PayPal Galactic ile uzaydaki alışverişin altyapısını hazırlıyor
Ödeme Sistemleri

PayPal Galactic ile uzaydaki alışverişin altyapısını hazırlıyor

Eskiden insanoğlu gökyüzüne bakarak hayal kurmakla yetinirken bugün hayalleri Mars’ta kurulacak kolonilere kadar genişledi. Ticari uzay gezilerinin başlaması sayesinde günümüzde mesleği astronotluk olmayanlar bile uzay yolculuğuna çıkabiliyor, 2016 içerisinde ilk uzay otellerinin açılması bekleniyor. Mars’ta kalıcı bir koloni kurmak için ise hedef 2023.

Yani önümüzdeki bir zaman dilimi içerisinde uzay insanların sadece ziyaret ettiği değil, yaşadığı bir yer olacak gibi görünüyor. Yaşamlarının geri kalan kısmını uzayda geçirecek olan insanlar temel ihtiyaçlarının bir kısmını yanlarında götürecek, diğerlerini ise orada üretecekler.

Peki ya finansal ihtiyaçları? PayPal bu konu üzerinde çalışmaya başladı bile.

Galactic adı verilen özel programı ile PayPal, uzay sakinlerinin kişisel finans ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir yapı üzerinde çalışıyor. Konu üzerinde SETI Enstitüsü gibi partnerler ile birlikte çalışan PayPal, uzaydaki insanların gündelik alışveriş ihtiyaçlarını sağlamak üzere PayPal Galactic adlı programını duyurdu.

Uzayda nakit para kullanımının pratik olmayacağını tahmin etmek zor değil, PayPal de onun yerine dijital bir çözüm üzerinde çalışıyor. Dünya dışı ilk para transferi platformunu olan PayPal Galactic’in sadece uzay kolonilerinde yaşayanlar için değil, uzay turistleri için de pratik olacağı düşünülüyor. Böylece hafta sonu için uzay oteline gittiğinizde içeceğinizi nakit ile değil, PayPal Galactic gibi özel bir sistem ile satın alabileceksiniz.

Tabi ki PayPal Galactic programının şu anda henüz çok erken aşamada olduğunu da belirtmekte fayda var. Henüz sadece teknik değil, yasal olarak da pek çok konunun netleşmesi için epeyce zamana ihtiyaç var gibi görünüyor.

Yine de eğer uzayda ödeme sistemleri ilginizi çekiyorsa, PayPal, bugün SETI Enstitüsünden gerçekleştireceği Galactic tanıtımını TSİ 19:00’da şu adresten canlı olarak izleyebileceğinizi duyurdu.

Yorumlar (9)
 1. Buraya yazıyorum. Marsta koloni kurup uzay turizmi yapmak imkansız. Saatte 70bin km hızla bile en az 320gün sürüyor. Ancak bu hızı devinimle 100bine çıkartsalar bile 225gün sürüyor.

  Tamam önceden hayal olan çoğu şey gerçek ama marsa insanlı seyahat imkansız. Bundan 100 yıl sonra da imkansız.

  1. Vallaha benim yillik iznim 2 hafta, en fazla 2 gununu yolda gecirebilirim

   1. Ömer Faruk Özdemir Ömer Faruk Özdemir

    Bu yorum harika olmuş :)

