Microsoft, Age of Empires’ı iOS ve Android’e taşıyor
Arama
Oyun

Microsoft, Age of Empires’ı iOS ve Android’e taşıyor

Age of EmpiresMicrosoft’un oyunlara ilgisi biliniyor. Microsoft’un bugüne kadar hem masaüstü PC’ler de yayınladığı oyunlar, hem de Xbox ile bu alanda ses getiren pek hamlesi oldu. Japon Nikkei ise Microsoft’un bu kez popüler PC oyunu Age of Empires’ı iOS ve Android’li cihazlarda piyasaya sürmek için mobil geliştirici KLab ile anlaşmaya vardığını duyurdu (Google Tercümesi).

Nikkei’nin oyun sektörü için son derece önemli olduğunu vurguladı bu gelişmenin Microsoft’un ardından Sony ve Nintendo gibi oyun devlerinin de benzer adımlar atmasının önünü açabileceğini belirtti.

Microsoft da bu haberi doğruladı ama Age of Empires’ın mobil versiyonu ve diğer oyunlarla ilgili açıklaması oldukça temkinliydi.

Microsoft öncelikle KLab ile ünlü Age of Empires’ın mobil sürümünün lisans anlaşması yapıldığını doğruladı fakat henüz herhangi bir takvimin belli olmadığını söyledi. Oyun hem iOS, hem Android’li cihazlarda yayınlanacak. Anlaşma da nispeten yeni olduğu için geliştirmenin hangi aşamasında olunduğu hakkında somut bir bilgi yok. Dolayısıyla takvim gerçekten belirsiz, ama yaklaşık bir şey söylemek gerekirse Age of Empires 2014 yılı içerisinde piyasada olabilir gibi görünüyor.

Her ne kadar bu Microsoft’un mobil alandaki ilk oyun anlaşması olmasa da, daha önce Age of Empires kadar ünlü bir oyununu mobile taşınmamış olması açısından önemli. Ayrıca bu oyunun mobilde yakalayacağı satış rakamlarının büyük oyun firmaları ve yayıncıları için gerçekten de bir örnek teşkil edebilir.

Fakat Microsoft’un yaptığı anlaşma aslında bir lisans anlaşmasından ibaret. Anlaşmanın detayları açıklanmamış olsa da Microsoft Studio’nun gözlemci olmanın ötesinde geliştirme ve yayınlama kısmına çok fazla dahil olmayacağı tahmin ediliyor. Oyun sektörü için önemli bir gelişme olsa da, Microsoft için bu karar daha çok, haklarını elinde bulundurduğu ve şu sıralarda satışları düşmüş olan bir oyunundan az da olsa ekstra bir gelir elde etmek için bir fırsat gibi görünüyor.

Diğer yandan oyun sektörü mobil cihazlara doğru yönelmeye devam ediyorlar. Son zamanlarda da mobile özel yeni oyunların yanı sıra, eski klasiklerin de mobilde yeniden hayat bulmaya başladıklarını görmüştük. Efsanevi PC oyunu XCOM: Enemy Unknown’un iOS’a taşınması da bunun bir örneği olmuştu.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (7)
 1. Volkan Çallar dedi ki:

  Nihayet. Uzun zamandır böyle bir haber bekliyordum 🙂 Empire Earth’de çıksa muhteşem olur.

 2. Anıl dedi ki:

  Eski günler geri geliyor gibi 🙂 Daha bu hafta ofiste bir LAN partisi yapmayı konuştuk 🙂

 3. Halil dedi ki:

  Sevindirici bir haber geç bile kaldılar

 4. huseyin dedi ki:

  Herkes böyle heyecanlanınca şaşırdım 🙁 Age of Empires tablet bir parça ama mobilde oynanacak bir oyun gibi durmuyor ya 🙁 hani ben hiç kafamda yerleştiremedim bilmiyorum bende mi bir sıkıntı var.

  Oyun strateji ve çok fonksiyon içeriyor, zaman gerektiriyor bu gibi detaylar için mobil uygun mu ve yeterlimi diye düşünüyorum

 5. Emre Akgün dedi ki:

  Süper haber.. Tam istediğim şeydi 🙂

 6. Kazim Uslu dedi ki:

  Bak bu haberi çok sevdim 🙂 Gerçekten Yıllar önce strateji oyunlarına merak salmamda en büyük etkiye sahip oyun serisinin cep telefonumda yüklü olduğunu hayal etmek bile güzel yani..

Bir Yorum Yazın