığını söylemiştim ama biraz önce Türkiye'nin ilk Bitcoin değişim sitesi BTCTurk.com açılmış.

Türk Lirası ile Bitcoin alıp satabileceğiniz bir adres olarak tanıtılan BTC Turk, Lefkoşa/Kıbrıs temelli bir şirket altında kurulmuş gözüküyor. Güney Kıbrıs'ın Bitcoin değişimini tanıdığını biliyoruz ama KKTC tarafı için aynı durumun geçerli olup olmadığını doğrulamış değiliz.

btcturk.com

Hesabınıza havale veya EFT yolu ile TL aktarabileceğinizi belirten BTC Turk'te 3 farklı hesap türüyle işlemlerinizin çapını genişletebiliyorsunuz. Komisyon yüzdesi ise yüzde 0.55'ten başlayıp, yüzde 30'a kadar düşüyor.

BTC Turk borsasında şu anda 1 Bitcoin için alış fiyatı 175 TL, satış fiyatı 176 TL olarak gözüküyor. Uç noktalar ise en yüksek 183 TL, en düşük 170 TL olarak paylaşılıyor.

Anladığım kadarıyla BTC Turk, Bitcoin üretimi (mining) için bir hizmet sunmuyor ama Türk Lirası üzerinden işlem yapmak isteyenler için yerel bir seçenek olarak Bitcoin ekosistemine katılıyor.

Servisi test etmedik, yasal boyutu konusunda da bilgimiz yok. Ancak Bitcoin konusunda Türk girişimcilerin de çalışmalarını görmek bu alana ilerleyen dönemlerdeki ilginin yükseleceğinin işareti.

Yorumlar (5)
 1. Gökalp Gökalp

  KKTC henüz bu tür hizmetlere hazır değil, eticaret ile henüz yeni tanıştılar diyebilirim.

  BTCTurk.com'a gelince

  Sanırım;

  bahsedeger.com

  filitre.com

  mobilizm.com

  yatirimci.com

  sitelerinin sahibide ayrıca

 2. Açıkçası tasarımı bana çok güven vermedi, test amaçlı olarak ve hızlıca çıkarılmış (twitter bootstrap ile) bir site gibi gözüküyor. Sunucu tarafında çok iyi bir mühendislik çıkarılmış olabilir, hiç bir fikrim yok.

  Benim fikrim, özellikle anasayfayı biraz daha dolu gösterip, daha güven veren renkler tercih edilirse dönüşüm oranları artar diye düşünüyorum. Bitcoin almak için girdim, ama şu an kendimi kullanıcı sözleşmesini incelemek zorunda hissettim.

  1. Bootstrap ile yapılmış tasarımlar güvensizlik belirtisi olduğunu mu ima ediyorsunuz? :)))

  2. Twitter bootstrap'i kötülemeni anlamadım. Bence mükemmel bir css framework. http://blockchain.info/ https://www.bitstamp.net/ https://bitcoin-24.com/ bitcoin ile alakalı alakasız bir çok büyük site bu frameworku kullanıyor.

   Bu ön yargı Rails içinde var ama bir çok sağlam sitede rails üstüne kurulu :)

   Her neyse bana göre bitcoin borsasında şu an için önemli olan fazla beklemeden alış satış eşleşmesi yapması ve para çekme ve yatırma konusunda sıkıntı olmamasıdır.

   Neyse en azından tl usd çevirmesinde ki para kaybından ve mtgox gibi sitelere bir ton fee ödemekten kurtulacağız...

 3. Bitcoin Bitcoin

  Hayırlı olsun. Bitcoin Türkiye için güzel haber.