   2. muuhhaa, adam haklı nasa biraz gerçekci ol oğlum

  2. Mesele mars değil dünyalı dostum. Bügün hatta 20 yıl öncesinin uzay otel hayalleri hep yörünge üzerine olmuştur. Ayrıyetten ilk etap olarak her zaman ay üzerinde koloni oluşturulması hayali vardır. Yani adım adım. Ha gelelim işin teknik boyutuna senin dediğin gibi mevcut roket hızları ve sistemi şimdilik bu yolculuk için elverişli değil. Bunun için değişik ( nükleer, iyon vs.) roket motorları üzerinde çalışılmaktadır ve çalışıyorum :) . O zaman bir umut ışığı doğabilir. Gelelim ödeme sistemleri mevzuuna. Hani bi laf vardır şerr****im benim aklıma gelmişti diye. Benim aklıma gelmekle kalmayıp bu konu üzerinde araştırmalar yaptmıştım. Helede iktisatçılarla bu konuyu konuşunca ortaya acayip şeyler çıkıyor. Mesela bunuda ilk ben yazayım. Diyelimki ben ay kolonisinde dükkan açtım. Kime vergi vereceğim :) . İşte bu tür konular "hocam sen bırak bu işleri dünyaya dön boşver" replikleri ile son buluyor gerçi oda hoşuma gidiyor ama oturup enine boyuna konuşacak tartışacak bilgi alacak insan olmayınca insan kendini yalnız hissediyor.

   Güzelim memleketimde bol girişimcinin yanında sanırım uzayla ve bu tür nasıl desem fantastik konularla da ilgili bir çok kişi vardır.

   Zaten bir bana denk gelmiyor bu dostlar.

   Nerede onlar beri gelsin..

 2. Dert üstüne dert, önce Dünyaya adam akıllı bi' destke koysunlar, hizmetini kaliteli hale getirsinlerde sonra nereye kurucaklarsa kursunlar.

  1. Enver Gökmen Enver Gökmen

   Paypal şuanda başarısız yerelleşme ve kendini tam anlatamama sorununu Türkiye'de aşamamaktadır.

   Bu tarz işleri şov olarak görüyorum. zaten belirli iletişim protokelleri sağladığı zaman sanal postan tahsilat bile yapılır ne var ki bunda?

 3. "İmkansız" kelimesini çok iddialı buluyorum. Tarih, "imkansız" diyenlerin her zaman yanıltmıştır. Teknolojinin hiç olmadığı kadar büyük bir hızla geliştiği ve değiştiği böyle bir çağda, 100 yıl sonrası için kesin bir dille kestirimler yapmayı doğru bulmuyorum.

 4. Yazinin tercümesi şu:

  Elon Musk, spacex ile uzaya gonderecegi turistlerin mekik tuvaletinin ücretini odemeleri için mekiğin dünyaya bakan tarafına bir wi-fi router install edecek. Ama olurda bu linksys cihaz kapsama alani disina cikarsa uygulama "sarı çizmeli mehmet ağa" moduna geçip yazacak memoriye. Turist dünyaya dönüş yaptığında uzayda tuvaleti ne kadar kullandığını, bunun ne kadara mal olduğunu PayPal hesabından görecek. Checking hesabından ücret tabi ki çoktan düşmüş olacak. Yok mekik olurda sağ selamet bir dönüş yapamazsa uzayda yapılan çiş uzayda kalacak.

  Evet saçma, hemde çok... Bitcoin paypal'in aklini aldi biraz. Olur böyle şeyler.

  İşin ciddi tarafı ise şu: Her ne sitesi yaparsanız yapın iş eninde sonunda gelip bir ödeme sistemine dayanacak. Ve bu sistem size %3+ ortak olacak. PayPal tamamen ortalığı dağıtmadan Türk internet ve bankacılık ekosistemleri kendi yerli çözüm alternatif(ler)ini bulup tonlarca paranın dışarı akmasını önlemeli. PayPal teknik olarak iyidir, kötüdür tartışmasına takılıp asıl ülke olarak ne kaybederiz gözden kaçırmayalım. Madem henüz orda değiliz kendimiz geliştiremiyoruz PayPal'in veya "any other" yabancı ödeme sistemlerinin tıkayabildiğimiz kadar önünü tıkayalım. Hem devlet hem millet olarak. Bunları "cool" hale getirmeyelim. Varsın online ödemelerimiz biraz daha "inconvenient" olsun. Belki bir sonraki nesil bizden akıllı çıkar... En azından onlara biraz vakit kazandırmış oluruz.